با نحوه ساخت عروسک های سایه ای و نمایشی بیشتر آشنا شوید!

در این مطلب می توانید با ما همراه باشید تا به نحوه ساخت سایه های عروسکی بزرگ نگاهی بیاندازیم و ببینیم که چگونه می توانید با استایل دست خود سایه هایی تصویری را ایجاد کنید. حتمی شما نیز از بچگی علاقه داشته اید تا با دستان خود تصاویر خاص سایه ای را در پشت یک منبع نور به نمایش بگذارید و شاید همیشه برای شما جای سوال بوده است که چگونه می توانید این تصاویر خاص سایه ای را بر روی یک سطح یا دیوار ایجاد نمائید. در اینجا با ما همراه شوید تا به نمونه هایی جالب از این تصاویر نمایشی سایه ای نگاهی بیاندازیم.

با ساخت عروسک سایه ای نمایشی

شاید پدر شما اولین کسی باشد که شما را با تصاویر سایه ای جالب و نمایش عروسکهای سایه ای بر روی دیوار سر گرم کرده باشد.

به جرائت می توان گفت نمایش تصاویر سایه ای بر روی دیوار، یکی از سرگرمی های قدیمی دوران بچگی همه ما بوده است و شاید خیلی از ما نمایش دادن آن ها را هنگام رفتن به رختخواب و خاموش شدن چراغ ها تمرین کرده باشیم.

همچنین شاید شما نمایش های سایه ای را در تلویزیون و هرجای دیگری مشاهده کرده باشید که معمولا تصویری از یک انسان و حیوانات را در برابر دیوار به نمایش می گذارند و حتی آن ها را حرکت داده و صدای آن ها را تقلید میکنند.

آن ها بسیار سرگرم کننده و جالب هستند.

تصویر سایه یک گوزن با دست

با پیچیدن انگشتان دست خود به دور هم، تابش نور از پشت و نمایش تصویر بر روی دیوار می توانید تصاویر سایه ای بسیار جالبی را ایجاد کنید که همیشه برای همه جذاب بوده اند.

عروسک های سایه ای ایجاد شده با دست یک فعالیت لذت بخش و بدون نیاز به فن آوری هستند، کاری که می توانید با فرزندان و یا دوستان خود در حین کمپ زدن انجام دهید، در یک قلعه پتویی و بالشتی آن را امتحان کنید و یا فقط در یک اتاق تاریک با یک لامپ یا مشعل بنشینید و از تصاویر جالب و تقلید های صدا لذت ببرید.

تصویر سایه ای یک سگ توبی

احتمالاً شما روش ساخت چند سایه عروسکی را بلد باشید، اما اگر می خواهید مهارت های خود را به سطح بعدی برسانید، می توانید این کتاب های الکترونیکی 1858 هنری بورسیل (Henry Bursill) به نام تصاویر سایه ای دستی که باید روی دیوار پرتاب شود (Hand Shadows to Be Thrown Upon the Wall)، را بررسی کنید تا تصاویر بیشتری از نمایش های سایه ای را مشاهده کنید.

شاید از این بخش، در کتاب تصاویر سایه ای دستی که باید روی دیوار پرتاب شود، بیشتر لذت ببرید که بورسیل در مورد روند ساخت عروسکهای سایه ای تولید کرده خود می نویسد:

“من حساب می کنم که ده انگشت خود را در صدها تمرین مختلف در روش ها و حالت های متفاوت قرار داده ام قبل از اینکه یک تصویر بال زدن “پرنده” را نمایش دهم. انگشت کوچک دست چپ من در موقعیت گیری ها ضعیف بود. و شست های من قبل از تحقق تصویر “پسر” خیلی مشکل داشتند. با این حال اکنون آسان است که نمایش دهم که حتی یک “اردک” در حال غذا خوردن است و یا یک “خرگوش” برای خوردن غذای خود ترسیده.

در اینجا برخی از عروسک ها و نمایش های سایه ای آقای هنری بورسیل وجود دارد که می توانید آن ها را با اطرافیان خود امتحان کنید:

سایه ایجاد شده یک سگ Growler
سایه ایجاد شده یک پسر
سایه ایجاد شده با دست از یک شتر
سایه نمایشی یک خوک
سایه نمایشی یک لاکپشت

اگر بچه های شما و یا حتی خود شما می خواهید چیزهای بیشتری را که می توان با سایه ها انجام داد را مشاهده کنید، این فیلم از “مجسمه های جادویی” ساخته شده از صفحات لگو در یوتیوب را ببینید، یا این مجموعه هنری سایه ای از جنگ ستارگان توسط Red Hong Yi و یا این فیلم کوتاه عجیب و غریب توسط Olive را مشاهده کنید که نمایش های سایه ای جالبی را به اجرا می گذارند.

بعد از همه اینها، سپس چراغ اتاق خود را خاموش و یا نور را کم کنید و ببینید که بچه های شما خودشان چه چیزی را ایجاد می کنند و یا خودتان می توانید کدام یک از این تصاویر جالب را ایجاد کنید.

در صورت علاقه ویدئویی از ساده ترین قطار سرگرمی الکترونیک در جهان را ببنید و یا یک لنز چشمی جدید می تواند با دوبار چشمک زدن شما، زوم و بزرگنمائی کند! یا یک مخترع فرانسوی با یک هاووربرد پرنده رکوردی تاریخی را به ثبت می رساند!

ویدیوها و مطالب مشابه