معرفی پروژه آرتمیس ناسا، شروع تاریخی جدید در فضانوردی!

آرتمیس ناسا، نام پروژه ای بسیار مهم در صنعت فضا نوردی است که پس از تاخیری قابل تامل، به پرواز در آمد. آرتمیس 1 پروازی بدون سر نشین به جو ماه است. اما این پرواز شروعی برای پا گذاشتن دوباره انسان بر سطح ماه خواهد بود. اگر شما هم مانند من به صورت زنده از ساعت ها قبل وضعیت این پرواز را دنبال می کردید، اکنون که آرتمیس از زمین بلند شده است، می دانید که همه جهان برای دیدن صحنه پرواز فضاپیمای اوریون پروژه آرتمیس چشم هایشان را خیره نگه داشته بودند. مهم ترین افراد فعال در زمینه نجوم در پایگاه جان اف کندی آمریکا حضور یافتند تا شروع حرکت این راکت را تماشا کنند. این پرواز در ساعت 10:20 صبح 25 آبان 1401 به وقت تهران و پس از تاخیر زیاد، به پرواز در آمد.

بهتر است بدانید پس از آرتمیس ۱، سه پروژه پرواز دیگر نیز با همین نام در تقویم علامت گذاری شده اند تا بلاخره در پرواز آرتمیس ۳، انسان دوباره پا بر کره ماه بگذارد. فضاپیمای ماموریت آرتمیس ۱ قرار نیست بر سطح ماه بنشیند، اما تا حد بسیار زیادی به سطح ماه نزدیک خاهد شد. گفته می شود پرواز آرتمیس ۲ نیز انسان را به جو ماه خواهد برد، اما این پرواز که برای سال ۲۰۲۴ برنامه ریزی شده است هم بر سطح ماه نخواهد نشست. پرواز آرتمیس ۳، تنظیم شده است تا نیروی انسانی را به ماه برساند. دیداری که فقط یک بار رخ داده، اما به نظر می رسد قرار است بارها انجام شود. آخرین پرواز از این سری ماجراجویی ناسا، آرتمیس ۴ خواهد بود که برای سال ۲۰۲۷ برنامه ریزی شده است.

آرتمیس ۱ دارای سنگین ترین فضاپیما به علاوه لوازمی است که تا کنون سطح زمین را ترک ترک کرده است. اگر لحظه پرواز را مشاهده کرده باشید، با توجه به آتش بسیار زیادی که از زیر راکت خارج می شد، متوجه شدید که برای انتقال این فضاپیمای سنگین از سطح زمین انرژی بسیار زیاد و محاسبات امنیتی مهمی لازم بوده است. شاید هم به همین دلیل باشد که ما مدت ها منتظر شروع پرواز ماندیم و دلیل این تاخیر، تست قبل از پرواز گروه کنترل آرتمیس عنوان شد.

البته این تاخیر در پرواز امروز پروژه آرتمیس ۱ دور از انتظار نبود. بسیاری از افراد با توجه به تاخیر چند ماهه این پرواز انتظار داشتند تا در لحظه پرواز هم تاخیر را شاهد باشیم.

فضاپیمای اوریون آرتمیس ۱ پس از رسیدن به جو ماه، و پس از حدود ۳۶ روز بازگشت مهمی به سطح زمین خواهد داشت. این بازگشت طوری تنظیم شده است که در نهایت، فضاپیما با شتابی بسیار زیاد، در اقیانوس پاسیفیک سقوط کند تا در کنار اطلاعاتی که با خود می آورد، دوباره تجهیزات آن مورد استفاده قرار بگیرد.

ناسا می گوید که قصد دارد در پرواز آرتمیس ۳ به طور حتم یکی از بانوان فضانورد ناسا و یک رنگین پوست را به ماه بفرستد. همچنین فضاپیمای پروژه آرتمیس ۳ قرار است در مکانی متفاوت نسبت به نشست بار قبلی انسان بر ماه، فرود خود را انجام دهد.

نظرات

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.