Wi-Fi 6، جدیدترین استاندارد اتصالات بیسیم، با سرعتی چند برابر، در سال ۲۰۱۹ از راه می رسد!

Wi-Fi 6 چیست؟ همه چیزهایی که شما باید در مورد فن آوری بی سیم جدید موبایل گلکسی S10 سامسونگ بدانید، در اینجا موجود است. می خواهید بدانید چگونه این تکنولوژی بی سیم فوق العاده و بی نظیر، نسبت به Wi-Fi 4 و Wi-Fi 5 متفاوت است و در کل این اصطلاحات وای فای در دستگاه های بسییم و وایرلس شما به چه معنا هستند؟ با ما همراه باشید...

3.5 از 5
از 2 رای
Wi-Fi 6، جدیدترین استاندارد اتصالات بیسیم، با سرعتی چند برابر، در سال ۲۰۱۹ از راه می رسد!

در ابتدا باید بدانید که نام گذاری استاندارد Wi-Fi اکنون در حال تغییر کردن است، و این لحظه خیلی زود نیز در حال به وقوع پیوستن می باشد.

تا به حال، استانداردهای Wi-Fi یک سوپ الفبایی با حروف ها و عددهایی مانند ۸۰۲٫۱۱g، ۸۰۲٫۱۱n و ۸۰۲٫۱۱ac همراه بوده اند.

و اگر این به نظر شما به اندازه کافی بد نیست، بهتر است بدانید که این حروف به نظر می رسد که هیچ معنای خاصی نیز نداشته باشند.

مثلا اگر فکر می کنید که آیا ۱۱g سریعتر از ۱۱AC است، فقط به این دلیل که حروف الفبای آن در جدول بالاتر است، باید بگویم در واقع، نه، اینطور نیست و آن ها ربطی به این مسئله ندارند و در اصل سرعت ۱۱g کم تر از ۱۱ac نیز است، اما آن حروف در کل بی معنا می باشند و فقط به عنوان نام استاندارد ثبت شده اند.

به همین دلیل اتحادیه Wi-Fi، یک حزب کنسرسیوم که استانداردهای شبکه های بی سیم را مدیریت می کنند، اکنون نسل های مختلف Wi-Fi را بازنویسی می کنند.

جدیدترین و سریعترین نسخه Wi-Fi 802.11ax خواهد بود، اما بعید به نظر می رسد که دستگاه های مربوط به آن به این زودی به بازار عرضه شوند.

در عوض، استاندارد ۸۰۲٫۱۱ax به سادگی به عنوان Wi-Fi 6 نام گذاری خواهد شد.

ببینید که نام های تجاری ۴ Wi-Fi و یا ۵ Wi-Fi به جای ۸۰۲٫۱۱، در استاندارد جدید اتصالات وای فای از راه می رسند.

اما چرا ۶؟

از آنجا که نسل ششم استاندارد شبکه های بی سیم است.

درست همانطور که هر شخصی می داند که ۱۱ بیشتر از ۱۰ است، اتحادیه Wi-Fi نیز روشن می کند که Wi-Fi 6 سریع تر از Wi-Fi 5 است، که آن نیز در عوض سریع تر از Wi-Fi 4 می باشد.

اگر شما مشخصات و ویژگی های موبایل جدید Samsung Galaxy S10 را تماشا کرده باشید، ممکن است شنیده باشید که این گوشی از Wi-Fi 6 و ویژگی های خارق العاده آن پشتیبانی می کند.

این اولین تلفن با قابلیت Wi-Fi 6 است که می تواند قابلیت شارژ وای فای برای دیگر دستگاه ها و حتی اتصالات وای فای بسیار گسترده تری را به ارمغان بیاوید.

مطمئنن شما همچنین دیگر وسایل ارتباطی مانند تلفن های همراه یا تبلت ها، تلویزیون ها، لپ تاپ ها، زنگ های هوشمند درب ها، ماشین لباسشویی، روترها، مودم ها و سایر دستگاه های دیگر که در اواخر امسال با پشتیبانی Wi-Fi 6 عرضه می شوند، را مشاهده خواهید کرد.

Wi-Fi 6 چیست و چقدر بهتر از نمونه های قبلی Wi-Fi است؟ بیایید به همه استاندارد های Wi-Fi نگاهی بیاندازیم تا این مسئله را بهتر دریابیم.

تمام نسل های Wi-Fi و مشخصات آن ها

Wi-Fi 6 دارای تعداد زیادی از قابلیت های مختلف است که نمی توان آن ها را در یک نمودار مقایسه نشان داد، اما بیایید از یک چنین لیستیهایی استفاده کنیم تا مبانی چگونگی مقایسه Wi-Fi 6 با دو نسخه قبلی وای فای را بیاموزیم.

ویژگی های Wi-Fi 4

 • نام استاندارد: IEEE 802.11n
 • سال انتشار: ۲۰۰۹
 • حداکثر سرعت انتقال داده: ۱۵۰ مگابیت در ثانیه
 • موج های فرکانسی: ۲٫۴GHz و ۵GHz
 • جریان اتصال: ۱

مشخصات Wi-Fi 5

 • نام استاندارد: IEEE 802.11ac
 • سال انتشار: ۲۰۱۴
 • حداکثر سرعت انتقال داده: ۳٫۵ گیگابیت در ثانیه
 • موج های فرکانس: ۵ گیگاهرتز
 • جریان اتصال: ۴

مشخصات Wi-Fi 6

 • نام استاندارد: IEEE 802.11ax
 • سال انتشار: ۲۰۱۹
 • حداکثر سرعت انتقال داده: ۹٫۶ گیگابیت در ثانیه
 • موج های فرکانس: ۲٫۴GHz و ۵GHz
 • جریان اتصال: ۸

فقط سه نسل آخر از اتصالات وای فای نام گذاری می شوند

با استفاده از طرح نامگذاری جدید، اتحادیه وای فای (Wi-Fi Alliance) این سبک نام گذاری را از ۴ Wi-Fi وارد و آغاز می کند، و ما نمی توانستیم به Wi-Fi 6 کنونی برسیم، بدون اینکه نسل های قبلی آن را دیده باشیم.

این در حالی است که شماره های نسخه جدید به سه نسل اول Wi-Fi منتقل نمی شود، اما آسان است که آنها را نیز با این استاندارد جدید مطابقت دهیم، حتی اگر آنها به طور رسمی تغییر نام ندهند:

 •      Wi-Fi 1 = 802.11a
 •      Wi-Fi 2 = 802.11b
 •      Wi-Fi 3 = 802.11g

اما، داستان کوتاه و بحث اصلی: اگر شما یک محصول دارید که در آن رقم های ۸۰۲٫۱۱g تایپ شده است باید بدانید که آن در اتصال بیسیم بسیار کندتر است، زیرا احتمالا بسیار قدیمی است، و اکنون محصولات جدید با استاندارد های Wi-Fi 5 ،Wi-Fi 4 و Wi-Fi 6 مشخص خواهند شد. (دستگاه های آینده بی سیم مانند مودم ها و یا هر وسیله هوشمند و حتی موبایل شما از استاندارد های جدید پیروی می کنند و در حال حاضر ممکن است دستگاه های کنونی را با همان نام استاندارد آن ها مشاهده کنید)

مزایای Wi-Fi 6

اتصال بیسیم جدید Wi-Fi 6 حداکثر سرعت داده را تا ۹٫۶ گیگابیت در ثانیه، که نسبت به نسخه های قبلی بسیار بیشتر است را در اختیار دارد، که از طریق آن می توانید بسیاری از وسایل هوشمند مزل خود، موبایل، لپتاپ، تلوزیون، حتی یخچال های هوشمند خود را از طریق مودم خود به اینترنت و حتی به یکدیگر متصل کنید، و اما بعید به نظر می رسد که این سرعت بالا در سناریوهای واقعی نیازی باشد.

با این حال، Wi-Fi 6 بسیار بهتر است و از سرعت میزان داده بسیار بالاتری برخوردار است.

اما شاید بزرگترین مزیت دیگر آن، این است که توانایی آن برای مدیریت شبکه های Wi-Fi شلوغ بیشتر از استاندارد فعلی Wi-Fi 5 می باشد، این نیز یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این استاندارد است.

سرعت انتقال داده Wi-Fi 6 نه تنها موجب پهنای باند بیشتر برای تقسیم کردن بین چندین دستگاه می شود، بلکه همچنین فناوری های جدیدی را نیز معرفی می کند که به آن کمک می کند تا آن دستگاه ها را بهتر مدیریت کند، بدون کاهش عملکرد در هر کدام از دستگاه ها.

از آنجا که در سال ۲۰۱۹ امکان ندارد که شما فقط یک کامپیوتر شخصی داشته باشید تا که به اینترنت متصل کنید، در عوض، در یک شبانه روز ممکن است شبکه Netflix را بر روی تلویزیون خود به صورت آنلاین پخش کنید، زیرا دیگران یا هم اتاقی های شما شبکه هایی مانند Hulu را در یک تبلت تماشا می کنند، زیرا بچه شما ممکن است بازی Fortnite آنلاین را روی یک لپتاپ بازی می کند، و یا اینکه حداقل هر سه نفر شما از توئیتر، اینستاگرام یا واستاپ در تلفن های خود استفاده می کنید و یا حتی ممکن است بخواهید یخچال هوشمند خود، ماشین لباسشویی و زنگ درب هوشمند، لامپ هوشمند و بسیاری از وسایل دیگر بیسیم و هوشمند خود را نیز در شبکه خود در دسترس داشته باشید.

با توجه به سخنان اتحادیه Wi-Fi، نقاط دسترسی Wi-Fi 6 در برخورد با تعداد زیادی از دستگاه ها در یک زمان با توجه به چند ورودی چند کاربره، خروجی چندگانه (MU-MIMO) و فرکانس تقریبی تقسیم دسترسی چندگانه ( OFDMA) MU-MIMO، بسیار بیشتر است که به شما اجازه می دهد داده های بیشتری را در یک زمان منتقل کنید، به روتر شما توانایی بیشتری برای اداره چندین دستگاه به طور همزمان و OFDMA افزایش کارایی و کاهش زمان تأخیر را ارائه می هد و اجازه می دهد تا دستگاه های بیشتری در هر کانال آنلاین با یکدیگر کار کنند.

و کانال های بیشتری نیز برای اتصالات وجود خواهد.

Wi-Fi 6 دارای هشت MU-MIMO یا کانال های فضایی است، دو برابر بیشتر از تعدادی که شما با Wi-Fi 5 کسب می کنید، که به روتر شما اجازه می دهد تا اطلاعات بیشتری را از دستگاه های مختلف Wi-Fi در خانه شما ارسال و دریافت کند.

علاوه بر اینکه می تواند به طور موثرتری با دستگاههای بیشتری ارتباط برقرار کند، Wi-Fi 6 عمر باتری بهتر را برای دستگاههای هوشمند خانگی شما نیز به ارمغان خواهد آورد.

این نیز یکی از ویژگی های مورد علاقه من است که این ویژگی دارای زمانبندی هدفمند (TWT) است که باعث می شود روتر شما دقیق تر در مورد نحوه ارتباط با دستگاه های IoT ( یا همان دستگاه های بیسیم اینترینتی) عمل کند، به طوری که آنها می توانند بیشتر در حالت خواب یا Sleep باشند و کمتر فعال شوند در حالی که هنوز هم تمام کار خود را انجام می دهند.

۴ وسیله و پروژه مخصوص برای هوشمند سازی منزل و مناسب برای مبتدیان را ببینید.

چه زمانی می توانم Wi-Fi 6 را دریافت کنم؟

احتمالا ما اولین دستگاه Wi-Fi 6 را در این بهار خواهیم دید.

سامسونگ، موبایل گلکسی S10 اولین خانواده از تلفن های پشتیبانی شده از Wi-Fi 6 را عرضه می کند، آنها در حال حاضر به صورت پیش سفارشی در دسترس هستند تا قبل از انتشار کلی در تاریخ ۸ مارس.

همچنین شما می توانید انتظار داشته باشید تا این قابلیت اتصال وای فای ۶ را در تلفن های دیگر همراه با تبلت ها، لپ تاپ ها و سایر دستگاه های دیگر مشاهده کنیم.

البته، بدیهی است: برای اینکه دستگاه Wi-Fi 6 شما در سرعت مطلوب کار کند، باید با یک نقطه دسترسی Wi-Fi 6 ارتباط برقرار کنید.

آنها همچنین نیز می توانند این دسترسی را در مودم ها به ارمغان بیاورند، مانند مودم اینترنتی TP-Link که جدیدا با این ویژگی معرفی شده است و نمونه های دیگر مانند روتر Netgear یا روتر Orbi mesh که در نیمه دوم سال جاری در دسترس قرار خواهند گرفت.

قبل تر نیز گفته می شد که مودم جدید وایرلس D-Link با پشتیبانی از اتصالات مش در CES 2019 معرفی شد.

در عین حال، دستگاه Wi-Fi 6 به خوبی با روترهای Wi-Fi 5 و قدیمی نیز کار می کنند.

آنها فقط به سرعت و به طور موثر ارتباط خود را برقرار نمی کنند، زیرا اگر اتصال Wi-Fi 6 بود این اتفاق رخ می داد، اما باز هم از سزعت خوبی برخورادراند.

در صورت علاقه محصولات جدید سامسونگ، گلکسی S10 و گلکسی Fold، همه در اینجا هستند! و یا بهترین توصیه ها و روش ها برای خرید یک تلفن همراه جدید را ملاحظه کنید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.