فرناندو کورباتو، پدر پسووردهای امنیتی رایانه ها در سن 93 سالگی در گذشت!

فرناندو کورباتو (Fernando Corbato)، مخترع پسوورد و رمز امنیتی رایانه های کامپیوتر، در سن 93 سالگی در گذشت. او همچنین به طور چشمگیری سرعت بخشیدن به محاسبات کامپیوتری را بهبود بخشیده است. Corbato یکی از افرادی بوده است که به تکنولوژی های امنیتی و همچنین به سرعت محاسبات کامپیوتر های شخصی بسیار کمک کرده است.

فرناندو کورباتو پدر پسووردهای امنیتی رایانه سن 93 سالگی گذشت

اخیرا و همین تازگی، قسمت امنیت کامپیوترها فقط یکی از بنیانگذاران خود را از دست داد.

فرناندو کورباتو (Fernando “Corby” Corbato)، شخصی که گذرواژه های امنیتی کامپیوتر را اختراع کرد، در سن 93 سالگی فوت کرده است.

بعد از اختراع و راه اندازی پسوورد برای کامپیوتر، محققان MIT نیز برای ایجاد سیستم همگانی سازگار با زمان، مفهوم چند حساب کاربری محافظت شده توسط رمز عبور را طراحی کردند، که اجازه می دهد چندین نفر به یک کامپیوتر به صورت هم زمان و با اکانتهای مختلف، وارد شوند.

کورباتو در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال در سال 2014 گفت که این مسئله فقط ایجاد “بخش بندی کردن” و حفظ حریم خصوصی را برای کامپیوتر های شخصی در پی داشته است، اما این حرکت به ایجاد امنیت دیجیتال نیز تا کنون بسیار کمک کرده.

اما این تنها تلاش پیشگام آقای Corbato نبوده است.

او با استفاده از مدل همزمان CTSS توانسته است تا زمان انتظار برای پاسخ های رایانها را از ساعت به ثانیه کاهش دهد که این اقدام کورباتو، این فناوری کنونی را بسیار عملی ساخته است.

در عین حال، سیستم چندرسانه ای او برای سیستم عامل های آینده مانند لینوکس با کنترل های حریم خصوصی دقیق تر، یک سیستم فایل سلسله مراتبی و دیگر ویژگی هایی که مردم امروزه به آن اعتماد دارند، مناسب کارآمد بوده است.

او همچنین پشت انگیزه قانون “Corbato’s” بوده است، که ادعا می کند که برنامه نویسان یک مقدار کد را بدون در نظر گرفتن زبان مورد استفاده خود، در کل، می نویسند.

این بر اساس استفاده از زبان های سطح بالا به جای کد close-to-the-metal بوده است که به طور معمول زمان بیشتری برای نوشتن می گرفتند.

کورباتو در سال های پس از ایجاد پسوورد نیز آگاه بود که گذرواژه ها همچنان نیز مشکلات خود را دارند، وی به WSJ گفت که اینترنت پسووردها را به «نوعی کابوس» تبدیل کرده است.

اما این نیز مخفی نیست که صنعت گذرواژه ها در حال تغییر کردن است تا هرگونه ربودن حساب و رفع ابهام را بهبود بخشد.

با این حال، شکی نیست که آقای Corbato کمک ویژه ای به ایجاد اصول محاسبات مدرن کرده است.

برای مطالعه بیشتر بینید که، با گذرواژه های رمز عبور برای ورود به حساب های کاربری خود خداحافظی کنید یا افزایش امنیت با از بین رفتن رمز عبور، ولی بعد از رمز عبور چی؟ و یا استن لی، خالق قهرمانان Marvel، در سن 95 سالگی در گذشت.

ویدیوها و مطالب مشابه