پهباد اژدها شکل میتواند شکل هوا حرکت

این پهباد اژدها شکل میتواند شکل خود را در هوا تغییر دهد و حرکت کند

طبق گزارش های به دست آمده از IEEE، محققان آزمایشگاه JSK دانشگاه توکیو، یک درون اژدها مانند ساخته اند که از چندین درون کوچک ساخته شده و قادر است در حال پرواز کردن تغییر شکل دهد تا بتواند از نقاط مختلف به راحتی عبور کند.

این پهپهاد ترکیبی از چندین درون، نه تنها می تواند به اشکال مختلف مانند مربع، یک خط منحنی و یا صاف تبدیل شود، بلکه، همچنین می تواند به صورت خودمختار و آگاهانه تصمیم بگیرد که به چه شکلی نیاز برای تغییر کردن دارد، بسته به فضا و محیطی که در آن نیاز به حرکت دارد.

نام این درون در واقع یک مخفف است، که برای جمله Dual-rotor embedded multilink Robot with the Ability of multi-deGree-of-freedom aerial ، به اختصار DRAGON ، برای کوتاه بودن و سادگی نام این درون می باشد.

جمله انگلیسی بالا به معنی یک ربات با چندین موتور دوتایی موازی با قابلیت تغییر شکل در فضای آزاد می باشد.

طراحی این درون ها از بادبادک های اژدهای سنتی قدیمی مدل سازی شده است، به صورتی که انگار از دم تا بالای آن از مجموعه ای از این بادبادک های کوچکتر و ترکیبی ساخته شده است.

هواپیماهای بدون سرنشین کوچک هر یک از دو طرف با دو موتور به صورت مجزا طراحی شده اند که می توانند تقریبا به هر جهت حرکت کنند.

همه چیز توسط یک کیت توسعه Intel Euclid کنترل می شود همچنین این درون دارای یک بسته باتری در پایان ستون فقرات است که تا سه دقیقه توانایی زمان پرواز را فراهم می کند.

این نسخه اصلی از درون DRAGON که در ویدیو میبینید دارای چهار ماژول است که از طریق آن ها درون می تواند خود را به یک حالت مربعی شکل تبدیل کند و همچنین می تواند از داخل یک پنجره کوچک، به سمت بالا حرکت کند.  

اگرچه این نوع درون اژدها شکل برای حرکت در فضاهای کوچک طراحی شده است، اما به نظر می رسد تیم پشت طراحی آن برنامه بسیار بزرگتری را برای آینده این درون می بینند.

در نهایت، درون پیشرفته DRAGON می تواند تا 12 عدد ماژول داشته باشد.

همچنین طبق گفته JSK  آنها مانند یک بازوی پروازی عمل می کنند، در حال رفت و آمد، حرکت دادن و دستکاری اشیاء و حتی جمع آوری چیزها با استفاده از دو درون متصل به هم و عمل کردن همانند یک گیره.

همانطور که می دانیم، موارد استفاده واقعی برای این نوع درون ها کمی مبهم هستند، اما تکنولوژی قطعا در همه حالت می تواند هیجان انگیز باشد.

این نوع درون می تواند در مناطق صنعتی استفاده شود(به عنوان مثال برای کانال های هدایت کننده) یا شاید هم در سناریوهای جستجو و نجات در مناطق سخت و دست نیافتی بتوان از آن ها استفاده کرد.  

Moju Zhao، استادیار دانشگاه توکیو، می گوید:" ما برای حرکت بعدی خود به  دنبال طراحی یک مدل با ماژول های پیوندی و چند پا می باشیم، پس ربات جدید ما نه تنها می تواند پرواز کند، بلکه می تواند روی زمین نیز راه رود.

او گفت: این می تواند ما را از نظر بهره وری انرژی بهبود بخشد.

چنین حالت متنوع و مستقل برای استفاده در تحقیقات محیط زیستی نیز می تواند بسیار جالب باشد.

... توضیحات کامل