همه چیزهایی که لازم است در مورد ویروس کرونا (Coronavirus 2019) بدانید!

همانطور که شاید شنیده باشید، در اوایل سال 2020 ، نوع جدیدی از ویروسی خطرناک شروع به پخش شدن در سرتاسر جهان کرد، که به دلیل سرعت بی سابقه در انتقال این ویروس، اکنون یک فاجعه جهانی رخ داده است. کرونا ویروس ها انواع مختلفی دارند و ویروس کرونا 2019 یا همان Corona virus 2019 که تحت عنوان (COVID-19) نیز شناخته می شود، ابتدا در کشور چین مشاهده شد، اما اکنون سراسر دنیا با این ویروس کشنده دست و پنجه نرم می کنند. بیایید این ویروس تازه کشف شده که متاسفانه ، تا کنون قربانیان زیادی داشته را کمی بهتر بشناسیم، آن را با دیگر کرونا ویروس ها مانند سارس مقایسه کنیم و ببینیم که این ویروس چه علائمی دارد و شبیه به چه بیماری هایی است.

3 از 5
از 4 رای
(رای دهید)
همه چیزهایی که لازم است در مورد ویروس کرونا (Coronavirus 2019) بدانید!

حتما شما نیز شنیده اید که این ویروس در ابتدا در یک بازار مواد غذایی در شهر ووهان ، چین در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ مشاهده شد که کمی بعد تر به کشورهایی مانند ایالات متحده ، ایران و فیلیپین نیز سرایت کرد، این ویروس (که رسماً با نام COVID-19 نامگذاری شده است) ده ها هزار نفر را آلوده کرده و گفته می شود که بیش از ۲،۰۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند و این ارقام همچنان نیز رو به افزایش است.

اما به رغم وحشت جهانی در اخبار مربوط به این ویروس ، بعید به نظر می رسد کسی به سادگی به این ویروس کوید ۲۰۱۹ یا همان COVID-19 مبتلا شود، مگر اینکه با کسی که اخیراً به مناطق خاصی از چین سفر کرده است ، در تماس بوده باشد.

پس اگر اخیراً به چین سفر نکرده اید و یا با کسی که به آن جا سفر کرده است در تماس نبوده اید، نیازی به نگرانی بیش از حد نیست.

در ادامه با ما باشید تا بدانید که چگونه این ویروس کرونا در سال ۲۰۱۹ شیوع یافته است ، چگونه آن با سایر ویروس های مشابه خود متفاوت است ، راه حل های پیشگری چیست و همچنین اگر گمان می کنید گرفتار این ویروس شده اید ، چگونه از انتشار آن به دیگران جلوگیری کنید.

باید این را نیز بگوئیم که اطلاعات در مورد کرونا ویروس جدید به سرعت در حال انتشار است و به دلیل تازه شناخته شده آن اطلاعات منتشر شده در مورد آن می تواند کمی متغییر باشد ، برای به روز بودن اطلاعات خود ، اینجا را بررسی کنید، ما این صفحه را به روز نگه می داریم.

علائم ویروس کرونا ۲۰۱۹ یا COVID-19 چیست؟

پزشکان هر روز چیزهای جدیدی درباره این ویروس می آموزند.

تاکنون می دانیم که COVID-19 ممکن است در ابتدا علائمی ایجاد نکند.

شما ممکن است ویروس را به مدت ۲ روز و یا حداکثر ۲ هفته (۱۴ روز) قبل از بروز علائم ، با خود حمل و منتقل کنید.

برخی از علائم شایع که به طور خاص در مورد کرونا ویروس ۲۰۱۹ مشاهده شده اند، عبارتند از:

 • احساس تنگی نفس
 • سرفه ای که به مرور زمان شدیدتر و خشک می شود
 • تب کم درجه که به تدریج زمان افزایش می یابد
 • لیست کامل علائم هنوز توسط متخصصان در حال بررسی بیشتر است

چه زمانی می توانید برای کمک درخواست کنید

اگر هر یک از علائم فوق را که در بالا نام برده شد، تجربه کردید و یا در ۱۴ روز گذشته به چین سفر کرده اید و یا در ۱۴ روز گذشته با کسی که آزمایش COVID-19 آن مثبت شده در تماس نزدیک بوده اید، فوراً به یک پزشک مخصوص مراجعه کنید.

کرونا ویروس (کوید-۱۹) در مقابل آنفولانزا

علائم COVID-19 شبیه به ویروس آنفولانزا (flu) است.

باید بدانید که ویروس آنفولانزا بسیار شایع تر و کشنده تر از این کرونا ویروس ۲۰۱۹ بوده است.

حداقل ۶٫۸ درصد از افرادی که آنفولانزا را در طول فصل آنفولانزای ۲۰۱۹-۲۰۲۰ در ایالات متحده تجربه کرده اند ، درگذشته اند (تا فوریه ۲۰۲۰) ، در مقایسه با حدود ۲ درصد مرگ و میری که از مبتلایان به کرونا ویروس ۲۰۱۹ گزارش شده است.

در اینجا برخی از علائم شایع عفونت آنفولانزا را نیز مشاهده می کنید:

 • سرفه کردن
 • آبریزش بینی شدید
 • عطسه
 • گلو درد
 • تب
 • سردرد
 • خستگی
 • لرز
 • درد بدن

اما چه عواملی باعث بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹ می شوند؟

این نوع کرونا ویروس ها زوناتیک (zoonotic) هستند. این بدان معنی است که آنها قبل از بروز در انسان ها ، ابتدا در حیوانات وجود داشته اند.

برای انتقال ویروس از حیوان به انسان ، فرد باید با حیواناتی که حامل عفونت هستند تماس نزدیک برقرار کند.

هنگامی که ویروس در افراد ایجاد می شود ، کرونا ویروس ها از طریق قطرات تنفسی می توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. قطرات تنفسی یک نام فنی برای مواد مرطوب دهان است که هنگام سرفه یا عطسه در هوا حرکت می کنند. (همان ذرات ریز قطره مانند هنگام عطسه)

ماده ویروسی در این قطرات آویزان شده اند و اگر شما از نزدیک با آن ها در تماس باشید، می توانید آن را در مجاری تنفسی (بینی و ریه های خود) قرار دهید ، جایی که ویروس می تواند منجر به عفونت شود.

coronavirus 2019 به طور قطعی با یک حیوان خاص در ارتباط نبوده است.

اما محققان معتقدند كه احتمالاً ویروس از خفاش ها به حیوان های دیگر ، یا مارها یا پنگولین ها ( پولک‌پوست ، نوعی مورچه خوار) منتقل شده و سپس به انسان انتقال یافته است. گفته می شود که این انتقال احتمالاً در بازار غذای آزاد ووهان چین رخ داده است.

ویروس کرونا در کشورهای ابی رنگ مشاهده شده است

چه کسی در معرض خطر بیشتر کرونا ویروس ۲۰۱۹ قرار دارد؟

اگر با شخصی که آن را حمل می کند ، روبرور شوید ، می توانید در معرض خطر ابتلا به این ویروس قرار بگیرید، به ویژه اگر در هنگام سرفه یا عطسه در معرض بزاق دهان آنها قرار گرفته باشید و یا اگر در نزدیکی آنها نفس کشیده باشید.

شستن دست ها و ضد عفونی کننده سطوح می تواند به کاهش خطر ابتلا به این ویروس یا سایر ویروس ها کمک کند.

به نظر می رسد مردان مسن به ویژه مستعد به این ویروس بیشتر مبتلا می شوند.

در گزارشی که توسط سازمان معتبر بهداشت جهانی (WHO) منتشر شده است ، مشخص شده است که میانگین سنی افرادی که برای کرونا ویروس تست مثبت داشتند حدود ۴۵ سال بوده و بیش از دو سوم این افراد در گذشته اند.

كروناویروس ۲۰۱۹ یا همان کوید ۲۰۱۹ چگونه تشخیص داده می شود؟

coronavirus 2019 می تواند مشابه سایر عفونت های ویروسی تشخیص داده شود: با استفاده از نمونه خون یا بزاق دهان.

در ایالات متحده ، در حال حاضر فقط CDCTrusted Source توانایی تشخیص عفونت COVID-19 را دارد.

اگر فکر می کنید عفونت کرونا ویروس دارید ، فوراً با یک پزشک صحبت کنید ، به خصوص اگر در ۱۴ روز گذشته به چین سفر کرده باشید و یا در مجاورت یک فرد مشکوک قرار گرفته اید.

یک تکنسین آزمایشگاه ، نمونه ای از خون شما را با سوزن بیرون می کشد و یا از یک چوب پنبه ای استفاده می کند تا یک نمونه کوچک بزاق یا ترشحات تنفسی را از بینی شما و یا از قسمت پشت گلو شما بردارد.

سپس نمونه را برای تأیید وجود ماده ویروسی یا آنتی بادی هایی که به ویروس پاسخ می دهند به یک مرکز آزمایشگاهی ارسال می کند و بعد از مدتی جواب را به شما اعلام می کنند.

آیا برای کوید ۲۰۱۹ درمانی وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ درمانی به طور خاص برای کرونا ویروس ۲۰۱۹ وجود ندارد و هیچ درمانی برای عفونت آن نیز وجود ندارد ، اگرچه در حال حاضر معالجه های مختلف و واکسن ها در حال بررسی هستند.

درعوض ، وقتی ویروس مسیر تکامل خود را طی می کند ، بر روی علائم مدیریتی افراد نیز تاثیر گذار است.

ویروس های شبیه دیگر مانند سارس (SARS) و یا مرس (MERS) واکسن و درمان دارند. برخی از درمان های این ویروس های مشابه عبارتند از:

 • داروهای ضد ویروسی و ضد عفونی کننده
 • داروهای پشتیبان تنفسی
 • دارو های استروئیدی برای کاهش تورم ریه
 • تزریق پلاسمای خون

عوارض احتمالی ویروس کرونا یا COVID-19 چیست؟

جدی ترین عارضه COVID-19 نوعی ذات الریه (تنگی نفس) است که به آن پنومونی آلوده شده با کرونا ویروس ۲۰۱۹ (NCIP) گفته می شود.

نتایج حاصل از مطالعه سال ۲۰۲۰ از ۱۳۸ نفر بستری در بیمارستان های ووهان ، چین ، با NCIP نشان می دهد که ۲۶ درصد از افراد بستری دارای موارد شدید تنگی نفس ذات الریه بوده و نیاز به معالجه در بخش مراقبت های ویژه (ICU) دارند.

حدود ۴٫۳ درصد از این افراد که در بخش مراقبت های ویژه بستری شده اند در اثر این نوع پنومونی درگذشته اند که شدید ترین حالت مرگ و میر این ویروس است.

تا کنون ، NCIP تنها عارضه ای است که به طور خاص با coronavirus 2019 مرتبط بوده.

اما محققان عوارض زیر را نیز در افرادی که به کرونا ویروس ۲۰۱۹ آلوده بوده اند، مشاهده کرده اند :

 • سندرم پریشانی حاد تنفسی (ARDS)
 • ضربان قلب نامنظم (آریتمی)
 • شوک قلبی عروقی
 • درد شدید عضلانی (میالژی)
 • خستگی
 • آسیب قلبی یا حمله قلبی

چگونه می توان جلوی مبتلا شدن به کرونا ویروس ها را گرفت ؟

بهترین راه برای جلوگیری از شیوع این ویروس اجتناب یا محدود کردن تماس با افرادی است که علائم این ویروس را نشان می دهند و صد در صد قطع رابطه با کسانی که در طی ۱۴ روز گذشته به چین سفر کرده اند.

بهترین کار بعدی که می توانید انجام دهید کارهای بهداشتی برای جلوگیری از شیوع باکتری ها و ویروس ها است.

 • دستان خود را حداقل به مدت ۲۰ ثانیه به طور همزمان با آب گرم و صابون بشویید.
 • هنگام کثیف شدن دست به هیچ وجه صورت ، چشم ها ، بینی و دهان خود را لمس نکنید.
 • در صورت احساس بیماری یا علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا ، بیرون نروید.
 • هر وقت عطسه یا سرفه کردید ، دهان خود را با قسمت داخلی آرنج خود بپوشانید. هر نوع دستمالی را که استفاده می کنید تا بینی خود را پاک کنید یا عطسه کنید را دور بریزید.
 • هر اشیایی را که لمس می کنید خیلی تمیز نگه دارید. از وسایل ضد عفونی کننده بر روی اشیاء مانند تلفن ، رایانه ، وسایل آشپزخانه و دستگیره درب استفاده کنید.
بهترین روش پیشگیری اجتناب از روبرو شدن با افراد مشکوک است.

انواع دیگر ویروس های کرونا چگونه هستند ؟

coronavirus نام خود را از چیزی که در زیر میکروسکوپ به نظر می رسد ، می گیرد.

کلمه کرونا به معنای “تاج” است و وقتی از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد ، ویروس گردی است که دارای لبه هایی شبیه به “قسمت بالایی تاج پادشاهی” می باشد.

این لبه های خارج شده از مرکز ویروس در اصل پروتئین هایی به نام پلپومرها هستند که به ویروس کمک می کنند تا تشخیص دهند که آیا می تواند میزبان خود را آلوده کند یا خیر.

بیماری شناخته شده به عنوان سندرم حاد تنفسی سارس (SARS) همچنین در اوایل دهه ۲۰۰۰ دارای ویروسی شبیه یه یک تاج کرونا بود که ویروسی بسیار عفونی و بسیار شبیه به این کرونا ویروس می باشد.

از آن زمان کرونا ویروس سارس (SARS) قابلیت درمان داشته است.

ویروس کرونا (کوید-۱۹) در مقابل ویروس کرونا سارس (SARS)

این اولین بار نیست که یک کرونا ویروس خبر ساز می شود ، شیوع مرگبار SARS در سال ۲۰۰۳ نیز توسط یک کرونا ویروس ایجاد شده است.

مانند کرونا ویروس ۲۰۱۹ ، ویروس SARS برای اولین بار در حیوانات قبل از شیوع آن در انسان ها یافت می شد.

تصور می شود ویروس SARS از منبع خفاش ها ناشی شده باشد و سپس به حیوان دیگری منتقل شده و سپس به انسان منتقل شده است.

پس از انتقال به انسان ، ویروس SARS به سرعت در بین مردم گسترش یافت.

آنچه COVID-19 را بسیار جالب جلوه می دهد این است که سریع تر از سارس پخش شده و هنوز یک روش درمانی یا معالجه برای جلوگیری از شیوع سریع آن از فرد به فرد دیگر پیدا نشده است.

SARS در آن زمان با موفقیت مورد درمان و معالجه قرار گرفت.

کرونا ویروس در چشم انداز آینده چگونه خواهد بود ؟

قبل از هر چیز وحشت نکنید.

نیازی نیست به ماسک زدن اسرار داشته باشید و یا خودتان را قرنطینه کنید، مگر اینکه یک فرد مبتلا به این بیماری کوید ۲۰۱۹ را از نزدیک دیده باشید.

با این حال رعایت دستورالعمل های بهداشتی ساده ممکن است به شما در جلوگیری از ایجاد این ویروس و سایر ویروس ها کمک کند.

coronavirus 2019 مطمئنن هنگام خواندن خبر مرگ و میر جدید ، قرنطینه ها و ممنوعیت سفر به داخل و از چین ، ترسناک به نظر می رسد.

اما در این زمینه ، کرونا ویروس بسیار کمتر و شایع تر از بیماری های عفونی شایع تر و تهدید آمیز دیگر مانند آنفولانزا بوده است.

در صورت تشخیص عفونت کروناویروس ، آرامش خود را حفظ کنید ، حتما از ماسک استفاده کنید و نکات ایمنی را به پیش گیرید و با مراجعه به دکتر و رعایت نکات ایمنی از شیوع آن به بقیه خودداری کنید.

باید بدانید که این ویروس کوید ۲۰۱۹ نیز قابل درمان است و در شرایط رعایت ایمنی و جلوگیری از انتشار آن ، می توانید بهبود خود را به دست آورید. تا کنون گزارش هایی از چین حاکی از این بوده اند که تعدادی از مبتلایان شرایط بهبود پیدا کرده اند.

در صورت علاقه بیشتر می توانید راهنمایی موقت برای جلوگیری از گسترش بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹ (COVID-19) در خانه و جوامع مسکونی را مشاهده کنید.

رای شما به "همه چیزهایی که لازم است در مورد ویروس کرونا (Coronavirus 2019) بدانید!" چیست؟

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب پیشنهادی آموزش
مطالب پیشنهادی بررسی
مطالب پیشنهادی تصاویر
مطالب پیشنهادی تکنولوژی
مطالب پیشنهادی علمی
مطالب پیشنهادی ماشین
مطالب پیشنهادی ویدئو
برخی از محصولات تکنولوژی
دسته بندی
بستن