دسته بندی
بستن

جیمز وب، تلسکوپ فضایی ناسا

تلسکوپ فضایی جیمز وب برای اینکه بتواند اولین ستارگان و کهکشان ها در جهان اطراف ما را مشاهده کند باید بیش از 13 میلیارد سال نوری به داخل فضا برود.

4 از 5
از 8 رای
(رای دهید)
جیمز وب، تلسکوپ فضایی ناسا

در سال ۲۰۱۱ زمانی که این پروژه به سوی تعطیل شدن پیش می رفت توسط بودجۀ و سرمایه گذاری کنگره سنا ایالت متحده، احیای مجدد شد. در همان سال قرار شد این تلسکوپ در سال ۲۰۱۸ به فضا فرستاده شود اما اکنون ناسا راه اندازی این پروژه را به عقب تر انداخته است و تاریخ آن را در سال ۲۰۲۱ اعلام کرده است.

اخیرا ناسا به کمک شرکت Ball Aerospace ساخت آینه های این تلسکوپ فضایی را تکمیل کرده است، این یک نقطه عطف در توسعه تلسکوپ های فضایی و پیچیده است.

نام این تلسکوپ از روی یکی از مدیران سابق ناسا انتخاب شده که جیمز وب (James Webb) می باشد.

این تلسکوپ که شبیه به یک گل باز شده است، از ۱۸ قطعه بریلیم به صورت شش ضلعی های جداگانه، با پوشش طلا و جلا و درخشش زیاد ساخته شده است که می تواند کمترین آثار نور مادون قرمز و اشعه های ماورا بنفش را از کهکشان های بسیار دور بگیرد.
از آنجا که اجسام گرم و یا با حرارت، نور اشعه ماوراء بنفش کمتری از خود نشان می دهند، اگر این تلسکوپ آینه ای همان دمای تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) را بگیرد، پس نور مادون قرمز یا اشعه فرا بنفش از کهکشان های دور، در درخشندگی این آینه های وابسته به اشعه فرابنفش گم می شوند.
در عوض، تلسکوپ Webb نیاز به دمای بسیار پائین و خنکی دارد زیرا دمای هر کدام از آینه های آن به چیزی در حدود ۲۲۰ درجه سانتیگراد می رسد.
برای سرد و خنک نگه داشتن Webb، آن را به فضایی دور دست و بسیار دور از زمین می فرستند. سپرهای خورشیدی برای آینه ها و وسایل دیگر نصب شده است تا در برابر گرما و نور خورشید سایه کند، در نتیجه تلسکوپ را برای ارائه حداکثر وضوح، سرد نگه می دارد.

اولین سری، تلسکوپ های شش آینه ای

مهندس ناسا Ernie Wright اولین نسخه از تلسکوپ های شش آینه ای را به عنوان اولیه تلسکوپ فضایی جیمز وب در مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا آماده می کند تا قبل از به فضا فرستادن تلسکوپ اصلی ۱۸ آینه ای بتوانند آزمایش های خود را برای فرسایش و این که آیا آینه ها همانجور که پیش بینی شده برای دمای شدید فضا پاسخ خواهند داد را انجام دهند.

رای شما به "جیمز وب، تلسکوپ فضایی ناسا" چیست؟

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Kepler، تلسکوپ فضایی ناسا، برای همیشه خاموش می شود!
Kepler، تلسکوپ فضایی ناسا، برای همیشه خاموش می شود!
4،933 بیننده
Kepler، تلسکوپ کشف سیاره معروف ناسا، خاموش می شود
Kepler، تلسکوپ کشف سیاره معروف ناسا، خاموش می شود
4،785 بیننده
Nasa تلسکوپ فضایی Kepler را دوباره روشن و راه اندازی می کند
Nasa تلسکوپ فضایی Kepler را دوباره روشن و راه اندازی می کند
4،479 بیننده