سلول های زنده خورشیدی، با توانایی تولید برق در هوای ابری

به تازگی محققان دانشگاه کلمبیا بریتیش در کشور کانادا توانسته اند با استفاده از سلول های زنده خورشیدی، از حتی هوای بارانی نیز برق تولید کنند.

3.4 از 5
از 5 رای
(رای دهید)
سلول های زنده خورشیدی، با توانایی تولید برق در هوای ابری

معمولا در زمینه دریافت انرژی از خورشید و تبدیل آن به برق، عجیب ترین راه حل، بهینه ترین راه حل است. به عنوان مثال به تازگی کشف شده است یک خمیگی کوچک در سلول های خورشیدی آن ها را قوی تر از قبل می کند.

حالا خبر می رسد محققان در دانشگاه کلمبیا بریتیش توانسته اند از سلول های زنده به عنوان سلول خورشیدی استفاده کنند. این سلول های زنده که به آن ها سلول های biogenic گفته می شود، با فناوری ویرایش ژن ساخته شده اند.

سلول های biogenic علاوه بر اینکه با پیشرفت بیشتر می توانند از سلول های خورشیدی حال حاضر قدرتمند تر شوند، می توانند از هوای ابری نیز برق تولید کنند. به تازگی گزارشی در مورد این سلول ها در نشریه journal Small منتشر شده است.

Sarvesh Kumar یکی از مهندسان شیمی و بیولوژیک در دانشگاه کلمبیا بریتیش درباره سلول های biogenic می گوید: “این اولین تحقیقاتی است که در زمینه تولید برق از سلول های زنده ویرایش ژنتیکی شده، انجام می شود. ما با ایجاد تغییر ژنیتیکی در یک باکتری بی ضرر، کارکرد داخلی آن را طوری تغییر دادیم که یک رنگدانه فعال شونده با نور که به آن lycopene می گویند تولید کند”.

در گذشته محققان توانسته بودند یک سلول خورشیدی با استفاده از رنگ دانه هایی که باکتری ها برای فتوسنتز از آن ها استفاده می کنند، تولید کنند. اما این روش بسیار هزینه بر بود و توجیه اقتصادی نداشت.

با روش جدیدی که محققان دانشگاه کلمبیا بریتیش در کانادا استفاده کرده اند، هزینه بسیار کمتری برای تولید یک سلول خورشیدی biogenic صرف خواهد شد.

در روش جدید محققان توانسته اند جریانی برابر ۰٫۶۸۶ میلی آمپر بر اساس هر سانتی متر مربع از این سلول ها تولید کنند. این میزان جریان، ۰٫۳۲۴ میلی آمپر از میزان تولیدی در تحقیقات قبلی بیشتر است.

Vikramaditya Yadav یکی دیگر از مهندسان شیمی و بیولوژیک در دانشگاه کلمبیا بریتیش درباره رقابت این سلول های زنده با سلول های خورشیدی معمولی می گوید: “به نظر من این دو نوع سلول خورشیدی با هم رقابت نمی کنند، بلکه مکمل یکدیگر خواهند بود. البته این تکنولوژی که ما تولید کردیم، نسل اول این سلول هاست، در آینده با تحقیق بیشتر بر روی این سلول ها می توانیم کاری کنیم که بتوانند حداقل در حد سلول های خورشیدی معمولی برق تولید کنند”.

رای شما به "سلول های زنده خورشیدی، با توانایی تولید برق در هوای ابری" چیست؟

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب پیشنهادی آموزش
مطالب پیشنهادی بررسی
مطالب پیشنهادی ترفند
مطالب پیشنهادی تصاویر
مطالب پیشنهادی تکنولوژی
مطالب پیشنهادی علمی
مطالب پیشنهادی ماشین
مطالب پیشنهادی ویدئو
برخی از محصولات تکنولوژی
دسته بندی
بستن