سیستم عامل جدید هارمونی هواوی یک رقیب سر سخت برای اندروید گوگل!

کمپانی هواوی نهایتا سیستم عامل جدید Harmony خود را به عنوان جایگزینی در مقابل سیستم عامل اندروید گوگل معرفی کرد. این شرکت ادعا می کند که سیستم عامل جدید او نه تنها برای گوشی های همراه، بلکه برای بسیاری از وسایل هوشمند در دسترس خواهد بود، همچنین این سیستم عامل هارمونی جدید می تواند از سرعت و گرافیک بالاتریی نیز نسبه به اندروید گوگل برخوردار باشد، و علاوه بر امنیت بالا، این شرکت حتی اذعان می دارد که می تواند در هر زمانی که بخواهد این سیستم عامل جدید را راه اندازی کند. در اینجا ما برنامه و پلن پشتیبان سیستم عامل هواوی برای استفاده نکردن از اندروید گوگل را بررسی می کنیم، با ما باشید...

سیستم عامل هارمونی هواوی رقیب سر سخت اندروید گوگل

گزینه شایعه شده در مورد جایگزین سیستم عامل اندروید برای محصولات هواوی،که قبلا به نام Hongmeng شناخته شده بود، سرانجام به صورت رسمی معرفی شده است.

در کنفرانس برنامه نویسان و توسعه دهندگان امروز شرکت هواوی، ریچارد یو (Richard Yu)، مدیر عامل گروه تجاری این شرکت، با پرده برداری از سیستم عامل جدید “Harmony OS” ، مخاطبان را شگفت زده کرد که به گفته وی سریعتر و ایمن تر از سیستم عامل اندروید گوگل نیز است.

گفته می شود، این نرم افزار در درجه اول به جای عرضه در تلفن های هوشمند برای محصولات قابل اتصال به اینترنت IoT (مانند نمایشگرهای هوشمند، ساعت های هوشمند و گجت های پوشیدنی، بلندگوهای هوشمند و وسایل داخل اتومبیل) طراحی شده است.

همانطور که شنیده شد که هوآوی اظهار می کند که سیستم عامل Hongmeng آن فقط مخصوص گوشی ها نمی باشد!

یو می گوید وقتی هواوی دیگر نتواند به اکوسیستم اندرویدی گوگل دسترسی پیدا کند، این شرکت می تواند Harmony OS را “در هر زمان” که بخواهد برای محصولات خود مستقر و راه اندازی کند.

تا آن زمان هواوی به پشتیبانی از اندروید ادامه خواهد داد.

ارائه یو کاملاً فنی بود اما به طور خلاصه، HarmonyOS به عنوان یک سیستم عامل اثبات شده در آینده، “مبتنی بر میکروکرنل یا ریز هسته، سیستم عامل توزیع شده برای همه سناریوها” می باشد.

این پلتفرم منبع باز است و با توجه به اینکه از نوع میکروکرنل ساخته شده و در یک بار قابل استفاده در انواع مختلف دستگاه ها نیز است در واقع یک رقیب سرسخت آینده برای Fuchsia گوگل نیز می باشد.

وی در ارائه روی صحنه خود گفت که اندروید به دلیل کدهای اضافی، مکانیزم برنامه ریزی منسوخ شده و مسائل مربوط به تقسیم بندی عمومی، کارآمد نیست.

سیستم عامل جدید هواوی

HarmonyOS با طراحی ریزگردها باید بسیار مطمئن تر باشد، زیرا دسترسی ریشه ای در دسترس نیست.

این میکروکرنل ها با جداسازی خدمات هسته خارجی از دیتا محافظت می کنند.

این سیستم همچنین از تأیید رسمی، مجموعه ای از رویکردهای ریاضی استفاده شده در زمینه های امنیتی مهم، برای قابل اعتماد بودن آسیب پذیری ها استفاده می کند.

سیستم عامل جدید هواوی علاوه بر اینکه یک سیستم سبک وزن است، این شرکت می گوید HarmonyOS برخی از افزایش های عملکردی را نیز ارائه می دهد.

برای مثال، یک “موتور تأخیر قطعی” وجود دارد که می تواند منابع سیستم را با استفاده از تحلیل و پیش بینی زمان واقعی همیاری دهد.

از طرف دیگر سیستم عامل Android به روی مکانیزم برنامه ریزی کمتر عادلانه هسته لینوکس گیر کرده است.

HarmonyOS همچنین امکان ارتباط بسیار سریع “ارتباط بین فرآیند ها” را فراهم می آورد، که با پیوند بین میکروکرنل و خدمات هسته خارجی آن مانند سیستم های پرونده، شبکه ها، درایورها، برنامه ها و موارد دیگر، این کا را انجام می دهد.

هواوی ادعا می کند عملکرد سیستم عامل IPC Harmony پنج برابر سیستم عامل Fuchsia گوگل و سه برابر QNX است.

سیستم عامل هارمونی هواوی می تواند با پردازنده های میکروکرنل، امن و مطمئن باشد

طبق گفته یو، Harmony OS از سال 2017 در حال طراحی بوده است و نسخه ای که هواوی امروز رونمایی کرده است، ابتدا محصولات صفحه نمایش هوشمند مانند Huawei Vision را که در اواخر سال جاری میلادی عرضه می شود، را هدف قرار می دهد.

در حالی که این نسخه هنوز هم یک هسته لینوکس و هسته اولیه LiteOS هواوی را در کنار میکروکرنل خود جای داده است، نسخه 2.0 آن که برای مدتی بعد و در سال 2020 پیش بینی می شود، فقط یک میکروکرنل HarmonyOS را در خود جای خواهد داد و بدین ترتیب آن را به یک Harmony OS واقعی تبدیل می کند.

این سیستم عامل همچنین از گرافیک با کارایی بالا پشتیبانی می کند، تا جایی که این شرکت امیدوار است که بتواند “رایانه های شخصی نوآورانه” را به همراه گجت های پوشیدنی، واحدهای اتومبیل خودران، بلندگوهای هوشمند و عینک های VR را نیرو بخشد.

واضح است که هواوی امروز به طور عمدی از ذکر “تلفن های هوشمند” در اسلایدها و مطالب مطبوعات خودداری کرده است، به احتمال زیاد مانع از ناراحت کردن شرکای خود در مقابل استفاده از گوگل شده است، اما یو اعلام کرده است که ممکن است روزی برسد که شرکتش دیگر نتواند از سیستم عامل اندروید پشتیبانی کند.

فارغ از این ها، همچنین گفته می شود که توسعه دهندگان می توانند با استفاده از کامپایلر ARK هوآوی، برنامه های اندرویدی خود را به Harmony OS منتقل کنند.

کیت توسعه Harmony OS از تلفن های هوشمند Huawei پشتیبانی می کند، از جمله موبایل خو شو جدید میت X.

سیستم عامل جایگزین اندروید، سیستم عامل هارمونی هواوی

در حالی که این شرکت ادعا کرده بود که HarmonyOS آماده است تا “در هر زمان” راه اندازی شود، دشوار است که بگوییم آیا همه مزایای احتمالی آن برای توسعه دهندگان و کاربران در دسترس خواهد بود یا خیر

ما حتی شاهد تلاش سامسونگ برای کنار گذاری اندروید در زمان گذشته با استفاده از سیسستم عامل Tizen بوده ایم، اما امروزه این چیزی بیشتر از یک نرم افزاری نیست که قابلیت استفاده از گجت های پوشیدنی گلکسی سامسونگ را در بر می گیرد.

و اما ویندوز 10 موبایل با وجود تأکید بر بهره وری و امنیت، بدیهی است که می تواند نمونه بارز دیگری برای مقابله با اندروید گوگل باشد.

و پس از آن، البته، هواوی هنوز هم یک اعتماد در غرب دارد.

این شرکت علیرغم پیشرفت ها شدید مالی، اخیراً به دلیل فشارهای مداوم دولت آمریکا و متحدانش نسبت به آینده خود محتاط بوده است.

به نوعی، هواوی نسبت به تلاشهای قبلی سیستم عامل ناکام برای ساخت یک سیستم عامل تلفن همراه با چالش سختی روبرو است و ممکن است کاری بیش از ساختن یک اکوسیستم کامل را انجام دهد.

در صورت علاقه ببینید که گفته می شد که سیستم عامل جدید هوآوی سریع تر از اندروید، می تواند به زودی معرفی شود! یا ترامپ، دولت آمریکا را نیز از انجام تجارت با شرکت هواوی منع می کند! و یا هوآوی با قرار گرفتن در لیست سیاه آمریکا بیش از صدها کارمند آمریکایی را اخراج می کند!

آپدیت 2023: به تازگی نسخه 4 سیستم عامل هارمونی هواوی منتشر شده که امکانات ویژه ای مانند دستیار هوش مصنوعی جدید این شرکت در آن به کار رفته است. پیشنهاد می کنیم اگر این مطلب را خوانده اید و به دنبال آپدیت های جدید در مورد این سیستم عامل هستید، ویدیوهای مرتبط با سیستم عامل هارمونی او اس 4 را در نتران جستجو کنید.

ویدیوها و مطالب مشابه