پروژه قطار سریع Hyperloop ایلان ماسک، در حال توسعه و گسترش

Hyperloop پنج ساله می شود: حمل و نقل علمی تخیلی (Sci-fi) اکنون بیشتر از تخیلی بودن به سرعت تبدیل به واقعیت می شود. 5 سال پیش، میلیونر، ایلان ماسک برنامه خود را برای تولید یک قطار فوق العاده و بسیار سریع به صورت منبع باز به ارمغان آورد، امروز این کار هنوز در حال پیشرفت و توسعه است.

پروژه قطار سریع Hyperloop ایلان ماسک توسعه گسترش

Hyperloop در حال حاضر بیش از نیمه ای از یک دهه با ما بوده است، اما هنوز هم سخت است که حقیقت و واقعیت را برای ما به ارمغان بیاورد.

پنج سال پس از اینکه Elon Musk مفهوم منبع باز خود را برای یک قطار لوله ای شناور فراصوت منتشر کرد، پیشرفت های بسیار واقعی د راین زمینه صورت گرفته است.

اما وعده داده شده نیز شکسته شده است و رویای یک راه انقلابی جدید حمل و نقل، حداقل چند سال بیشتر می باشد که از اتمام آن باقی مانده است.

هنگامی که Musk برنامه پرچمدار خود را در وب سایت های Tesla و SpaceX در تاریخ 12 آگوست 2013 منتشر کرد، این فایل پی دی اف مجموع کلی از توسعه Hyperlop در سراسر جهان بود.

در حال حاضر پنج سال بعد، مسیرها، بدنه و غلاف های در مقیاس کامل و بزرگ خود ساخته و آزمایش می شوند.

همچنین شرکت هایی که توسط این برنامه Musk حمایت می شوند، مینی غلاف ها خود را برای نمونه تنظیم کرده اند.

تست های بیشتر و مراکز توسعه hyperloop نیز تولید و انجام می شوند.

تعدادی از شرکت ها قراردادهای متعددی را با دولت های سراسر جهان، از کلیولند تا چین امضا کرده اند، برای ساختن یا حداقل بررسی امکان خطوط این برنامه پرچمدار که بین شهرهای مرکزی منطقه ای آن ها قرار می گیرد.

 

 

Dirk Ahlborn، مدیر عامل شرکت تکنولوژی انتقال Hyperloop در ایمیل گفت: “طی پنج سال گذشته بسیار هیجان زده بوده ام تا ببینیم تولد و رشد صنعت hyperloop، از طریق ما، در حال حاضر جنبش رو به رشد شرکت ها، دانشگاه ها و دولت ها در حال توسعه مرتبط با این فناوری hyperloop چگونه بوده است”.

شرکت Hyperloop که به اختصار HTT نامیده می شود، پس از تلاش های فراوان در این زمینه که پس از انتشار مفهوم Musk صورت گرفت، تبدیل به یکی از تنها شرکت های چند راه اندازی شد که بیشترین سرفصل های مربوطه را به دست آورده است.

همچنین از سمتی دیگر اعتماد به نفس و اطمینان در پشت شرکت Hyperloop نیز قابل توجه است.

Musk در ابتدا گفت که او سعی نخواهد کرد خودش را مفهوم hyperloop را بسازد.

اما شرکت سازنده او قبلا اجازه و موافقت دولت ترامپ را به دست آورده است که شروع به کار بر روی یک خط بین واشنگتن دی سی و نیویورک سیتی کند.

همچنین برخی از فناوری های SpaceX ماسک برای به روز رسانی در پروژه های مرتبط با Hyperloop مورد استفاده قرار می گیرد.

Richard Branson، همکار میلیاردر، همچنین به عنوان یکی از بزرگترین استارتاپ هایی که در این مفهوم مشغول به کار است، سرمایه گذاری خود را در این زمینه اعلام کرده است و اکنون در حال توسعه و تاسیس Virgin Hyperloop One می باشد.

Marcia Christoff یک مدیر روابط عمومی از شرکت Virgin Hyperloop از طریق ایمیل گفت: “طی یک دوره چهار ساله ما از یک تخته سفید در یک گاراژ به یک رهبر جهانی با نزدیک به 300 میلیون دلار سرمایه گذاری رسیده ایم؛ یک سایت آزمایشی و توسعه یافته که اولین و تنها نوع آن در جهان است و فهرستی از سرمایه گذاران و فعالان دولتی در سراسر جهان که به ما قدرت لازم را برای راه اندازی می دهد”.

شرکت های Virgin Hyperloop One و HTT در سراسر جهان شناخته شده اند و به دنبال امضای توافق نامه هایی هستند که امیدوارند روزی بتوانند خطوط hyperloop در دنیای واقعی را تولید کنند.

تا کنون، می توان گفت برخی از نقاط زمین برای این کار کمی آماده شده است.

در اوائل سال 2016، HTT موافقت کرد تا نخستین قطار سریع Hyperloop خود را به عنوان بخشی از جامعه برنامه ریزی شده جدید در دره مرکزی کالیفرنیا ایجاد کند، این محدوده نام برده در حال توسعه است و برای اولین بار مسافران خود را به زودی در تاریخ ژانویه 2019 فرا می خواند.

اما در ماه دسامبر امسال، تمام توسعه، از جمله خط انتقال hyperloop ، بی سر و صدا متوقف شد، زمانی که توسعه دهندگان این برنامه را رد کردند.

اما اکنون HTT در حال پیشبرد طرح های دیگر است، از جمله قرارداد برای ساخت یک خط تجاری در ابوظبی تا زمان و سال 2020، که قرار است در نزدیکی دبی احداث شود.

Ahlborn گفت: “ما در اواخر پاییز کپسول مسافربری کامل در اسپانیا را به اتمام می رسانیم و نخستین تحقیق و توسعه حمل و نقل سریع مسافران در سراسر جهان را تا پایان سال در تاسیسات خودمان در شهر تولوز فرانسه راه اندازی می کنیم”.

 

 

در حالی که علاقه به hyperloop در 5 سال گذشته به سرعت پیشرفت کرده است، این تکنولوژی همچنان نیز راهی برای پیشبرد دارد.

در دنیای واقعی، Virgin Hyperloop One تنها سازمانی است که موفق به ساخت و آزمایش یک قطار فوق العاده شده است که تا کنون توانسته اند آن را تا سرعت 386 کیلومتر بر ساعت در مسیرهای آزمایشی تست کنند.

مدل ها و بدنه های کوچکتر در سرعت های بیشتر توسط SpaceX در مقابل دیگر شرکت های رقیب ساخته شده است.

Virginia Hyperloop One کریستف گفت: “در طرح بزرگ که شامل چیزهایی مانند تکنیک های مهندسی بسیار پیچیده در این مقیاس است، که در آن کل حمل و نقل در حال انجام اصلاحات انقلابی می باشد، پنج سال واقعا به اندازه کافی زمان مناسبی نمی باشد”.

اما این یک جهش حتی بزرگتر برای تکنولوژی های نوظهور است تا به سرعت کامل، و با ملاحظاتی مانند ایمنی، تامین مالی، بیمه و هماهنگی با تاسیسات اداری، مورد توجه قرار گیرند، تا به سرعت پیشرفت کنند.

ویرجین و HTT هر دو می گویند که در حال کار بر روی تمام این موانع و پیشرفت ها هستند.

همانطور که HTT امیدوار است، با پیشرفت کافی در دو سال آینده بتواند اولین خط تجاری Hyperloop را در سال 2020 باز کند، به نظر بسیار خوش بینانه است.

اما برخی از منافع قدرتمند، اسامی خود را به نام hyperloop متصل کرده اند، بنابراین بعید است که در آن زمان فقط اسمی از HTT شنیده شود.

برای رکورد، ما هنوز در محدوده زمانی اولیه Musk برای یک خط تجاری hyperloop می باشیم تا با تبدیل به یک واقعیت بتوانیم آن را به ثبت برسانیم.

در سال 2013، زمانی که این برنامه راه اندازی شد، برآورد می شد که یک خط ارتباطی بین دو شهر بزرگ مانند سان فرانسیسکو و لس آنجلس در حدود هفت تا 10 ساله می تواند به طول به انجامد.

ویدیوها و مطالب مشابه