نفوذ هکرهای روس به شبکه توزیع برق آمریکا

به تازگی مسئولان امنیتی آمریکا هشدار داده اند که برخی از هکرهای روس توانستند به شبکه توزیع برق آمریکا دسترسی پیدا کنند و با اطلاعات ورود کاملا معتبر به این شبکه ها وارد شوند که قابلیت قطع برق نقاط حساس را در اختیار آنها قرار می دهد.

نفوذ هکرهای روس شبکه توزیع برق آمریکا

مشکلات امنیتی سیستمهای کشور آمریکا دیگر موضوع پنهانی نیست. هکرها در گذشته بارها و بارها با هک کردن سیستم های نقاط حساس دولتی آمریکا توانسته اند به اطلاعات بسیار با ارزشی دست پیدا کنند که بسیاری از آنها را در بازار سیاه اینترنت به فروش می رسانند. به عنوان مثال در گذشته خبرهایی در نتران قرار دادیم مبنی بر اینکه اطلاعات ساخت یک پهپاد نظامی آمریکا در Dark Web به قیمت 200 دلار به فروش می رسد و اطلاعات ورود به سیستم امنیتی یک فرودگاه آمریکایی در دارک وب فقط ده دلار قیمت دارد.

حالا تیم بررسی امنیت سایبری دولت آمریکا می‌گویند که هکرهای روس احتمالاً بارها وارد سیستم الکترونیک توزیع برق دولتی آمریکا شده‌اند. و این موضوع نگرانی بسیاری بین مسئولان امنیتی آمریکا ایجاد کرده است.

مقامات امنیتی آمریکا می‌گویند هکرهای روس با هدف کنترل نقاط حساس توزیع برق آمریکا، به این سیستم ها ورود کرده اند و احتمال دارد در زمان های حساس اقدام به ایجاد هرج و مرج از این طریق کنند.

گفته می شود هکرها برای ورود به سیستم های شبکه برق آمریکا از روش هک فیشینگ استفاده کردند و احتمالا از طریق طراحی صفحات وب جعلی، با گول زدن اشخاصی که دسترسی ریموت به این سیستم ها دارند توانستند رمزهای عبور آنها را دریافت کرده و به صورت کاملا معتبر وارد سیستم های توزیع برق شوند. از آنجایی که این ورود با استفاده از اطلاعات معتبر انجام شده، نمی توان گفت که این ورود های ناخواسته دقیقا چه زمانی رخ داده و دسترسی ها دقیقا در چه زمانی انجام شده است.

این در گذشته مقامات کشور اوکراین، کشور روسیه را به هک کردن شبکه برق کشورشان متهم کرده بودند و معتقد بودند که هکرهای روس با در دست گرفتن کنترل برخی از پایگاه های توزیع برق به صورت ریموت، قصد ایجاد اختلال در سرویس برق رسانی این کشور را داشته اند. این اتهامات همواره از سوی دولت روسیه رد شده و آنها هرگونه دست داشتن در این مشکلات امنیتی را رد می کنند.

ویدیوها و مطالب مشابه