آیا ناسا واقعا در مریخ آثاری از زندگی پیدا کرده است؟

ناسا می گوید: "شما ممکن است شنیده باشید که ما آثاری از زندگی را در دهه های گذشته در سیاره سرخ مریخ پیدا کرده ایم اما آن را سوزانده ایم، اما این داستان اصلا واقعی نیست". نه، ناسا مدرکی برای زندگی در مریخ پیدا نکرده و سپس آن را به طور تصادفی نابود کند. 

4 از 5
از 5 رای
آیا ناسا واقعا در مریخ آثاری از زندگی پیدا کرده است؟

اگر در هفته های جاری به دنبال و پیگیر سرفصل ها و خبر های علمی و فضایی بوده اید، ممکن است که شنیده و تحت تاثیر این خبر قرار گرفته باشید که NASA شواهدی از زندگی در مریخ را پیدا کرده اما به طور تصادفی آن را نابود کرده است.

این اخبار نادرست و ناصحیح است.

برای درک داستان واقعی، ما باید به طور خلاصه به سال ۱۹۷۶ بازگردیم، زمانی که هواپیماهای دوقلوی وایکینگ ناسا بر روی سیاره سرخ مارس فرود آمد و خاک های مریخ را برای نمونه برداری جمع آوری کرد.

پس از آن خاک در اجاق های مخصوص ویژه فرود فضاپیما گرم شد تا جرم اسپکترومتر و کروماتوگرافی گاز (GCMS) را برای شناسایی هر مولکول آلی درون آن مشخص کنند.

در حال حاضر، به نظر بسیاری از منتقدان، نتایج نشان می دهد که نمونه ها هیچ گونه سلول ارگانیک یا آلی، که اغلب به عنوان توده ای و یکجا زندگی می کنند، مشاهده نشده است.

اکنون بیشتر از سه دهه می گذرد تا زمانی که ربات rover کنجکاو در نهایت حضور این مولکول های مهم را در مریخ تایید کند.

فقط در ماه گذشته ما چیز های زیادی در مورد شواهدی از ارگانیک های کشف شده توسط روبر در خاک و جو این سیاره چهارم یاد گرفتیم.

این یافته های اخیر، باعث شده بود تا گروهی از دانشمندان به عقب بازگردند و اطلاعات قدیمی فضاپیما وایکینگ را بررسی کنند.

سپس آنها در مجله تحقیقات ژئوفیزیک منتشر کردند، نشان دادن یک توضیح برای اینکه چرا هیچ مولکولی آلی در هنگام بررسی وایکینگ یافت نشد، چرا که آنها به طور تصادفی در کوره های آزمایشی فرود فضاپیما سوخته بودند.

این یک خلاصه بسیار کوتاه از داستان اولین فضا پیما و کاوشگر مریخی بود.

تحقیقات در مورد زندگی در سیاره مارس یا همان مریخ همچنان ادامه دارد

در عین حال نیز تعدادی از سرفصل ها و خبرها که به این داستان و تحقیقات مربوط می شود، می گویند که ناسا به طور تصادفی “شواهدی برای زندگی در مریخ” یا حتی بدتر از “اثبات زندگی در مریخ” را نابود کرده است.

برای روشن شدن بیشتر موضوع: توده های ملکول زندگی و خود اصل زندگی، چیزهای بسیار متفاوتی با یکدیگر هستند.

در حال حاضر توده های بنیادین زندگی در سراسر جهان به صورت بسیار گسترده ای پخش هستند.

در حقیقت، آنها در حال حاضر در حال پرواز در اطراف ستاره های دنباله دار می باشند.

آیا این به این معنی است که زندگی در ستاره های دنباله دار وجود و جریان دارد؟ نه ما که ندیده ایم! (اگر شما شاهد زندگی و نشانه هایی از زندگی در ستاره دنباله دار بودید، در خبرهای دست اول، نه درYouTube ، لطفا با ما تماس بگیرید.)

این مسائل چقدر عجیب و غریب است، اما در اینترنت بزرگ و گسترده این کاملا تعجب آور نیست که اگر شما از طریق این سرفصل ها کلیک کنید و داستان هایی را که به این موضوعات مرتبط می شود را بخوانید، بعد از متوجه می شوید که بسیاری از آن ها کارهای بسیار حرفه ای انجام می دهند و تشخیص بین ارگانیک ها را با طراحی انیمیشینی بسیار سخت می کنند، و میگویند که ما می دانیم در مریخ زندگی واقعی، تنفس و یا حتی آب وجود دارد، ، اما شرکت ناسا اعلام می کند که هنوز در دنیاهای دیگر نشانه و یا مدرکی از زندگی پیدا نکرده ایم.

یکی از نویسندگان این تحقیقات، به نام Chris McKay از مرکز تحقیقات آمیس ناسا در کالیفرنیا، گفت که او نیز با ناسازگاری سرمقاله ها بین سرفصل های اغراق آمیز و داستان های نسبتا دقیق واقعی پشت آنها آشفته شده است.

آقای مک کای گفت:”برای مثال، ما می بینیم که ارگانیک ها در شهاب سنگ ها وجود دارند ولی آنها شواهدی از زندگی نیستند. ما مطمئن نیستیم که این شایعه ها و اخبار اشتباه چگونه به وجود آمده است، اما قطعا در مقاله های ما دیده نشده است”.

به نظر می رسد برخی از سردرگمی ها همچنان برای شما در جایی وجود دارد.

برای روشن شدن بهتر این قضیه بهتر است بدانید، در شیمی، “آلی” به معنای چیزی نیست که از منابع زندگی گیاهی یا حیوانی می آید، گرچه این تعریف اصلی از این کلمه است.

بلکه در مقابل، یک مولکول آلی معمولا به یک ترکیب کربن اشاره دارد.

همانطور که میدانیم، در حالی که تقریبا تمام عمر، نیاز به برخی از مولکولهای آلی برای زنده ماندن می باشد، اما این قضیه به صورت معکوس کار نمی کند. به عبارت دیگر، در هر کجا زندگی وجود دارد مولکول های ارگانیک نیز وجود دارد، اما این بدان معنا نیست که هر جا مولکول های ارگانیک وجود داشته باشند زندگی نیز وجود داشته باشد.

آزمایشاتی روی وایکینگ، که شواهدی از زندگی واقعی را جستجو می کرد، انجام شد و از دهه های گذشته، Gilbert Levin، محقق اصلی وایکینگ، در مقالات بررسی شده، اعلام کرده که یکی از این آزمایشات شواهدی از میکروب های مریخی را پیدا کرده است.

با این حال، این نگرش نیز به راحتی، با اشاره به ناکامی وایکینگ در پیدا کردن مولکول های آلی در سیاره مریخ، رد شده است.

Guzman گفت: “این تشخیص مواد آلی که توسط آزمایش GCMS شناسایی شده بود، باعث شد که دانشمندان در آن زمان تصور کنند زندگی در مریخ وجود داشته باشد”.

بنابراین داستان واقعی این نیست که ناسا ممکن است شواهدی از زندگی در مریخ را سوزانده باشد، اما با این حال ممکن است این مسائل به دسترسی به مدارک مورد نیاز برای وجود زندگی، نتیجه آزمایش های دیگری که ممکن است واقعا نشانه هایی از زندگی واقعی را در بر داشته باشد، کمک کند.

این ممکن است به نظر بعضی ها غیر ممکن برسد، اما این یک تمایز مهم است و تا حدودی عجیب و غریب، در هر صورت همین داستان ها برای کسانی که به پیدا کردن نشانه های زندگی در مریخ امید دارند، بیشتر دلگرم کننده است.

همچنینGuzman  می گوید ما ممکن است یک تصویر واضح تر از آنچه که واقعا در خاک مریخ اتفاق می افتد را دریافت کنیم، فقط چند سال دیگر، زمانی که کاوشگر مریخ Rover احتمالا در سال ۲۰۲۰ مجموعه ای از آزمایش های خود را به دنبال شواهدی از زندگی را برای ما بفرستد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.