آزمایش Coombs Wright چیست + تشخیص تب مالت!

تست کومبوس رایت با هدف شناسایی بیماری تب مالت در بدن انسان تجویز می‌شود. تب مالت یا بروسلوز از شایع‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام آلوده به باکتری بروسلا است. افراد با مصرف لبنیات غیر پاستوریزه یا تماس با حیوان آلوده می‌توانند به بیماری تب مالت مبتلا شوند. علائم آن به صورت تب، درد مفاصل و تعریق شدید همراه است که ممکن است برای مدت طولانی ظاهر شوند. از این رو آزمایش Coombs Wright برای تشخیص تب مالت استفاده می‌شود.

آزمایش Coombs Wright  تشخیص تب مالت

Coombs wright در آزمایش خون چیست؟

بروسلوز یا تب مالت از بیماری‌هایی است که توسط حیوانات به انسان انتقال داده می‌شود و دوره آن می‌تواند روز‌ها یا سال‌ها طول بکشد. یکی از راه‌های انتقال تب مالت به انسان، تماس مستقیم با بافت آلوده بدن حیوانات، مایعات، شیر و محصولات لبنی تولید شده از حیوان آلوده است. از طرفی در صورت مبتلا بودن مادر و شیر دادن به نوزاد نیز می‌تواند انتقال داده شود.

شروع بیماری با نشانه‌هایی همراه است که می‌تواند به دو صورت حاد و خفیف ظاهر شوند. برخی از این علائم عبارت‌اند از:

 • تب
 • عرق کردن همراه با بوی کپک زدگی
 • احساس درد مفاصل به ویژه در ناحیه لگن، زانو و کمر
 • کاهش وزن ناگهانی
 • سر درد
 • درد معده و شکم
 • کاهش اشتها به همراه بروز ناراحتی معده
 • افسردگی
 • بزرگ شدن و احساس درد در غدد لنفاوی

تست کومبوس رایت با هدف تشخیص بیماری تب مالت به صورت آزمایش خون تجویز می‌شود تا تعداد آنتی‌بادی Coombs Wright اندازه‌گیری شود. این آنتی‌بادی در خون علیه تب مالت تولید می‌شود.

چرا آزمایش Coombs wright تجویز می‌شود؟

با توجه به اینکه بیماری تب مالت توسط باکتری بروسلا به صورت یک عارضه عفونی در بدن افراد ایجاد می‌شود و علائمی مشابه با آنفولانزا دارد به منظور پیشگیری از انتقال آن به افراد دیگر و هم چنین بروز اختلالات و مشکلات در بدن فرد بیمار لازم است تا آزمایش کومبوس رایت انجام شود.

این آزمایش، به دنبال آنتی‌بادی‌های تب مالت است تا پزشک معالج بتواند آن را تشخیص داده و راه درمانی مناسب را انتخاب کند. هرگاه پزشک تشخیص دهد که بسته به یکی از عوامل زیر در معرض باکتری بروسلا قرار گرفته‌اید، آزمایش Coombs Wright را تجویز می‌کند:

 • کار در کشتارگاه و بروز علائم بیماری
 • کار در مزرعه همراه با حیوانات و یا کارخانه محصولات لبنی که ممکن است باکتری از طریق زخم یا زخم باز وارد بدن شده باشد.
 • شکار حیوانات آلوده و برقراری تماس با آن‌ها
 • تمیز کردن لاشه حیوانات بدن استفاده از دستکش
 • سفر به یکی از کشور‌هایی که تب مالت در آن‌ها شیوع دارد
دلایل انجام آزمایش coombs

بهترین زمان برای انجام تست تب مالت

تست کومبوس رایت برای شناسایی و بررسی وجود آنتی‌بادی‌های ناقص در خون که موجب بروز بیماری تب مالت شده‌اند، توسط پزشک معالج تجویز می‌شود. بیماری عفونی بروسلا از طریق مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی آلوده از حیوان به انسان انتقال داده می‌شود. هرگاه فرد با علائم گفته شده این بیماری مواجه شد باید در اسرع وقت آزمایش مربوطه را انجام دهد.

آزمایش coombs در منزل

شرایط تست coombs wright

انجام آزمایش Coombs Wright نیازی به رعایت شرایط خاص ندارد. دقت داشته باشید در صورت ابتلا به بیماری خاص و یا مصرف دارو‌هایی که می‌توانند در نتیجه آزمایش تأثیر داشته باشند، حتماً این مورد را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید.

تفسیر آزمایش کومبوس رایت چطور انجام می‌شود؟

هرگاه بدن در معرض یک اختلال یا بیماری که بر پایه باکتری‌ها باشد قرار گیرد، از خود آنتی بادی ترشح می‌کند. در مورد بیماری تب مالت، آنتی بادی‌های IgM، IgA و IgG تولید شده در بدن مورد بررسی قرار می‌گیرند. برای تشخیص بیماری تب مالت می‌توان تست کومبوس رایت را با هدف شناسایی آنتی‌بادی‌ها انجام داد.

علامت اختصاری تب مالت در آزمایش خون به صورت یکی از این آنتی بادی‌ها یعنی IgG شناخته می‌شود. در واقع IgG آنتی‌بادی است که توسط آزمایش‌های تشخیصی دیگر مانند تست رایت شناسایی نشده است. وجود این آنتی‌بادی به عنوان یک آنتی‌بادی ناقص موجب می‌شود تا جواب تست بروسلا مثبت شود. IgG‌ها به دلیل کوچک بودن نمی‌توانند آگلوتیناسیون را تولید کنند و در این حالت به یک نیروی کمکی احتیاج خواهند داشت.

آنتی هیومن گلوبین یکی از این نیرو‌های کمکی است که به آنتی‌بادی‌های انسانی متصل شده و در تولید آگلوتیناسیون نقش خواهد داشت. همین عامل باعث مثبت شدن نتیجه آزمایش خواهد شد که نشان دهنده ابتلا به تب مالت است.

این در حالی است که یک نتیجه نرمال و طبیعی برای آنتی‌بادی‌ها منفی خواهد بود و به معنای عدم ابتلا به بیماری تب مالت هستید.

تفسیر آزمایش coombs wright

هومکا و تشخیص تب مالت در خانه

تب مالت یا بروسلوز از بیماری‌های عفونی باکتریایی است که به آهستگی ایجاد شده و می‌تواند مدت زمان طولانی در بدن باقی بماند. این بیماری می‌تواند عامل بیماری‌های دیگر شود و اندام‌ها و استخوان‌های شما را آلوده کند. به همین علت مراجعه به پزشک و انجام آزمایش Coombs Wright برای تشخیص آن لازم خواهد بود.

هرگاه با علائمی مانند آنفولانزا شدید مواجه شدید و یا نشانه‌های بیماری تب مالت را دارید می‌توانید تست کومبوس رایت را در منزل یا محل کار خود انجام دهید. سامانه هومکا، ارائه دهنده خدمات آزمایش در منزل به شما کمک می‌کند تا با وارد شدن به سایت www.homeca.ir و ثبت درخواست آزمایش خون آنلاین، از خدمات این پلتفرم آزمایشگاهی بهره‌مند شوید.

علاوه بر این برای برقراری ارتباط با کارشناسان و تیم مشاوره درمانی هومکا می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس حاصل نموده و پس از کسب اطلاعات کامل، درخواست خود را نهایی کنید. هومکا در استان‌های مختلفی از جمله تهران و شهرهای شیراز، قم، کرج، قزوین، رشت، تبریز، اصفهان، اهواز و مشهد، طرف قرارداد با آزمایشگاه‌های گوناگون در این مراکز است. تحت پوشش قرار دادن بیمه‌های پایه و تکمیلی به شما کمک می‌کند تا با اطمینان خاطر از صرف هزینه‌های کم، هومکا را انتخاب کنید.

ویدیوها و مطالب مشابه