آموزش نحوه تکثیر درختچه گل از طریق قلمه زدن

گاهی اوقات درختان زیبا و تنومندی را میبینیم که زیبایی و عطر خوب گل های آن قلب و روح ما را تسخیر می کند. ما می توانیم با کمک یک ساقه بلند و بالغ از درخت، آن گیاه زیبا را به خانه خود ببریم. در این مطلب قصد داریم آموزش قلمه زدن درختچه های گل را به طور کامل و با جزئیات شرح دهیم.

تکثیر درختچه گل قلمه زدن

چگونه توانیم یک درختچه گل را با قلمه زدن تکثیر کنیم ؟ همانطور که در این مطلب برای شما توضیح خواهیم داد تکثیر درخت یا درختچه گل از طریق قلمه یا همان ساقه بسیار ساده و آسان است. ولی باید دقیق همانطور که به شما آموزش می دهیم، انجام دهید تا به نتیجه ای مطلوب برسید.

طریقه تکثیر درختچه های گل از طریق قلمه

1- ابتدا یک گیاه سالم و بالغ را انتخاب کنید. این گیاه می‌تواند یک ساله یا بالغ تر باشد.

2- بهتر است به دنبال  ساقه ای باشید که در حال حاضر بالغ شده باشد. یعنی پوست قلمه ما باید حالتی چوبی ولی درونی سبز داشته باشد برای اطمینان از سلامت قلمه کمی از پوستش را بخراشید و ببینید سبز است یا نه. ضخامت ساقه شما باید به اندازه یک مداد باشد.

3- اگر چندین گیاه می‌خواهید، یک ساقه بلند را انتخاب کنید و با یک قیچی تیز و ضدعفونی شده درست  بالاتر از گره ساقه را قطع کنید.

4- همانظور که در تصویر بالا مشاهده میکنید تمام برگ ها از جمله نوک ساقه ها را جدا کنید همچنین شاخه جانبی را از ساقه اصلی جدا کنید.

ولی به جوانه های قلمه آسیب نرسانید.

5- اگر ساقه برش زده اید بلند است می توانید به چند قسمت تقسیم کنید ، تا تعداد بیشتری گیاه داشته باشید. هر قلمه را 15 سانتی متر برش دهید.

6- با استفاده از یک تیغ تیز یا یک قیچی تیز که تمیز و ضدعفونی شده است از انتهای قلمه دو و نیم سانت پوست چوبین شکل ساقه را خراش دهید و کاملاً بردارید به صورتی که درونه سبز رنگ ساقه بیرون بیاید

 7- ابتدا بستر کشت را آماده میکنیم. پیشنهاد من به شما برای بستر قلمه مخلوطی از(ماسه ، پرلیت ، خاک برگ ، کوکوپیت و مقداری پیت ماس و ورمی کمپوست) است.

 8- قبل از کاشت قلمه می توانید به مدت پنج دقیقه  انتهای ساقه را درون محلول یا پودر هورمون ریشه زایی قرار دهید. اگر این محلول را در دسترس ندارید، می‌توانید از عسل یا دارچین هم برای تسریع و تقویت ریشه زایی قلمه خودتان استفاده کنید. اگر هیچ کدام از این‌ها را در دسترس ندارید، به کار خودتان به صورتی که می گوییم ادامه دهید.

9- درون خاک با یک مداد  یک حفره به اندازه عمقی که میخواهید قلمه خود را بکارید، ایجاد کنید. یعنی اندازه ای که پوست انتهای  قلمه را خراش داده‌ایم،  ایجاد کنید و قلمه خود را بکارید و به آرامی خاک اطراف ساقه را فشار دهید. و در یک محیط گرم  با دمای کنترل شده بین (20-25)  درجه سانتیگراد قرار دهید.

10- حواستان باشد که خاک قلمه تا زمان ریشه دهی همیشه مرطوب باشد برای ایجاد محیطی مرطوب می‌توانید گلدان خود را با یک نایلون معمولی یا بطری نوشابه یا آب معدنی کاور کنید و روی نایلون برای جابجایی هوا اطراف ساقی خود چندین سوراخ با قیچی ایجاد کنید.

11- بعد از حدود یک ماه اطمینان حاصل کنید که گیاه تان شاخه های کوچک یا برگهایی زده این یعنی گیاه شما درون خاک ریشه دار شده است. گیاهان شما پس از حداقل یک ماه آماده هستند برای انتقال به گلدان بزرگتر یا باغچه.

شما اگر یازده  مرحله ای که در این مطلب  گفته ایم را دقیقا انجام داده باشید  به احتمال زیاد به نتیجه مطلوب و دلخواه تان  خواهید رسید و یک گیاه کوچک از درختچه دلخواهی که روح شما را تسخیر کرده بود، خواهید داشت که در آینده تبدیل به همان درخت تنومند و زیبا خواهد شد که نیاز به مراقبت صحیح و صبر شما دارد. البته شما باید به خوبی نیازهای آن  ، یعنی نیاز به نور ، رطوبت ، آب و خاک مناسب گیاه خود را تامین کنید.

تمام تلاش خود را کرده ایم تا در این مطلب توضیحی جامع و مفید را برای شما ارائه دهیم.

 امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد

بهروز پناهی 4 سال پیش

ممنون از راهنمایی تان

ویدیوها و مطالب مشابه