آیا موتور جستجو چینی گوگل، چیزی فراتر از یک موتور جستجو می باشد؟

طبق یک گزارش، Google's Dragonfly، شماره تلفن های شهروندان چینی را جمع آوری می کند. The Intercept گزارش می دهد که این نمونه اولیه برای موتور جستجوی سانسور شده چین، جستجوهای کاربران را به شماره های شخصی آن ها متصل می کند.

4.3333333333333 از 5
از 3 رای
آیا موتور جستجو چینی گوگل، چیزی فراتر از یک موتور جستجو می باشد؟

این نمونه اولیه موتور جستجوی چینی که Dragonfly گوگل نام دارد، به گونه ای طراحی شده است که باعث می شود تا دولت چین برای پیگیری جستجوهای کاربران آسان تر و ساده تر اقدام کند.

به طرحی که این نمونه اولیه موتور جستجوی سانسور شده گوگل در چین، گزارشات و اطلاعات کاربران را به شماره تلفن های آنها متصل می کند و موجب می شود تا دولت چین برای پیگیری جستجوهایشان راحت تر عمل کتد.

به گفته The Intercept، موتور جستجو، که به نظر می رسد به نام Dragonfly نامگذاری شده و برای دستگاه های اندرویدی طراحی شده است، محتویاتی را که توسط دولت چین تایید نشده است، مانند برخی از اطلاعات تا حدودی نامناسب و ممنوعه را حذف می کند.

منابع به این نشریه گفتند که نمونه اولیه برای Dragonfly برنامه های جستجو و مرورگر را به شماره تلفن های کاربران پیوند می دهد، به این معنی است که کسانی که اطلاعات ممنوعه را جستجو می کنند می توانند مورد بازجویی یا بازداشت قرار گیرند.

Cynthia Wong، پژوهشگر ارشد اینترنت و منابع مرتبط، به The Intercept گفت: “این مسئله از دیدگاه حفظ حریم خصوصی بسیار مشکل دارد، زیرا این امر می تواند ردیابی دقیق تر را به همراه داشته باشد، علاوه بر جستجوی بسیار دقیق تر پروفایل ها، عملکرد ها و رفتار مردم”. همچنین افزود: “پیوند دادن جستجو به شماره تلفن باعث می شود تا مردم برای جلوگیری از دسترسی به نظارت دولتی که در چین فراگیر است، شرایط دشوارتری را تجربه کنند”.

همینطور از سمتی نیز Dragonfly از جانب نیروی کار شرکت گوگل بازپس داده شده است، در طی ماه اخیر حدود یک هزار کارمند اعتراض خود را به این پروژه اعلام کرده اند، و بعضی از کارکنان به طور کامل از شرکت خارج شده اند.
گوگل در بیانیه ای در پاسخ به درخواست کارمندانش، گفت:”ما برای سال ها در چین سرمایه گذاری کرده ایم تا کاربران چینی را درسیستم عامل اندروید توسعه دهیم، از طریق برنامه های موبایل مانند Google Translate و Files Go و ابزار توسعه دهندگانمان این سرمایه گذاری ها را انجام داده ایم. اما اکنون نیز کار ما در زمینه جستجوی اکتشافی این کشور بوده است، و ما نزدیک به راه اندازی یک محصول جستجو در چین نیستیم”.

در روز پنج شنبه، یک گروه دو حزبی از ۱۶ قانون گذار، نامه ای به گوگل در مورد این که آیا کار آن در چین به معنای یک غول جستجو تازه، مطابق با سیاست های سانسور و نظارت بر اینترنت در چین خواهد بود یا خیر، اما گوگل هنوز جواب کاملی در این باره منتشر نکرده است.

بیشتر بخوانید: ذخیره سازی اطلاعات کاربران در گوگل مورد بررسی و تحقیق قرار می گیرد.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید: گوگل ۲۰ ساله شد و در همین حین، همچنان نیز با چالش های فراوانی سر و کار دارد.

همچنین مطالعه کنید: همکاری اپل با سازمان های دولتی برای کنترل و نظارت بهتر بر داده ها.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.