عینک لنز با قابلیت ردیابی چشم

عینک ها و لنزهای جدید با قابلیت ردیابی چشم شما، شاید به زودی از راه برسند

خبرهای اخیر حاکی از این است که محققان عینک های ردیاب چشمی را طراحی کرده اند که با حرکت مردمک چشم شما تمرکز خودکار یا auto-focus را به ارمغان می آورد، و در اصل بر روی جایی که نگاه می کنید به صورت خودکار زوم یا فوکوس می کند. اما گفته می شود که چند سال طول خواهد کشید تا سازنگان عینک ها و لنزها (optometrist) آن ها را در محصولات خود استفاده کنند. این ویژگی جدید فوکوس اتوماتیک در حال حاضر بر روی عینک های بزرگ آزمایش شده است و در آینده می تواند حتی در لنزهای بسیار کوچک نیز مورد استفاده قرار گیرد.

محققان دانشگاه استنفورد عینک هایی را ایجاد کرده اند که مردمک چشم شما را دنبال می کنند و به طور خودکار بر روی آنچه که نگاه می کنید، تمرکز یا فوکوس می کنند.

این اصطلاح فوکوس خودکار یا autofocals، که جزئیات بیشتر آن در یک مقاله منتشر شده در مجله علمی Science Advances موجود است، حتی می تواند راه حل بهتری برای استفاده در لنزهای چشمی و یا لنزهای پیشرفته باشد.

نویسندگان در این باره می گویند که با گذشت زمان، توانایی انسان ها برای تمرکز در فاصله های نزدیک بین، بدتر می شود، و حتی لنزها نیز در چشمان ما ضعیف تر می شوند.

وضعیتی که به نام پری بیوپیا (presbyopia) نامیده می شود، معمولا از سن حدود 45 سالگی شروع می شود و تا کنون بیش از یک میلیارد نفر تحت تاثیر آن قرار گرفته اند.

این یکی از عامل کلیدی است که چرا بسیاری از ما نیاز به شروع به پوشیدن عینک های معمولی برای خواندن داریم، و یا نیاز به لنزهای پیشرفته و یا عینک های مداوم در دوره میان سالی.

اما این نوع لنز های معمولی، خیلی هم ایده آل نیستند.

برای یک چیز، ممکن است شما برخی مواقع به انجام حرکات سر غیر طبیعی نیاز داشته باشید، مانند کشیدن یا دراز کردن گردن خود، مثلا برای نگاه کردن به آینه های جانبی خودرو هنگام رانندگی، چرا که لنزهای پیشرفته ممکن است به اندازه کافی تمرکز مناسبی را در محدوده محیطی اطراف شما ارائه ندهند.

محققان گفته اند که افرادی که این لنزها را می پوشند نیز در معرض خطر بیشتر از آسیب های ناشی از افتادن و سرگیجه قرار می گیرند، و پیشنهاد می کنند که قابلیت جدید فوکوس اتوماتیک آنها ممکن است پاسخ بهتری را برای آن ها به همراه داشته باشد.

در اصل عینک های شما، تا حدودی کارکرد بهتری در مقابل لنزهای چشمی شما را نشان می دهند، اما با همان عینک ها نیز حتی عبور از یک جوی آب نیز کمی سخت است.

اما لنزهای جدید Autofocal پر از مایع هستند که برای تغییر میدان دید شما منبسط و منقبض می شوند.

همانطور که انتظار دارید، آن ها دارای حسگرهای ردیابی چشم هستند تا آنچه که به دنبال آن هستید را به خوبی دنبال و مشخص کنند.

نمونه هایی از این گونه لنزها و ردیابها در حال حاضر نیز وجود دارند، و اکنون محققان نرم افزاری را ایجاد کرده اند که اطلاعات ردیابی چشم را جمع می کند تا اطمینان حاصل شود که لنز ها به درستی روی آن چیز تمرکز کرده اند.

گروهی از 56 فرد مبتلا به کم بینایی پری بیوپیا، فوکوس خودکار را مورد آزمایش قرار دادند و متوجه شدند که آنها برای مطالعه از لنزهای پیشرفته بسیار بهتر هستند.

آنها به طور کلی آنها را به لنزهای پیشرفته ترجیح دادند.

این به نظر عالی است، اما احتمالا پیش از آنکه شما بتوانید یک جفت از متخصصان اپتومیست خود را برای استفاده از این عینک ها ملاقات کنید، زمان زیادی طول بکشد.

شرکت کنندگان در این مطالعه اصلا طرفدار اندازه و وزن سیستم Autofocal نیستند، چرا که همانطور که در عکس نیز مشاهده می کنید به نظر می رسد مانند هدست واقعیت مجازی با به یک جفت قاب طراحی شده باشد.

محققان امیدوارند که این تکنولوژی را به اندازه کافی کوچک کنند که توانایی تازه فوکوس اتوماتیک برای استفاده در تمام روز راحت تر باشد.گوردون واتسستن (Gordon Wetzstein)، مهندس برق دانشگاه استانفورد معتقد است که چند سال دیگر، ما عینک های Autofocal را می بینیم که با انرژی کارآمد، سبک وزن و شاید مهمتر از هر چیزی برای چهره های همه ما نیز شیک هستند.

اگر شرکت ها بتوانند ویژگی های عینک های هوشمند را در فریم های معمولی طراحی کنند، مطمئنا به نظر می رسد که فوکوس اتوماتیک نیز یک گزینه به اندازه کافی کوچک خواهد بود.

Wetzstein گفت: "این تکنولوژی می تواند زندگی میلیاردها مردم را به شیوه ای معنی دار تغییر دهد که بسیاری از ابزارهای تکنولوژیک هرگز آنها را تحت تاثیر قرار نخواهند داد."

برای مطالعه بیشتر ببینید که لنزهای چشمی Verily شرکت Alphabet گوگل، برای سنجش سطح دیابت و درمان کم بینایی، عینک های AR جدید nReal با اندازه و قیمت مناسب تا اواخر امسال به بازار می آیند! یا هرچیزی که لازم است تا در مورد عینک واقعیت افزوده HoloLens 2 مایکروسافت بدانیم و یا بررسی عینک آفتابی های صوتی Bose Frames شرکت بوز.

... توضیحات کامل