گوگل ورود به سایت ها و سرویس های انلاین را برای صاحبان اندروید آسان تر می کند

گفته می شود که اگر یک تلفن همراه اندرویدی دارید، کمپانی گوگل، ورود به یک سایت بدون نیاز به رمز عبور را به شما ارائه می دهد. این یک قدم کوچک اما مهم برای برطرف کردن بخشی از نقص های امنیت آنلاین سیستم عامل اندروید است. استانداردی به نام FIDO2 این امکان را فراهم می آورد. اما خب، حتی چه کسی به یک رمز ورود یا پسوورد نیاز دارد وقتی همیشه می توانید به راحتی با گوشی اندروید خود به هر سرویس و سایتی که میخواهید وارد شوید؟

گوگل ورود سایت سرویس انلاین صاحبان اندروید

کمپانی بزرگ Google اکنون گام مهمی در آینده ای که نیازی به رمز عبور نیست، برداشته است و به کاربران تلفن های همراه اجازه می دهد تا با تلفنهای Android این شرکت، بدون پسوورد یا رمز عبور، به برخی ا وب سایتها و سرویس ها وارد شوند.

به گفته گوگل، شما می توانید با استفاده از یکبار رمز عبور یا اسکن اثر انگشت، از طریق تلفن های پیکسل گوگل از روز دوشنبه به یک سایت وارد شوید و این ویژگی در روزهای آینده به سایر تلفنهای نسبتاً جدید اندرویدی نیز خواهد آمد.

دو عضو تیم گوگل به نامهای دونگینگ هی (Dongjing He) و کریستیان برند (Christiaan Brand) در دوشنبه در وبلاگ خود نوشتند: “این قابلیت جدید یک گام دیگر از سفر ما به سمت امن تر کردن استفاده و حتی استفاده آسان تر برای هر شخصی است.”

در حال حاضر، این سرویس با وب سایت passwords.google.com گوگل کار می کند، اما این شرکت قصد دارد آن را به سایر سرویس های Google گسترش دهد.

در صورت علاقه ببنید که گوگل نسل بعدی پیامهای اندرویدی با RCS را تحت کنترل خود می گیرد ویا در رویداد اخیر I/O 2019 گوگل چه گذشته است و چه محصولاتی معرفی شده اند؟

اما آیا ورود به سایت ها و سرویس های آنلاین بدون پسوورد لازم و ضروری است؟

در صورت عدم یادداشت، به خاطر سپردن رمزهای عبور بسیار سخت هستند، و حتی به یاد داشتن رمزهای امن تر و تایپ کردن صحیح آن ها نیز سخت ترین کار می باشد.

اما این ویژگی جدید علاوه بر مشکلات به یاد داشن رمز عبور، حتی مسئله بسیاری از نقض هایی که رمز عبور و سایر داده های شخصی پراکنده شما را در اینترنت در دسترس عموم قرار می دهد، کنار می گذارد.

استفاده گوگل از اندروید به عنوان وسیله تأیید اعتبار، گامی مهم فراتر از مشکلات رمز عبور خواهد بود.

اما اکنون فقط یک قدم کوچک است.

Google آن را در حال حاضر در موقعیتهای “step-up”یاد می کند که شما برای تأیید اعتبار خود در مرحله اول، به ورود از طریق ارسال رمز عبور نیاز دارید.

سپس این رمزهای عبور را بدون اینکه کاملا از شر آنها خلاص شوید، برای شما و برای ورود به سایت در حافظه مخصوص خود نگه می دارد.

شرکت مایکروسافت نیز در انتقال سرویس های آنلاین خود مانند Outlook.com ، Skype ، OneDrive و Xbox Live به طراحی پسورد پس زمینه ساده تر پرداخته است.

هر دو حرکت با یک استاندارد احراز هویت باز به نام FIDO2 امکان پذیر می شوند که گوگل از طریق کنسرسیومی به نام اتحاد سریع هویت آنلاین (FIDO) به توسعه آن کمک کرده است.

برای موقعیت های بههتر با امنیت بالاتر، مانند ورود به دستگاه جدید برای اولین بار، Google از کلیدهای امنیتی سخت افزاری، از جمله مدل های Titan مخصوص خود و مدل های شخص ثالث از شرکت هایی مانند Yubico پشتیبانی می کند.

این نیز توسط FIDO2 تائید شده است.

برای مطالعه بیشتر ببینید که کلید امنیتی گوگل برای امنیت حساب شما، با مرورگرهای فایرفاکس و ادج نیز کار می کند، اندروید Q جدید گوگل با امنیت بیشتر و قابلیت های تازه تر و یا گوگل برنامه هایی که به اطلاعات اس ام اس و یا تماس کاربران دسترسی دارند را متوقف می کند.

ویدیوها و مطالب مشابه