تراشه جدید Qualcomm، مشکل اصلی تلفنهای ۵G را حل می کند

تراشه های جدید Qualcomm، یکی از مشکلات اصلی و عمده در تولید تلفن های 5G را حل می کنند. سازنده چیپ ها و تراشه های  Qualcomm توانستند این تکنولوژی شبکه فوق سریع 5G را به اندازه کافی کوچک کنند، تا به راحتی در گوشی های تلفن هوشمند جای شود.

3.5 از 5
از 2 رای
(رای دهید)
تراشه جدید Qualcomm، مشکل اصلی تلفنهای ۵G را حل می کند

شرکت کوالکام مشکل اصلی و تغییر بزرگی که موبایل های همراه برای استفاده از اینترنت ۵G نیاز داشتند را حل کرده است: کوچک کردن سایز تراشه ها به اندازه کافی، تا برای استفاده در دستگاه های تلفن دستی مناسب باشند.

در روز دوشنبه، کوالکام موج جدید تراشه های QTM052 میلیمتری خود و خانواده QPM56xx را به عنوان ماژول های آنتن فرکانس های رادیویی با دامنه ۶GHz منتشر کرد.

آنها با همکاری سازنده چیپ ست های Snapdragon  و در کنار مودم Snapdragon X50 5G کار می کنند تا سریعترین سرعت در شبکه های اینترنتی را به گوشی های همراه هوشمند منتقل کنند.

این ماژول ها به سازندگان تلفن اجازه می دهد تا محدوده گسترده ای از امواج رادیویی ۵G را پوشش دهند، از جمله طیف موج  کوتاه تر اما سریع و میلیمتری و همچنین بیشتر قابل اعتماد اما کمتر از فرکانس های رادیویی با دامنه ۶GHz.

به احتمال زیاد این ماژول ها با تلفن همراه و گوشی های هوشمند مختلف در اواخر امسال و در در نیمه اول سال ۲۰۱۹ ظاهر خواهند شد. برخی خبرها نیز وجود دارد که اولین گوشی هوشمند ۵G در سال آینده  شاید از گوشی های هوآوی باشد.

کمپانی Qualcomm می گوید: “سرعت دانلود پیک این فناوری به طور بالقوه می تواند تا ۵ گیگابیت در ثانیه، برای نوع موج های کوتاه و میلیمتری باشد، هر چند سرعت واقع گرایانه ای که در گوشی ها مشاهده می کنید بیشتر نزدیک به ۱٫۴ گیگابایت در ثانیه است.

این سرعت به طور باور نکردنی خیلی بیشتر از سرعت اینترنت ۴G امروزی است ، که چیزی در حدود ۷۰ مگابیت در ثانیه است و حتی سریعتر از انتظارات از سرعت موج های رادیویی ۶GHz است، زیرا شرکت انتظار سرعت ۴۰۰ مگابیت در ثانیه تا ۵۰۰ مگابیت در ثانیه را از این طول موج ها داشته، اما با آزمایشات و کوتا کردن موج ها و استفاده از موج های میلی متری توانسته اند به آن سرعت دست یابند.

Sherif Hanna، مدیر بازاریابی محصولات کوالکام، در مصاحبه ای پیش از این خبر گفت: “این یک پیشرفت قابل ملاحظه و نشانه حسن نیت ما است”. “بازده مناسب برای استفاده از موج های میلیمتری، به ویژه در مناطق متراکم و پرجمعیت، واقعا یک اتفاق بسیار بزرگ است”.

۵G، با استفاده از نسل بعدی تکنولوژی های سلولی ، انتظار می رود که، سرعت، پوشش و پاسخگویی شبکه های بی سیم را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

این تکنولوژی می تواند ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سریعتر از اتصال معمولی و امروزی در تلفن های همراه شما توسط تکنولوژی و بافت های سلولی باشد و حتی سریعتر از هر چیزی که شما می توانید با کابل های فیبر نوری به داخل خانه خود ببرید.

با سرعت این تکنولوژی فقط چند ثانیه طول می کشد تا فصل های کامل مربوط به تلویزیون های هوشمند خود را دانلود کنید، حتی پزشکان قادر به انجام عمل جراحی تصویری، از راه دور و در زمان واقعی و در همان لحظه می باشند.

تمام شبکه های سلولی، از طریق شبکه های استاندارد و با استفاده از طیف های مختلف در باند های فرکانس پایین مانند ۷۰۰ مگا هرتز، اطلاعات را از طریق هوا ارسال می کنند.

به طور کلی، باند یا فرکانس بالاتر، اجازه به دست آوردن سرعت بیشتر نیز به شما می دهد.

وعده اصلی ۵G این است که می تواند از باندهای فرکانس بالاتر، به نام موج های میلیمتری، برای ارسال اطلاعات سریعتر از همیشه، استفاده کند.

این سیگنال ها در فرکانس های ۲۴ گیگاهرتز یا بالاتر کار می کنند، در مقایسه با ۶۰۰ مگاهرتز یا همان ۵٫۸ گیگاهرتز که برای اینترنت ۴G امروزی کار می کرده است.

یک اتفاق بزرگ در یک قطعه کوچک

گرفتن این سرعت فوق العاده با استفاده از طیف موج های میلیمتری با برخی از مشکلات همراه بوده است.

سیگنال فقط می تواند تنها محدوده کوتاهی را پشت سر بگذارد، سطوح سخت آن را از حرکت باز می دارد و در حرکت در اطراف گوشه و یا عبور از چیزهایی مانند درختان مشکل دارد.

کوالکام می گوید این فناوری می تواند سرعت دانلود را تا ۵ گیگابیت برساند، اما به سادگی نگه داشتن دست خود بر روی آنتن تلفن همراه سیگنال را بلوک می کند.

طیف فرکانسی ۶GHz با فرکانس پایین که همچنین می تواند برای ۵G مورد استفاده قرار گیرد، این مشکلات را ندارد، اما تقریبا به همان آن اندازه سریع نیست زیرا قادر به اندازه گیری ظرفیت بالا موج میلیمتری نمی باشد.

برای شرکت های سازنده بسیارسخت است تا بتوانند تراشه ها را به اندازه کافی، برای استفاده مناسب در گوشی کوچک کنند که و یا همچنین بتوانند بر روی موج میلیمتری تمرکز کنند تا بتوانند فاصله های طولانی این موج یا فرکانس را در هوا حمل کنند.

اینتل، یکی از رقبای اصلی Qualcomm برای تراشه های ۵G آینده، در ماه فوریه در کنگره جهانی موبایل نمایش طرح مفهومی یک کامپیوتر ۵G که دارای دو پایه برای نگهداری فناوری ۵G آن بود را به نمایش گذاشت، چیزی که برای تلفن های همراه خیلی بزرگ می بود.

اما کوالکام اکنون این تکنولوژی را برای خود به طور قابل توجهی کوچک کرده است، تا آنجا که به احتمال زیاد در آینده در بسیاری از گوشی های هوشمند ظاهر خواهد شد.

هانا گفت: ” با توافق های رایج … غیرممکن بود که یک موج میلیمتری برای کار در تلفن همراه استفاده شود”. “اما ماژول های جدید کوالکام، یک پیشرفت عالی در تکنولوژی است که نسل جدیدی از شبکه هایی را فراهم می کند که سرعت اینترنت آن قبل تر هرگز از طریق ارتباطات بی سیم امکان پذیر نبوده است”.

کوالکام حتی دارای یک نسخه باریک تر از این آنتن نیز است، و این به این معنی است که سازندگان تلفن می توانند آنها را حتی برای گوشی های کوچک تر نیز بسته بندی کنند.

با این حال، شرکت می گوید که اندازه ماژول ها ضخامت گوشی ها را تعیین نمی کنند. در دستگاه های کوچکتر و یا در تلفن های با لبه های منحنی، ماژول ها می توانند کمی به سمت کج و اطراف خم شوند.

هر یک از ماژول ها حدود ۸ تا ۱۲ آنتن دارند و سازندگان تلفن به احتمال زیاد برای آنتن دهی بهتر و مناسب سه ماژول را در دستگاه های خود جاسازی می کنند. (برای ارائه بهترین حالت می توانند با مودم X50 از چهار عدد ماژول استفاده کنند)

آنها باید تراشه ها را در دستگاه های تلفن همراه خود پخش کنند، بنابراین تلفن همیشه می تواند از طریق یکی از آن ماژول ها یک سیگنال را دریافت کند، در صورتی که دیگر تراشه ها با دست پوشانده شده بود.

هانا گفت: “شما می توانید در یک طرف گوشی یکی از آن ها را داشته باشید، یکی در بالای صفحه و دیگری را هم شاید در سمت دیگر گوشی قرار دهید”. “البته که برای هر تلفن متفاوت خواهد بود”.

کوالکام می گوید: با این حال، با استفاده از ماژول های جدید Qualcomm، سیگنال ها با فرایندی به نام تشکیل پرتو متمرکز می شوند که به سیگنال ها اجازه پیمودن تا ۲۰۰ متر و حتی به صورت منحنی در اطراف ساختمان ها را ارائه می دهد.

در اینجا مودم X50 فقط یک بار می تواند داده از یک ماژول را دریافت کند، اما به طور همزمان مآزول های دیگر را برای پشتیبانی نظارت می کند.

همچنین اگر داده هایی که در یک ماژول و در یک طرف گوشی قرار گرفته اند توسط فردی در مقابل شما مسدود شود، این مودم فورا سیگنال را از آن ماژول بر روی ماژول دیگر قرار می دهد.

Qualcomm نمونه هایی از این ماژول ها را به مشتریان خود در اوایل همین ماه ارسال کرده است.

رای شما به "تراشه جدید Qualcomm، مشکل اصلی تلفنهای ۵G را حل می کند" چیست؟

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب پیشنهادی آموزش
مطالب پیشنهادی بررسی
مطالب پیشنهادی ترفند
مطالب پیشنهادی تصاویر
مطالب پیشنهادی تکنولوژی
مطالب پیشنهادی علمی
مطالب پیشنهادی ماشین
مطالب پیشنهادی ویدئو
برخی از محصولات تکنولوژی
دسته بندی
بستن