آیا فیس بوک می تواند از هم پاشیده شود؟ چه چیزهایی باید در مورد بزرگترین شبکه اجتماعی بدانیم!

اخیرا گفته می شود که برخی از منتقدان می خواهند که برنامه های محبوب و پرطرفدار اینستاگرام و واتساپ به طور کامل از فیس بوک جدا شوند. کمپانی فوق بزرگ فیس بوک که خود نیز با مشکلات فراوانی سر وکار دارد، دارای پر مخاطب ترین برنامه های اجتماعی WhatsApp و Instagram می باشد. ما بررسی می کنیم که چگونه ممکن است فیسبوک با شکستی بزرگ روبرو شود و حتی برنامه های محبوب خود را نیز از دست بدهد. با ما باشید..

5 از 5
از 1 رای
(رای دهید)
آیا فیس بوک می تواند از هم پاشیده شود؟ چه چیزهایی باید در مورد بزرگترین شبکه اجتماعی بدانیم!

مدیر عامل فیس بوک، مارک زاکربرگ، در ایالت متحده قدرت بسیار زیادی دارد، و حتی یکی از بنیانگذاران بزرگترین شبکه های اجتماعی در آمریکا است که هم می توان آن را بی سابقه و هم یک شخص غیر آمریکایی نامید.

کریس هیوز (Chris Hughes)، در حالی که با زاکربرگ با هم دانشجویان دانشگاه هاروارد و هم اتاقی بوده اند، فیس بوک را در اتاق دانشگاه خود تاسیس کرده اند.

اما، در روز پنجشنبه در یک خبر منتشر شده توسط نیویورک تایمز مشخص شد که کریس خواستار تقسیم و جداسازی شبکه های اجتماعی خود شده است.

هیوز با اشاره به رئیس فیس بوک و سهامدار اصلی، نوشت: “من عصبانی هستم که تمرکز آنها بر روی رشد منجر به فدا کردن امنیت و تمایل به خرید می باشد.”

او افزود: “من خودم و تیم فیس بوک اولیه را ناامید و مایوس می دانم، زیرا که بیشتر به این فکر نمی کنیم که چگونه الگوریتم Feed News (بخش های خبری) می تواند فرهنگ ما را تغییر دهد، بر انتخابات تأثیر بگذارد و رهبران ملی گرایان را تقویت کند.”

رشد سریع فیس بوک طی سال های اخیر حتی تقویت شده و سرعت بیشتری به دست آورده است، از جمله با اضافه شدن برنامه های Instagram و WhatsApp، به عنوان سرویس های پیام رسانی.

منتقدان و کارشناسان بر این باور اند که فیس بوک رقابت خود را صرفا به جای نوآوری برای برآورده ساختن چالش های خود، در نظر گرفته است.

استفن دیاموند، استاد حقوق در دانشکده حقوق دانشگاه سانتا کلار آمریکا، گفت: “مدل کسب و کار آنها برای شناسایی تهدیدات بالقوه و سپس تبادل آنها و یا تولید آنها مورد هجوم قرار می گیرد”.

و همانطور که باید در جریان باشید، فیس بوک قبل تر نیز برای عدم انجام امور کافی برای مبارزه با دخالت در انتخابات، اطلاعات غلط و سخن های تهدید آمیز در پلتفرم خود، مرد بازرسی قرار گرفته و فراخوانده شده است.

منتقدان اظهار دراند که قدرت عظیم این برنامه باید کنترل شود.

اما فیس بوک نیز نمی خواهد اینستاگرام و WhatsApp را کنار بگذارد.

در صورت علاقه ببینید که شرکت فیسبوک با هماهنگ سازی برنامه ها خود، امنیت و حریم خصوصی بیشتری را مد نظر دارد! و یا فیسبوک از ترکیب و ادغام پیام رسان های واتساپ، Messenger و اینستاگرام گزارش می دهد.

در اینجا چیزی است که شما باید در مورد برنامه فیسوک و دیگر پلتفرم های آن بدانید:

چه کسی می خواهد فیس بوک از هم پاشیده شود؟ چرا؟

تلاش برای شکستن و از پای در آوردن شرکت فیس بوک جدید و تازه نیستند.

اما شگفت آور است که یکی از بنیانگذاران این شرکت نیز خواستار چنین اقدام شدیدی شده است.

هیوز استدلال می کند که زاکربرگ دارای قدرت بسیار زیادی است که حتی هیئت مدیره شرکت نمی تواند او را قادر به انجام کار دیگری کند.

زاکربرگ حدود ۶۰ درصد از سهام رای گیری فیس بوک را کنترل می کند، به این معنی که هیئت مدیره از لحاظ فنی نمی تواند از او سوالی بپرسد، حتی اگر او کار اشتباهی انجام دهد.

هیوز تنها نیست گروه های تبلیغاتی، از جمله مرکز اطلاعات الکترونیکی حفاظت از حریم خصوصی، رنگ تغییر و رسانه های متداول، قبلا کمیسیون تجارت فدرال، آژانس که قوانین ضد تروریستی را اجرا می کند، همه اینها خاستار جداسازی شرکت های Instagram و WhatsApp به صورت مستقل و جداگانه هستند.

سازمان ها می گویند تقسیم آن ها نیز برای دیگر شرکت های رسانه ای اجتماعی و برای رقابت با فیس بوک آسان تر خواهد شد.

علاوه بر این، گروهی که از فیس بوک Freedom نامیده می شود، FTC را مجبور کرده است که فیس بوک را مجبور کند که سرویس پیام رسان خود را نیز تغییر دهد.

سنای الیزابت وارن، دموکرات از ماساچوست که کاندیدای ریاست جمهوری نیز است، در میان قانونگذارانی است که می خواهند فیس بوک و دیگر غول های تکنولوژی از جمله گوگل و آمازون از هم پاشیده و در اصل کوچکتر شوند.

اما فیسبوک چگونه کوچک تر و تقسیم بندی می شود؟

یکی از راه های جداسازی برنامه های فیس بوک این است که دولت فدرال برای پرونده دعوی علیه این شرکت حکمی را صادر کند و آن را متوقف کند.

این امر می تواند مذاکره میان طرفین را موجب شود که می تواند به فیس بوک اجازه دهد کوچکتر شود.

جایگزین دیگر در مقابل کنگره، تصویب یک قانون انحصارطلبی تکنولوژی است.

آمازون، برای مثال، مجبور خواهد شد که از نام تجاری اصلی خود به نام Amazon Basics استفاده کند.

وارن گفت که اگر او در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود، دولت او همچنین هیت رئیسه را برای باز کردن ادغام اینستاگرم و WhatsApp از فیس بوک تعیین خواهد کرد.

فیس بوک در مورد این ایده ها چه فکری می کند؟

فیس بوک با این قضایا موافق نیست، در اصل معترض است که جداسازی این شبکه اجتماعی برای اقداماتش پاسخگو نخواهد بود.

در عوض، فیس بوک خواستار تنظیم اینترنتی بیشتر در مورد محتوای مضر، یکپارچگی سیستم های انتخابات، حریم خصوصی و قابلیت انتقال داده ها شده است.

نیک کلاگ، معاون فیس بوک در زمینه امور و ارتباطات جهانی، گفت: “مسئولیت پذیری شرکت های فناوری می تواند تنها از طریق معرفی دقیق قوانین جدید برای اینترنت به دست آید.”

شبکه اجتماعی همچنین گفت که داشتن Instagram و WhatsApp تحت فیس بوک به آنها کمک می کند تا با هرزنامه ها، دخالت در انتخابات و جرایم مبارزه کنند.

فیس بوک می گوید که رقابت زیادی پیش رو دارد و به دیگران اشاره دارد به برنامه های قوی مانند: YouTube، Snapchat، iMessage و WeChat.

آیا شرکت های فناوری در گذشته جدا سازی شده اند؟

بله، اما کمی به صورت غیر معمولی، در سال ۱۹۷۴ وزارت دادگستری ایالات متحده دادخواستی علیه ضد و نقیض شرکت AT & T صادر کرد اما این موضوع تا هشت سال بعد حل و فصل نشد.

طبق یک مقاله سال ۱۹۸۲ از واشنگتن پست، شرکت مخابراتی باید دو سوم از دارایی های خود را به شرکت های جداگانه تقسیم می کرد.

دولت آمریکا همچنین سعی کرده است مایکروسافت را نیز متوقف کند و در سال ۲۰۰۰ یک قاضی فدرال ایالات متحده دستور داد که غول تکنولوژی به دو شرکت تقسیم شود.

مایکروسافت درخواست تجدیدنظر کرده است و تصمیم فعلا متوقف شده است.

این برای کاربران فیس بوک چه معنایی دارد؟

فیس بوک در تلاش است تا خدمات پیام رسانی خود را ادغام کند تا کاربران فیس بوک، اینستاگرام و WhatsApp بتوانند بدون تغییر برنامه ها پیام ها را به یکدیگر ارسال کنند.

تقسیم کردن شرکت ها ممکن است از این اتفاق جلوگیری کند.

کسانی که می خواهند دولت فیس بوک را شکست دهد، استدلال می کنند که این حرکت سبب رقابت بیشتر میان شرکت های رسانه های اجتماعی خواهد شد، که می تواند گزینه های بیشتری برای مصرف کنندگان باشد.

حدود ۲٫۷ میلیارد نفر در هر ماه از فیس بوک، Instagram، WhatsApp یا Messenger استفاده می کنند.

Diamond گفت که از بین بردن فیس بوک نیز می تواند منجر به تقویت تلاش های حفظ حریم خصوصی برای مطابقت با رقبای رسانه های اجتماعی شود.

شانس رخ دادن این اتفاق چقدر است؟

FTC رد کرده که آیا به دنبال پرونده سازی علیه فیس بوک است یا خیر.

اما اگر هر نشانه ای در این باره مشخص شود، این در تاریخ حرکتی نادر است.

Diamond گفت، “من شک دارم که حرکت فوری و کافی برای شکستن فیس بوک وجود داشته باشد.” “من به این اتفاقات شک دارم ، حتی اگر فکر می کنیم دلایل خوبی برای انجام این کار وجود دارد.”

برای مطالعه بیشتر ببینید: همه سرویس ها و محصولات مهم از رویداد کلیدی F8 فیسبوک در سال ۲۰۱۹ و یا ۳ تا ۵ میلیارد دلار؛ کمپانی فیسبوک و بزرگترین جریمه مالی در دنیای تکنولوژی.

رای شما به "آیا فیس بوک می تواند از هم پاشیده شود؟ چه چیزهایی باید در مورد بزرگترین شبکه اجتماعی بدانیم!" چیست؟

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دسته بندی
بستن