هوندا ربات خارق العاده خود، Asimo را بازنشسته کرد

به تازگی اخباری در رسانه های محلی ژاپن مبنی بر بازنشسته شدن Asimo، ربات خارق العاده شرکت هوندا منتشر شده است. به نظر می رسد شرکت هوندا دیگر توسعه

هوندا ربات Asimo بازنشسته

کمپانی هوندا می خواهد ربات خود، Asimo را باز نشسته کند. اما می گوید هزینه هایی که برای آسیمو انجام داده است از بین نخواهد رفت. زیرا این تکنولوژی با پیشرفتی که کرده است، اکنون می تواند در اتومبیل های خودران این شرکت یا در جای دیگری مورد استفاده قرار بگیرد.

Asimo در واقع مخفف “Advanced Step in Innovative Mobility” به معنای “قدمی پیشرفته برای تحرک خلاقانه” است.

آسیمو در اواسط دهه 80 میلادی توسط شرکت هوندا، طراحی و تولید شد. این ربات اما در سال 2000 برای عمومی رونمایی شد تا چشم های همه را به تکنولوژی در دست هوندا خیره کند.

این ربات در آن زمان تنها رباتی بود که می توانست به تنهایی حرکت کند و از پله ها نیز بالا برود. البته این کار ها را همیشه خیلی هم روان انجام نمی داد.

وزن این ربات برابر 54 کیلوگرم بود و از قابلیت های فوق العاده ای بهره می برد.

برای شروع خوب است بدانید این ربات به راحتی راه می رفت و می توانست بر روی نقطه ای که برای آن مشخص شده بود با بالانس فوق العاده بپرد. کاری که اکنون خیلی از ربات های ساخته دست شرکت های بزرگ نمی توانند به خوبی انجام دهند.

این ربات به اندازه ای چابک بود که ممکن بود شما گاهی فکر کنید یکی از کارمندان شرکت هوندا در حال کنترل این ربات است.

قابلیت های این ربات بسیار فراتر از قابلیت های فیزیکی او بود. این ربات می توانست صورت ها را با سنسور های تشخیص چهره خود، به خوبی تشخیص دهد، حالات بدن را شناسایی کند و با انسان ها برای گرفتن دستورات صحبت کند.

آسیمو می توانست صدای افراد را از یکدیگر تشخیص دهد، حتی هنگامی که آن ها همراه با هم شروع به دستور دادن می کردند.

ربات ساخته هوندا، قادر بود با دست شبیه انسانی که داشت، اجسام را بگیرد و آن ها را حرکت دهد. او حتی می توانست به زبان اشاره با انسان ها ارتباط برقرار کنند.

گرچه آسیمو به آخر خط رسیده است، اما دانش پژوهانی که بر روی این ربات کار می کردند اکنون در پروژه های دیگر این شرکت، از امکانات این ربات استفاده می کنند.

گفته می شود امکانات ویژه آسیمو و سنسور های او در ماشین خودران هوندا که قرار است به زودی خیابان های ژاپن را طی کند، استفاده خواهد شد.

هوندا البته مدل های مختلفی از ربات آسیمو را ساخته بود. این رباتی که به تازگی بازنشست شده است، در سال 2011 در یکی از کارگاه های هوندا ساخته شد.

اگر از سال 2011، متخصصان هوندا بر روی این ربات فوق العاده کار می کردند و ویژگی های جدید به آن می افزودند، امروز این ربات می توانست به جای بازنشستگی، همچنان با قابلیت های فوق العاده خود در صدر جدول اخبار قرار بگیرد.

ویدیوها و مطالب مشابه