ابر رایانه IBM یکی از قدرتمند ترین کامپیوترهای محاسباتی دنیا

ابر رایانه IBM به اسم Summit در یک کلاس جهانی با استفاده از توانایی های هوش مصنوعی AI خود، سرعت را بسیار افزایش می دهد. این کامپیوتر غول آسا به اندازه دو زمین تنیس در کنار یکدیگر است و همراه با 9،216 پردازنده و 27،648 تراشه گرافیکی قدرتی بسیار بالا را در محسبات ارائه می دهد.
4.8333333333333 از 5
از 6 رای
ابر رایانه IBM یکی از قدرتمند ترین کامپیوترهای محاسباتی دنیا

ساختن ابر رایانه ای در سطح جهانی با هزاران پردازنده و تامین برق به اندازه یک شهر کوچک، اصلا کار آسانی نیست.

اما آخرین ماشین غول پیکر IBM که Summit نامیده می شود، گامی بزرگ برای کسانی است که نیاز به قدرت محاسباتی بالا و بسیار زیادی دارند.

چندی قبل در آزمایشگاه Oak Ridge National شهر تنسی، سریعترین کامپیوتر در پردازش محاسبات ساخته شد تا برنده رقابتی باشد که در اواخر ماه جاری توسط سازمان دهندگان و تولید کنندگان سوپر کامپیوترهای Top500 برگزار شده بود.

با این حال، در حال حاضر، شرکت IBM ملقب به بزرگ آبی به سمت و سوئی پیش می رود تا در آینده سوپر کامپیوتر خود را به عنوان سریع ترین ماشین جهان با قابلیت اندازه گیری دقیق، به عنوان Top 500 از ابر کامپیوتر ها به نمایش بگذارد.

دیو توریک (Dave Turek)، معاون مدیر محاسبات و سیستم های شناختی با کارایی بالا در IBM، گفت: Summit قوی ترین و هوشمندترین ابر رایانه در جهان است.

از طریق چیزی در حدود ۲۰۰ کوادریلیون (۱۰ به توان ۱۵) محاسبات ریاضی در هر ثانیه، که به آن سرعتی به نام ۲۰۰ petaflops crunch نیز می گویند.

به همان اندازه ای که ۷٫۶ میلیارد نفر از این سیاره، ۲۶ میلیون محاسبه در ثانیه را در ماشین حساب دستی انجام دهند.

سیستم دوقلو آن در آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمور در کالیفرنیا در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شده است، که به عنوان بخشی از برنامه ۳۲۵ ملیون دلاری وزارت انرژی آمریکا به نام Coral سرمایه گذاری شده است و با موفقیت به تولید رسیده.

اما ساختن Summit سالها طول کشید.

سرعت بالا برای سوپر کامپیوترها در این دهه بسیار دشوار بوده است، زیرا افزایش بسیار بالا سرعت پردازنده شروع به خاموش کردن آن ها می کند.

ایالات متحده امروزه در هر دو حالت چه در اختیار داشتن سوپر کامپیوترهای پیشرفته و چه بالاترین ظرفیت فوق العاده برای محاسبه کامپيوتر ها در فهرست ۵۰۰ تا از بهترین ابر کامپیوتر های دنیا، از دولت چين عقب تر است.

اما Summit با افزایش سرعت پردازنده های جدید، ذخیره سازی سریع و ارتباطات داخلی، و طراحی هایی که می توانند با استفاده از روش های هوش مصنوعی مقدار محاسبات را به صفر برساندن تا دستگاه از اول شروع کند، می تواند به رتبه خوبی از لیست Top 500 دست یابد.

سوپر کامپیوترها و هوش مصنوعی با یکدیگر ملاقات می کند

آقای Turek گفت: بازار کم کم شروع به تشخیص این موضوع می کند که هوش مصنوعی AI و محاسبات با قدرت بالا دامنه های جداگانه ای نیستند بلکه چیزهایی هستند که باید به صورت یکپارچه و با هم مشاهده شوند.

همچنین افزودن: یادگیری ماشینی هوش مصنوعی به طور چشمگیری به میزان شبیه سازی ای که باید برای آن انجام شود بستگی دارد تا نتایج بهینه به دست آید.

اما آیا Summit خوب و موثر است؟

باید بدانید که در آزمایشگاه Oak Ridge، تحقیقات علمی در زمینه موضوعاتی مانند: طراحی فرمول شیمیایی، مطالعه مواد جدید، مطالعه ارتباط بین سرطان و ژن ها در مقیاس بسیار بزرگ، تحقیق در مورد انرژی همجوشی، تحقیق در مورد جهان از طریق فیزیک نجومی و شبیه سازی تغییرات آب و هوایی زمین، صورت می پذیرد.

همچنین لاورنس لیورمور، یک آزمایشگاه است که عمدتا توسط وزارت امنیت ملی آمریکا تأمین مالی شده، مأموریت های نظامی نیز در بر دارد، از جمله تحقیقات، نظارت و ذخیره سازی اطلاعات برای مطمئن شدن از استفاده نکردن انرژی هسته ای در دنیا.

ابر کامپیوتر Summit واقعا بزرگ است

Summit با ۴،۶۰۸ قطعه کامپیوتری متصل شده در بین قفسه هایی به سایز فریزر یخچال قرار داده شده و از طریق ۴۰۰۰ گالن مایع خنک کننده که در هر دقیقه برای سیستم پمپ می شوند، کار می کند.

اندازه محل قرار گیری این کامپیوتر هشت هکتار است به اندازه دو زمین بزرگ مسابقات تنیس.

مصرف حداکثر انرژی آن حدود ۱۵ مگاوات است، به اندازه قدرت برای بیش از ۷۰۰۰ خانه.
هر قطعه دو تراشه IBM Power 9 با ۳٫۱ گیگاهرتز دارد و هر یک از آنها دارای ۲۲ هسته پردازنده هستند که به صورت موازی با یکدیگر متصل می شوند.

به هر جفت چیپ Power9 شش کارت گرافیک Nvidia Tesla V100 متصل شده است.

انویدیا قدرت فروش تراشه های گرافیکی را افزایش داد، اما با توجه به این واقعیت که این تراشه ها را می توان برای سوپر کامپیوتر وAI نیز به کار برد، به ویژه در فاز آموزش فشرده محاسباتی که در آن سیستم های AI نیاز به یادگیری الگوهای مختلف برای یافتن داده های دنیای واقعی دارند.

اندازه گیری عملکرد سوپر کامپیوترها

در لیست Top 500 عملکرد ابر کامپیوترها را با یک معیار منحصربفرد به نام Linpack سنجش می کنند،

Sunway TaihuLight چین، در مرکز ابر رایانه ای در Wuxi ، ادعا می کند که نمره Linpack دستگاه آن ها بالای ۹۳ پتافلپس است.

این اصلا بد نیست، اما سالهاست که سازندگان ابرکامپیوتر این قضیه را روشن کرده اند که این یک بازتاب کامل از انواع کارهایی که یک ابررایانه نیاز دارد تا آن ها را انجام دهد، نیست.

در واقع، Summit برای ۳۰ برنامه مختلف طراحی شده است.

Turek گفت: باید بیش از یک قابلیت ارزشمند در اختیار داشته باشیم. شما می توانید تعداد زیادی از سرور را با هم قرار داده و الهام بخش نمره یک بالا Linpack برای خود باشید، اما برای آنها مقیاس پذیری با برنامه های واقعی یک هنر لازم و کارآمد است.

همینطور یک بخش تاثیر گذار برای گسترش Linpack خود این است که گرادیانس همجوشی با کارایی بالا (HPCG) داشته باشیم.

کمپانی آی بی ام دهه ها است که ساخت ابر کامپیوتر ها را انجام داده است و Summit پایان و سرانجام این نسل نیست.

در عوض، این یک گام به سمت هدف بعدی برای دستیابی به یک سیستم پیشگام است، که میتواند محاسبات Quintillion را در هر ثانیه حدود ۵ برابر بیشتر از  Summit انجام دهد.

زمانی که طراحی Summit در سال ۲۰۱۴ آغاز شد Turek گفت که او مطمئن نیست که چنین چیزی ممکن شود.

اما در حال حاضر او مطمئن است، هر چند که احتمالأ Summit دقیقا چگونگی آن را کشف کرده است.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.