کشف یک روش کارآمد و موثر برای حذف نمک از آب ضایعاتی و تبدیل آن به آب آشامیدنی

دانشمندان یک روش جدید و بسیار کارآمد را برای حذف نمک از آب کشف کرده اند که می تواند بسیار مفید باشد و به عبارتی دیگر قوانین بازی زندگی ما را تغییر دهد. این فن آوری می تواند پیامدهای عظیمی برای آب آشامیدنی آینده ما و سیاره ما به همراه داشته باشد. اکنون می توانید به راحتی آب بنوشید و نگران آیندگان نباشید!

این سیاره گرم است و هر روز رو به گرم تر شدن نیز می رود، از طرفی نیز صنایع و کارخانه های مختلف آب پتاسیم دار بیشتری را به محیط زیست اضافه می کنند و وقتی جنگ بر سر آب نیز به دلیل کم آبی شروع بشود، آب آشامیدنی ارزش بیشتری نسبت به طلا پیدا خواهد کرد. (حتما در این مورد چیزهایی شنیده اید)

به همین دلیل است که توانایی نمک زدایی آب، آن هم به سرعت و به آسانی از اهداف دانشمندان در سراسر جهان بوده است.

و اکنون یک گروه از محققان دانشگاه کلمبیا بر این باورند که راهی برای انجام این کار پیدا کرده اند.

این فرایند به نام Extraction Solention Swing Solvent نامیده می شود و برای تصفیه آب نمکی Hypersaline (آب حاوی غلظت بالا از نمک ها، که ۷ بار شورتر از آب دریا معمولی است) طراحی شده است.

این نوع از آب های ضایعاتی بوسیله فرایندهای صنعتی و یا در بخش تولید نفت و گاز تولید می شوند و خطر آلودگی به آب های زیرزمینی را ایجاد می کند.

تیم تحقیقاتی به رهبری نگای یین یپ (Ngai Yin Yip)، استادیار مهندسی زمین و محیط زیست در کلمبیا، یک حلال (رنگ قرمز ) را با یک نمونه از آب نمک Hypersaline (رنگ آبی ) مخلوط می کند.

مایع به نظر می رسد در شیشه مخلوط باقی می ماند، اما بعد از گرم شدن آنها و سپس جدا کردن مایع قرمز از داخل شیشه و انتقال آن در داخل شیشه دیگری که به طور جداگانه گرم می شود، تیم با یک لایه آب پاک و تمیز در ته ظرف باقی می ماند.

در حالی که این علم کمی پیچیده است، ویدیو فوق روند را به طرز بسیار ساده ای به شما نشان می دهد. (بدون نیاز به مدرک دانشکده شیمی)

در مورد این فرآیند هیجان انگیز، چه پیامدهایی وجود دارد؟

این تیم قادر به حذف ۹۸٫۴٪ نمک بوده است، که قابل مقایسه با فرآیند استاندارد طلایی، osmosis معکوس است.

اما بر خلاف osmosis معکوس یا سایر روش های نمک زدایی، این فرایند نیازی به دمای بالا یا فشار زیاد ندارد، فقط گرمای کم درجه با حرارت کمتر از ۷۰ درجه سانتیگراد (۱۵۸ درجه فارنهایت).

و این باعث می شود که تغییرات بزرگی در زندگی ما انسان ها به وجود بیاید، در هر دو زمینه، برای دوباره بازسازی آب های ضایعاتی و حتی برای ایجاد آب آشامیدنی مناسب برای مصرف انسان ها.

یپ گفت: “TSSE می تواند یک تکنولوژی عالی باشد. این موثر، کارآمد، مقیاس پذیر است، و می تواند به طور مداوم مورد استفاده قرار بگیرد.”

شما می توانید مطالعه کامل در مجله Science Science & Technology Letters را بخوانید.

برای مطالعه بیشتر ببینید که اولین قلب مصنوعی ساخته شده واقعی با پرینتر سه بعدی، به اندازه قلب یک خرگوش، یا یک گوشت آزمایشگاهی جدید: طعم آینده ناگت های مرغ و یا دانشگاه هاروارد روشی جدیدی را برای بازسازی ژنتیک و تغییر DNA کشف کرده است.

نظرات

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.