ربات کاوشگر ناسا در مریخ و یافتن یک سنگ سخت برای نمونه برداری

جستجوگر ناسا در مریخ یک سنگ پیدا کرده است که دریل کردن و سوراخ کردن آن بسیار سخت و دشوار  است. قبل تر، این کاوشگر ناسا از سنگ ها و محیط های گوناگون سیاره مریخ نمونه برداری کرده بوده است، اما اکنون یک مانع سنگی محکم در روربروی خود می بیند.

ربات کاوشگر ناسا مریخ سنگ سخت نمونه برداری

زمانی که در اوایل سال جاری ربات rover ناسا توانست با یک موتور قوی و با حرکتی دریل مانند، سنگهای مریخ را دریل و یا برای نمونه برداری سوراخ کند، این یک پیروزی خلاقانه و مهندسی شده، به حساب می آمد.

ولی این عملیات حفاری در این هفته، هنگامی که جستجوگر ناسا با یک سنگ غیرقابل نفوذ روبرو شد، کمی به مشکل برخورد.

ربات rover دریل خود را در برابر یک هدف سنگی به نام “Voyageurs”، یک سنگ پر جنب و جوش در دهانه طوفانی مانند یک از چاله های مریخی، نا کارآمد می بیند.

در این مطلب می توانید مجموعه عکس هایی را از این ربات کاوشگر ناسا در مریخ مشاهده کنید.

این مته فقط به همان اندازه که از آن انتظار می رود کار می کند، اما در این میحیط سنگی نمی تواند به اندازه کافی و عمیق تر در سنگ فرو برود تا بتواند مقدار کافی مواد لازم را برای نمونه تجزیه و تحلیل جمع آوری کند.

Mark Salvatore، یکی از اعضای تیم جستجوگر در یک ماموریت به روز شده در روز سه شنبه نوشت: “تمام شواهد نشان می دهد که این سنگ یکی از سخت ترین هدف های این ربات جستجوگر بوده در حالی که در دهانه یک گیل یا همان چاله فضایی در مریخ مشاهده شده است.

زمین شناس و محققان سنگ شناسی، پرسش های زیادی در مورد مکان فعلی ربات Rover در سلسله کوه های Vera Rubin مریخ پرسیده اند.

همچنین دانشمندان از این سنگ سخت و مستحکم بسیار در تعجب هستند و می خواهند بدانند که این سنگ های رسوبی خاص چگونه با رسوب گذاری به یک سنگ سخت و غیر قابل نفوذ تبدیل شده اند، همینطور دانشمندان زمین شناسی می خواهند بدانند که آیا این سنگ ها می توانند تغییراتی در علم شیمی آب ایجاد کنند یا خیر!.

این ربات جستجوگر با موفقیت در ماه May توانست یک سنگ به نام “Duluth” را دریل کند. در آن لحظه هیچ مشکلی برای دریل کردن آن سنگ وجود نداشت. این مته به اندازه کافی مواد برای نمونه برداری تولید می کرد.

ربات  Rover در علم شناسایی مواد سنگ  Duluth بسیار کمک کرد و اکنون ممکن است کمک حال کاوش و تحقیق بر روی یک منطقه پر از سنگهای سخت و نفوذ ناپذیر باشد.

در کل تیم علمی نیاز به تحقیقات بیشتری دارد تا ببیند آیا سنگ سخت Voyageurs یک موضوع انحرافی و یا نمونه ای از عرصه چشم های انداز فضایی است.

در اینجا می توانید ببینید که آیا ناسا واقعا در مریخ آثاری از زندگی پیدا کرده است یا نه؟

Salvatore این مانع حفاری را “ناامید کننده” توصیف می کند اما می گوید که بسیار خوشحال است که با کارکنان دانشمندان و مهندسانی کار می کند که می توانند به طور کلی یک قدم ناامید کننده و یأساور را به انگیزه ای جدید و هیجان انگیز تبدیل کنند، در همین حین این دانشمندان ما در مورد مشاهدات بعدی خود به تحقیقات ادامه می دهند تا به ما بگویند که چه چیزهای بیشتری ما باید در مورد این محیط خارجی جالب و محیج یاد بگیریم.

همینطور ببینید دیگر دستاورد بی نظیر و منحصر به فرد شرکت ناسا که برای اولین بار در تاریخ بشر، خورشید را لمس خواهیم کرد.

در زیر می توانید مجموعه ای از عکس های خارق العاده و بی نظیر که این کاوشگر ناسا آن ها را از سیاره مارس یا همان مریخ گرفته است را ببینید.

ویدیوها و مطالب مشابه