مرورگر جدید فایرفاکس 67 همراه با سرعت و امکانات بیشتر، آماده رقابت با کروم گوگل

مرورگر سریع تر فایرفاکس 67 رمزنگاری قوی تری را به ارمغان می آورد، همچنین ویژگی های جدید مانند: AV1 بهتر برای فیلم های 4K و رندر وب (WebRender) برای نمایش سریع تر وب سایت ها نیز با آن همراه هستند. اما افراد کمی هر ماه از این مرورگر وب منبع باز موزیلا استفاده می کنند و موزیلا سعی دارد تا شهرت مرورگر خود را با این فایرفاکس کوانتوم بازسازی کند.

مرورگر فایرفاکس 67 همراه با سرعت رقابت با کروم گوگل

یک سال و نیم پس از معرفی اولین نسخه کوانتومی خود از فایرفاکس، موزیلا همچنان در تلاش است تا بتواند به این مرورگر وب سایت خود سرعت ببخشد.

فایرفاکس مرورگر Firefox 67 را روز سه شنبه 31 اردیبهشت، منتشر کرده، که عملکرد خود را بر روی بخش های مهم تر از کدهای وب سایت ها متمرکز می کند، مثلا، اینستاگرام، آمازون و گوگل را با 40٪ تا 80٪ سرعت بیشتر لود می کند.

همچنین در صورتی که به دلیل فعالیت زیاد در این مرورگر، حافظه رم شما به 400 مگابایت برسد و کم تر از 400 مگابایت حافظه رم برای شما آزاد باشد، این مرورگر سعی می کند تا از کاهش سرعت عملیات اضافی استفاده کند و برخی از کارهای پس زمینه را غیر فعال نگه دارد تا سرعت سرچ و جست و جو را افزایش دهد.

سرعت آنلاین یک موضوع حساس و کاملا حیاتی است.

به طور آماری، شما می توانید جستجوهای بیشتری انجام دهید، اخبار بیشتری را بخوانید و وقتی که وب سایتها سریعتر کار می کنند، خرید بیشتری را نیز انجام دهید.

اما برعکس تمام تلاش های موزیلا، تعداد افرادی که از مرورگر فایرفاکس استفاده می کنند ماهانه همچنان نیز کاهش یافته است، که از حدود 300 میلیون در زمانی که موزیلا اولین فایرفاکس کوانتوم را در ماه نوامبر 2017 راه اندازی کرد به حدود 257 میلیون در دیروز که منتشر شده، رسیده است.

بر اساس آمار موزیلا، کاربران روزانه فایرفاکس بیش از 20 دقیقه در یک زمان و یا حداکثر تا 4 ساعت و 50 دقیقه از این مرورگر بهره می برند.

ماموریت موزیلا، برای راه اندازی یک دسترسی راحت به اینترنت و جایی که شما در مرور غول های تکنولوژیک بیشتر می شنوید، ممکن است کمی انتزاعی و موثر به نظر برسد.

موزیلا از نظر تعداد کاربر، موفق به شکست دادن مرورگر اینترنت اکسپلورر مایکروسافت شده است، و در حال حاضر در برابر کروم گوگل به مبارزه پرداخته است.

در صورت علاقه جنگ مرورگرها، کروم گوگل محبوب ترین، Edge مایکروسافت در حال ارتقاء را ببینید.

و اما ویژگی های دیگر در مرورگر فایرفاکس 67:

  • فایرفاکس در حال حاضر معیارهای ماینینگ ارز دیجیتال و تشخیص هویت برنامه ها را کاملا بلاک می کند که به وب سایت ها و تبلیغ کنندگان راهی برای ردیابی شما و حتی ماینینگ از طریق مرورگر شما را در اختیار دارند. مرورگر های Safari اپل و Brave در حال حاضر سعی در جلوگیری از اسکریپت های تشخیص هویتی دارند، که وب سایت ها سعی می کنند تا آن ها را اجرا کنند. معیار های تشخیص هویت برای دسترسی دادن به سایت ها و برای تست مرورگر شما، با استفاده از اسکریپت های شخصی شما، مشخص می کند که شما چه کاری را انجام می دهید چه چیزی را جست و جو می کنید. اکنون با پارامترهای کافی در این مروگر می توانید مرورگر خود را از دیگران متمایز کنید و جلو دسترسی سایت ها را بگیرید. در اسکریپت های ماینینگ cryptocurrency نیز از قدرت محاسبات و لایحه برق سیستم شما استفاده می کنند تا بتوانند پول دیجیتالی را از طریق سیستم شما ایجاد کنند، که با این مرورگر از این خطرات ایمن خواهید بود.
  • فایرفاکس شامل یک رمزگشای ویدئویی جدید AV1 جدید به نام dav1d است. موزیلا در سال 2015 به شرکت هایی از جمله آمازون، گوگل و مایکروسافت پیوست و در تلاش برای ایجاد فن آوری فشرده سازی AV1 همکاری کرده اند. این بخشی از برنامه ای است برای جبران هزینه های بالا فرمت رقیب، به نام HEVC. AV1، که کمک می کند تا ویدیو 4K عملی تر شود و استفاده از شبکه برای ویدئو با رزولوشن پایین را کاهش دهد، و در حال حاضر 12 درصد از جریان ویدئو در فایرفاکس بتا را تشکیل می دهد.
  • اگر رایانه شما ویندوز 10 را اجرا می کند و از کارت گرافیک Nvidia استفاده می کند، به فناوری جدید به نام WebRender دسترسی خواهید داشت که امکان افزایش سرعت نمایش صفحه وب را روی صفحه مرورگر شما قرار می دهد. این چیزی است که می تواند وبسایت ها را بسیار پاسخگو تر و سریع تر کند. موزیلا با تعداد محدودی از کاربران فایرفاکس شروع کرده است، اما WebRender را به سایر افراد در سال 2019 گسترش می دهد.
  • اگر فایرفاکس را با یک افزونه سفارشی کرده باشید، مرورگر باید سریعتر راه اندازی مجدد شود.

در صورت علاقه ببینید: مرورگر Brave: بارگذاری بسیار سریع تر وب سایت ها و حفظ امنیت بیشتر.

شرکت موزیلا، فایرفاکس 67 را به دلیل یک مشکل امنیتی که توانایی سفارشی کردن فایرفاکس با افزونه ها داشت، به تاخیر انداخته بوده است و اکنون این برنامه در دسترس است.

برای مطالعه بیشتر ببینید که موزیلا مشکل بخش افزونه ها و گواهی های امنیتی در فایرفاکس را بهبود می بخشد! و یا با فایرفاکس Send، فایل های چند گیگی را با هم به اشتراک بگذارید!

ویدیوها و مطالب مشابه