گوگل ۲۰ ساله شد و در همین حین، همچنان نیز با چالش های فراوانی سر و کار دارد

اکنون می توان گفت 20 سال است که گوگل با بزرگترین چالش هایش مواجه شده است. غول جستجوای که اکثر اطلاعات را به صورت یکجا جمع آوری کرده است، اما با گذشت دو دهه پس از تاسیس آن، به اندازه زمانی که قبلا ناشناخته بود، اکنون بسیار معروف، عام شناس، زبان زد و مشهور است. گوگل، که توسط لری پیج (Larry Page) و سرگئی برین (Sergey Brin) تأسیس شد، دیروز بیستمین سالگرد از تاسیسش را پشت سر گذراند.

4.5 از 5
از 6 رای
(رای دهید)
گوگل ۲۰ ساله شد و در همین حین، همچنان نیز با چالش های فراوانی سر و کار دارد

بیست سال پیش، به زمان دیروز، در تاریخ ۴ سپتامبر ۱۹۹۸، لری پیج و سرگی برین یک شرکت جستجوی اینترنتی کوچک را تاسیس کردند.

دو نفر که در مدرسه grad در استانفورد یکدیگر را ملاقات کرده بودند، در ابتدا توانستند خدماتی به نام Backrub را ایجاد کنند، جایی که می توانستید در وب جست و جو کنید و به صفحات وب امتیاز دهید و آن ها را رتبه بندی کنید.

در نهایت، آن دو نفر آن رابه موتور جستجوی گوگل کنونی تغییر نام دادند.

اکنون، دو دهه بعد، گوگل یکی از قوی ترین شرکت های موجود در این سیاره است.

شرکت گوگل اینترنت را به گونه ای ساخته است، که بعد از سال ۱۹۹۸ که چیزی بیشتر از یک محتوی پراکنده نبود، اکنون بیشتر قابل استفاده تر، کامل تر، مجموع تر و با دسترسی راحت تر برای افراد معمولی است.

می توان گفت با تلفن های همراه امروزی این شرکت اطلاعات را به نوک انگشتان ما منتقل کرده است، و یکی از اولین شرکتهای دات کام می بود که برای ما خیلی مهم و کاربردی واقع شد که ما نیز تقریبا نام آن را به یک فعل برای خود تبدیل کرده ایم.

این شرکت در سال ۲۰۰۶ یوتیوب را خریداری کرد و به ما اجازه تماشا و ایجاد فیلمهایی را داد که مانند آن را هرگز قبل تر تجربه نکرده بودیم.

همینطور در حال حاضر با استفاده از Android، سیستم عامل تلفن همراه آن، گوشی های هوشمند را به یک پدیده جهانی تبدیل کرده است.

در این مطلب مقایسه ای از اندروید پای گوگل، آخرین ورژن اندروید گوگل را در مقابل iOS 12 اپل، ببینید، کدام بهتر است!

Alphabet، که گوگل در اصطلاح شرکت مادر آن می باشد، در سال ۲۰۱۵ تشکیل شده است، اکنون این شرکت تکنولوژی خودروهای خودران، که اخیرا بسیار جلب توجه کرده است، را دنبال می کند، همچنین به دنبال راهی برای درمان سرطان و همینطور تلاش برای ساختن شهرهای هوشمند می باشد.

گوگل در کنار مشکلات و جریمه ها، همچنان پول ساز و قدرتمند به مسیر خود ادامه می دهد.

اما در کنار این ها به عنوان تاثیرات مثبت آن، امروز گوگل با برخی از بزرگترین چالش های خود مواجه است.

این شرکت، به عنوان بزرگترین تبلیغ کننده دیجیتال در جهان، بیشتر به خاطر اقدامات جمع آوری داده های گسترده خود که از اهداف تبلیغی قدرتمندی برخوردار است، بیشتر و بیشتر مورد انتقاد قرار می گیرد.

چندی قبل جریمه سنگین کمپانی گوگل توسط اتحادیه اروپا اعلام شد که در اینجا در مورد آن بیشتر بخوانید.

همچنین گاهی مواقع اطلاعات غلط و نامناسب بر روی یوتیوب اجرا می شود.

کارکنان در حال افزایش نگرانی های اخلاقی در مورد کار شرکت در توسعه هوش مصنوعی برای ارتش ایالات متحده و تلاش های گزارش شده برای ایجاد یک موتور جستجو سانسور شده در چین می باشند.

و فقط در هفته گذشته یا بیشتر، غول جستجو به هدف و نشانه روی رئیس جمهور دونالد ترامپ تبدیل شده است، که در بیانه ای گفته است که گوگل مملوء از اطلاعات بد و منفی در مورد من می باشد.

این کمپانی معروف یکبار نیز بدلیل شعار علیه آن ها که بد نشو یا “Don’t be evil” می بود، بسیار مورد انتقاد و تحت نظارت بیشتری نسبت به گذشته قرار گرفت.

Bob O’Donnell، تحلیلگر تکنولوژی های تحقیقاتی، گفت: ” گوگل همانطور که بلوغ و بزرگسالی را به عنوان یک شرکت تجربه می کند، همه این مسائل و مشکلات به سمت خط مقدم آن می آیند”.” همچنین اکنون که مردم نفوذ و تاثییرات این شرکت بر خود را می فهمند، فکر می کنند که این یک قدرت و کنترل بسیار بزرگ است، و آیا این چیزی است که یک شرکت باید آن را داشته باشد؟”

Blowback و یا تاثیر نتایج غیر عمدی و مضر در یک اقدام یا وضعیت سیاسی، به هیچ وجه به زودی پایان نخواهد یافت.

همانطور که قبل تر نیز گوگل، فیس بوک و توییتر، از طریق تسلیحات روسی، مورد سوء استفاده قرار گرفتند تا از اختلاف نظر کاسته و اخبار دروغین را در بین رای دهندگان ایالات متحده در انتخابات ۲۰۱۶ منتشر کنند.

باید گفت این نوع بازی های ناپخته هرگز به پایان نرسیده است.

در اوایل ماه جاری، گوگل اعلام کرده است که برخی از حساب هاب گوناگون در یوتیوب و دیگر سرویس های Google را که می توانند در افکار عمومی دخالت کنند و تاثیرات منفی از خود برجای گذارند را از کار انداخته است.

همچنین رسوایی ها در مورد حفظ حریم خصوصی و جمع شدن اطلاعات کاربران در گوگل بسیار مورد بحث هستند.

غول جستجو پس از مدتی گزارش هایی را ارئه داد که کارمندان و توسعه دهندگان در برنامه های شخص ثالث و مربوط به ایمیل می تواند ایمیل های ما را بخوانند، در صورتی که ما این برنامه ها را با حساب کاربری جیمیل خود متصل و یکپارچه کرده باشیم.

همچنین گوگل در مورد امنیت حساب های Gmail توضیحات بیشتری را ارائه داد.

گوگل در اوایل ماه جاری مجددا مورد انتقاد قرار گرفت، زمانی که Associated Press اعلام کرد که این شرکت مکان های کاربران را از طریق برنامه های خود مانند نقشه گوگل ردیابی می کند، حتی پس از آنکه تنظیم تاریخچه موقعیت مکانی گوشی خود را غیرفعال کنند.

در این قسمت می توانید اطلاعات بیشتری در مورد ردیابی موقعیت مکانی Google Maps در موبایل شما و خاموش کردن آن به صورت واقعی را بخوانید و مطالعه کنید. همینطور در این بخش میبینید که چگونه می توانید در Google Maps، علاوه بر موقعیت مکانی، عمر باتری خود را نیز به اشتراک بگذارید.

یک هدف در واشنگتن و در نظر ترامپ

شاید بزرگترین چالش گوگل این است که در حال تغییر جبهه در دولت فدرال ایالت متحده است.

سالهاست که ارتباطات راحت و مناسبی میان سیلیکون ولی با واشنگتن بر قرار است، شاید بهترین نمونه و مثال، اریک اشمیت (Eric Schmidt)، رئیس اجرایی گوگل و رابطه ی صمیمانه او با دولت باراک اوباما می باشد. (مگن اسمیت (Megan Smith)، که قبلا معاون رئيس گوگل بود، به عنوان تکنسین اصلی کشور تحت نظر اوباما تبدیل شد.)

اما این قضایا تحت اداره دولت Trump کاملا یک داستان متفاوت بوده است.

هفته گذشته، Trump ترویج کرد که نتایج جستجوی گوگل “RIGGED” و یا در اصطلاح فریب و دروغ است، گفت که این شرکت “سرکوب صدای محافظه کاران” را در بر دارد.

او گفت: “من فکر می کنم که گوگل واقعا از اطلاعات بسیاری از مردم استفاده کرده است”. “گوگل و توییتر و فیس بوک، آنها واقعا در منطقه و بخشی بسیار، بسیار مشکل و خطرناک هستند و آنها باید خیلی بیشتر مراقب باشند”.

کنترل داده ها و یافتن شبکه های وای فای با یک برنامه گوگل را در این قسمت ببینید.

اما بحث آخر، “اکنون که مردم نفوذ و تاثیرات این شرکت بر خود را می بینند و می فهمند، آیا فکر می کنند که این یک قدرت و کنترل بسیار بزرگ است، و آیا این چیزی است که یک شرکت باید آن را داشته باشد؟ “

چند روز بعد از صحبت های دونالد ترامپ، او یک ویدیوی را به نمایش گذاشت که ادعا می کرد که گوگل وضعیت دولت سابق رئیس جمهور اوباما را در هر ماه ژانویه ارتقاء میداده است، اما وضعیت دولت او را نه.

Trump همچنین هشتگ #StopTheBias را در آخر متن خود اضافه کرد.

گوگل این اتهام را رد کرد و گفت که صفحه اصلی موتور جستجو، در ماه ژانویه آدرس و مشخصات مربوط به Trump را ارتقا داده است.

گوگل اعلام کرده است که خطاب ها و مشخصات ترامپ یا اوباما را در اولین سال های کار آن ها به رسمیت نمی شناسد؛ زیرا سخنرانی های ان ها به لحاظ فنی از نظر دولت برای اتحادیه نمی باشد.

در هفته گذشته سناتور Orrin Hatch، یک جمهوریخواه از یوتا، بعدا نامه ای را به کمیته تجارت فدرال فرستاد و خواستار بازگشایی راه برای کاوش های خود در شیوه های تبلیغاتی و تبلیغات دیجیتال گوگل شد، و گزارش هایی را که برای اقدامات ضد رقابتی توسط این شرکت استفاده می شود را «نگران کننده» خواند.

این مسائل به احتمال زیاد در کانون توجه قرار خواهد گرفت، چرا که قدرتمندترین رهبران سیلیکون ولی این هفته به Capitol Hill می روند.

در روز چهارشنبه، Sheryl Sandberg یکی از مدیران فیس بوک و مدیر عامل توییتر، Jack Dorsey، برای شهادت در کمیته انتخابات مجلس سنای ایالات متحده، آماده می شوند.

این کمیته Page و Pichai را نیز از گوگل دعوت کرد، اما تا کنون به نظر می رسد گوگل از شنیدن این خبر بی اطلاع بوده است و یا از آن سر باز می زند.

بنابراین گوگل هیچ کاری را در تلاش برای خشم در مقابل واشنگتن انجام نمی دهد.

O’Donnell گفت: “آنها نمی توانند این واقعیت را که دولت ها در حال دخالت در برنام های ان ها هستند را نادیده بگیرند”.”این فقط برای پنهان کردن ساده است، اما شما نمی توانید از این مسائل در دنیای واقعی جلوگیری کنید”.

قابلیت Confidential Mode جیمیل: ایمیل های خود را محرمانه و امن تر ارسال کنید. همچنین ببینید که کلید Titan گوگل، امنیت اطلاعات آنلاین شما را چگونه تضمین می کند.

رای شما به "گوگل ۲۰ ساله شد و در همین حین، همچنان نیز با چالش های فراوانی سر و کار دارد" چیست؟

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب پیشنهادی آموزش
مطالب پیشنهادی بررسی
مطالب پیشنهادی تصاویر
مطالب پیشنهادی تکنولوژی
مطالب پیشنهادی علمی
مطالب پیشنهادی ماشین
مطالب پیشنهادی ویدئو
برخی از محصولات تکنولوژی
دسته بندی
بستن