چه تفاوت‌هایی بین پردازنده های Core i7 و Core i9 اینتل وجود دارد؟

پردازشگر های cpu اینتل Core i7 درمقایسه با Core i9 چه تفاوت هایی دارند، آیا می خواهید بدانید که کدام یک از این cpuهای رده بالا و کاربردی به بهترین شکل نیازهای شما را برآورده می‌کند؟ حتی با افزایش رقابت از جانب پردازنده های نسبتا مناسب AMD Ryzen، تراشه‌های برتر اینتل همچنان نیز بهترین نمونه‌ها در کل جهان می باشند و بر روی اکثر سیستم ها در سراسر دنیا یافت می شوند. با ما همراه باشید تا این دو نمونه پردازنده های برتر شرکت انویدیا را برای شما بهتر معرفی کنیم.

تفاوت‌هایی پردازنده Core i7 Core i9 اینتل

در حالی که پردازنده های i7 و i9 بالاترین سطح کیفیت را در نسخه های نسبتا گرانی عرضه‌ می کنند، می توان گفت cpuهای Core i7 و Core i9 از بهترین نمونه‌ها در سراسر جهان هستند.

اما تفاوت‌هایی بین آنها وجود دارد، به ویژه زمانی که بحث به آخرین نسل ها و مدل های آن ها می‌رسد.

برای کمک به تصمیم‌گیری شما در انتخاب cpu، ما پردازنده های i7 را با i9 اینتل را با یکدیگر مورد مقایسه قرار می دهیم و مهمترین فاکتورها و ویژگی های آنها را به شما معرفی می کنیم.

همچنین در نهایت می توانید در مورد پردازنده های i5 نیز اطلاعاتی کسب کنید.

با ما همراه باشید…

شاید از خود بپرسید که آیا بهتر است شما یک پردازنده Core i7 را برای خود بخرید یا Core i9؟

اولین چیزی که باد بدانید، بزرگترین تفاوت بین پردازنده های Core i7 و Core i9 انجام چند دستورالعمل به طور همزمان در این پردازنده ها است که به آن(multi-threading) می گویند.

هر چند که قطعاً منافعی نیز در عملکردهای خاص پردازنده های تک دستوری (single-threading) وجود دارد، مانند برخی از تراشه‌های خاصی همچون Core i9 9900K که می توانند عملکرد های تک دستوری را نیز پشتیبانی کنند. (برای عملکرد های متمرکز شده بر روی یک کار)

برای مثال، این پردازنده جدید i9 موجود در بازار شرکت اینتل یکی از cpu‌های بسیار قدرتمند مخصوص بازی در کل دنیا است.

درحالیکه این مسأله می‌تواند کاملا درست باشد، ما اطمینان نداریم که هزینه‌ بالا آن نیز نسبت به فوایدش مناسب باشد.

درحالیکه نهمین نسل cpu از آخرین مدل پردازند های شرکت اینتل، یعنی Core i7-9700K همانند Core i9 9900K هشت هسته دارد، قدرت فرکانس آن ها نیز تقریباً با هم مطابقت دارد، (و این پردازنده ها اغلب با کمی افزایش سرعت ‘overclocking’ همراه هستند) و عملکرد قابل مقایسه‌ای در بازیها و کارهایی با دستورات محدود به همراه دارند.

این عدم وجود چند دستور است که بیشتر این پردازنده ها را از هم جدا و تفکیک پذیر یا قابل مقایسه تر می‌کند، در حالی که پردازنده Core i9 9900K از 16 دستور در یک زمان استفاده می‌کند (علاوه بر اینکه حالت تک دستوری را نیز پشتیبانی می کند)، این بسیار خارق العاده است که این پردازنده جدید به طور قابل توجهی عملکرد چنددستوری را نیز بسیار بهبود بخشیده است.

دیگر cpuهای Core i9 همانند دیگر مدل‌های قدیمی تر مانند i9-7900X تا نمونه‌ی جدیداً عرضه شده‌ی i9-9980XE، همگی به تعداد هسته هایشان اضافه شده است و می توانند عملکرد های چند دستوره را به خوبی انجام دهند.

برای بعضی بازی‌ها که از دستورهای اضافی و معیارهای خاص چند منظوره بهره می‌برند استفاده از تراشه‌های بسیار گران قیمت می تواند بسیار مناسب و موثر باشد، اما برای کارهای عادی اداری یا حتی بازی های با کیفیت بالا، فواید آنها حداقل است و شما می توانید از نمونه های مناسب تر نیز بهره ببرید.

اگر شما مجهز به یک ایستگاه کاری برای پردازش، ویرایش فیلم، یا کارهای سخت گرافیکی باشید، که نیاز به هسته‌های زیادی دارد، پس باید یک cpu Core i9 را برای خود درنظر بگیرید، اما برای اکثر کارهای ساده یک Core i7 انتخاب بهتری است.

مقایسه‌ پردازشگر های Core i7 با Core i9 در سیستم های کامپیوتری

متداول‌ترین پردازنده Core i7 اینتل، که نسل هشتم Core i7-8700 می‌باشد، دارای شش هسته است، و از 12 دستور حمایت می‌کند، و حداکثر فرکانس توربو آن 4.6 GHz است.

همچنین نسخه‌ی “K” همین تراشه، فرکانس پایه‌ی بالاتری داشته و توربوی آن می‌تواند تا 4.7 GHz برسد.

هرچند عامل متمایزکننده‌ی آن یک افزاینده جدید است، بنابراین آن می‌تواند به راحتی و با سرعت بیشتر نسبت به نمونه ای دیگر overclocked شود.

اگر علاقه‌ای به این مدل نداشته باشید، مدل 8700 معمولی را نیز می‌توانید انتخاب کنید.

ولی با در نظر داشتن 50دلار تفاوت قیمت بین آنها (370دلار در مقایسه با 420دلار)، باید توجه کنید که با نمونه و نسخه “K” از overclocking یا تقویت کردن سرعت آن نیز بهره می‌برید چون فقط در این مدل پرمیوم عرضه می‌شود.

پردازنده Core i7-9700K گران‌تر است چون فاقد قابلیت چند دستوری و پشتیبانی از ویژگی خاص hyperthreading، که می توانند قابلیت های چند دستوری و یا تک دستوری را همزمان پشتیبانی کنند، می باشد، و فقط به صورت تک دستوری عمل می کند، بنابراین فقط می‌تواند شش دستور را در یک زمان با شش هسته‌ی خود اجرا کند، اما توربو کلاک آن تا 4.9 GHz می‌رسد، بنابراین عملکرد آن در کارهای خاص و متمرکز شده بسیار بیشتر است. می تواند برای کارهای بسیار سنگین مورد استفاده قرار گیرد.

Cpuهای مدل Core i9 از جهاتی قدرتمند و همچنین گرانتر نیز هستند.

مدل 9900K تنها نمونه cpu نسبی اینتل است که در شاخه‌ی عملکردی خود پیشنهاد می‌شود و بیش از 500 دلار قیمت دارد و دو هسته‌ بیشتر از شش هسته را در اختیار دارند، که از عملکرد چنددستوری (تا 16 دستور همزمان) و فرکانس توربو حمایت می‌کند که فرکانس آن تا 5GHz می‌رسد، پس می توان گفت قدرت قابل توجهی را به همراه دارد.

مدل های cpu Core i9 اینتل به سمت گرانتر شدن نیز پیش می‌روند.

نمونه‌ی i9-9820X با تعداد 10 هسته 880 دلار است، و قیمت مدل XE آن به 2.000 دلار می‌رسد. این نوع پردازنده 18 هسته دارد و از 36 دستور همزمان حمایت می‌کند، اما فرکانس توربو آن تا 4.5GHz بیشتر نمی‌رسد.

در صورت علاقه بیشتر مشاهده کنید که Intel پردازنده جدید نسل نهم خود را با سرعت 5GHz معرفی می کند! و یا پردازنده 32 هسته ای AMD Ryzen Threadripper 2990WX با سرعت 5GHZ، معرفی می شود.

مقایسه‌ پرازنده های Core i7 با Core i9 در لپتاپ ها

لپتاپ‌ها دارای نسل نهم پردازنده هایی همچون سیستم‌های کامپیوتری نمی‌باشند (که در نیمه دوم سال 2019 از راه می رسند)، اما این بدان معنا نیست که ما Core i7 را نیز در اختیار نخواهیم داشت.

در اینجا بررسی کامل آن ها را می‌بینیم

جدا از مدل نسبتاً معمولی Core i7-8559U (که چهار هسته دارد)، همه‌ی لپتاپ‌هایی که پردازنده Core i7 دارند از شش هسته‌ بهره می برند که از 12 فرمان حمایت می‌کنند.

فرکانس آنها از 4.1 GHz شروع می‌شود و به 4.6 GHz می‌رسد تا در زمان مورد نیاز وارد عملکرد جدی شود.

شما اغلب مبلغ بیشتری برای این تراشه‌ها نسبت به دیگر تراشه‌ها پرداخت می‌کنید، اما همگی شما به قدرت بیشتری در هنگام بازی یا کارهای تولیدی نیاز دارید.

تنها یک پردازنده Core i9 برای لپتاپ‌ها موجود است، و شرایط گرمایی آن به ندرت به مشکل بر می خورد.

شما هم می‌توانید یک Core i9-895HK را به عنوان یک یک گزینه در لپتاپ پیدا کنید مثل آخرین نمونه MacBook Pro و یا لپ تاپ Acer Predator Helios 500.

چیزی که باید بدانید این است که این cpu ارزان نیست اما با وجود شش هسته، 12 دستور، و قابلیت توربو کلاک تا 4.8 GHz را ارائه می دهد و در برخی موارد، نشان دهنده‌ی قدرتمندترین cpu لپتاپ موجود می‌باشد.

اگر شما به قدرت بیشتری در لپتاپ برای پردازش نیاز دارید، Core i9 برای شما مناسب است، هرچند اکثر افراد تفاوت قابل توجهی بین Core i7 و Core i9 نمی‌بینند، چون استفاده های معمولی دارند و می توانند با ذخیره‌ی هزینه خود جایگزین های دیگری را برای سیست های خود استفاده کنند.

برای مطالعه بیشتر لپتاپ جدید Alienware شرکت دل، یک سیستم قدرتمند همانند کامپیوتر واقعی و یا لپتاپ های جدید ایسوس با پردازشگرهای گرافیکی RTX جدید انویدیا را ببینید.

اما در مورد پردازنده های Core i5 چه می‌دانیم؟

اگر برچسب‌های قیمت و ویژگی‌های Core i7 و Core i9 بیش از مقداری است که شما برنامه‌ریزی کرده بودید و انتظار دارید، خوش شانس هستید، چون اینتل گزینه‌های متعادل‌تر و قابل خریداری تری را برای شما به همراه دارد.

به این مدل‌های پردازنده ها، Core i5 می‌گویند و دارای قابلیت‌های عملکردی سطح مناسبی نسبت به cpu Core i7 می‌باشند و فقط عملکرد نسبتا کمتری را عرضه می کنند.

با قیمت 200-300 دلار شما می‌توانید برخی از پردازنده های AMD Ryzen را نیز انتخاب کنید.

آنها تعداد هسته‌هایی را دارند که شما معمولاً در cpuهای مدل Core i7 و Core i9 مشاهده می‌کنید، بنابراین می‌توانید با دادن چند دستور از آن ها به راحتی کار بکشید.

این cpuها در بازی کردن به اندازه‌ی مدلهای پیشنهادی اینتل قوی نیستند، اما به نسبت کاری که در نظر دارید آن ها می توانند یک گزینه نسبتا مناسب باشند.

بر اساس تجربه شخصی این را نیز اضافه کنیم که پردازنده های AMD واقعا از کیفیت کمتری نسبت به اینتل برخوردار هستند، شاید در ابتدا عملکردی قابل قبول و حتی عالی را از خود نمایش دهند، اما با گذشت زمان کارایی و توانایی آن ها افت می کند در صورتی که پردازنده های اینتل به هیچ وجه اینگونه نیستند.

برای مطالعه بیشتر 10 تا از بهترین لپ تاپ ها برای خرید در سال 1397 و یا بهترین لپ تاپ ها برای خرید دانش آموزان و دانشجویان در سال 2019 را ملاحظه کنید.

omid 5 سال پیش

ممنون میلاد جان از مطالب مفیدتون موفق باشید.

میلاد حاتم 5 سال پیش

با عرض سلام و تشکر، شما هم موفق و پیروز باشید!

ویدیوها و مطالب مشابه