ربات های پنوماتیکی

ربات های پنوماتیکی با ظاهری ساده، بسیار کارآمد و موثر نیز هستند

روبات های پنوماتیکی یا راه اندازی شده با نیرو هوا که به نام soft robots نیز شناخته می شوند، می توانند برای اکتشاف در فضا و در هر شرایط دشواری موثر و کارآمد باشند. ممکن است از این به بعد ما به ربات های ماشینی یا سیم پیچی شده نیازی نداشته باشیم و ربات ها با نیروی هوا بتوانند در هر جایی برای ما به حرکت ادامه دهند.

ربات های نرم یا soft robots به یک روش قوی تر و کارآمدتر برای اتوماسیون سازی راه می یابند، که همچنین پیچیدگی، هزینه ها و نیاز به سیم های اضافی را به شدت کاهش خواهد داد.

روباتیک نرم یا Soft robotics بخش خاصی از تکنولوژی روباتیک است که با ساخت روبات از مواد بسیار متناقض، شبیه به آنچه در موجودات زنده یافت می شود، صورت می گیرد.

رباتیک نرم به شدت بر آن روش هایی که موجودات زنده حرکت می کنند و با روش هایی که با محیط اطراف خود سازگارند، پایه گذاری شده است.

خوشبختانه محققان هاروارد راهی برای ساده کردن مسائل و ساده کردن ربات های نرم پیدا کرده اند.

آنها یک ربات نرم را ایجاد کرده اند که توسط هوا تحت فشار قرار داده شده و شروع به حرکت می کند و دیگر نیازی به سیستم های کنترل چندگانه ای نیست که اغلب این ماشین ها و ربات ها را هدایت می کند.

با ورودی یکنواخت از طریق لوله هایی با اندازه های مختلف، هوا به پاهای ربات پمپ می شود، که این هوای ورودی چگونگی رفتار پاها را تعیین می کند.

مثلا اگر شما می خواهید ربات به جلو بخزد، شما فقط باید هوا را از طریق مجموعه ای از لوله های درست، هدایت و ارسال کنید. (مثلا به لوله های عقب هوای بیشتر و به لوله های جلو هوا کمتری بدهید)

این ربات آزمایشی فقط یک چهارچوب متقارن ساده است و در حال حاضر نیاز به یک منبع خارجی هوا دارد.

پس شاید شما به زودی یک نمونه کامل از این ربات ها که می توانند با منبع هوا مستقل شروع به حرکت کنند را نبینید.

با این حال، سادگی و قطعات کاهش یافته در آن ها می تواند برای هر نوع وظیفه ای که در آن روبات های نرم کاربردی هستند، و یا کارهایی که کمی سخت و غیر عملی بوده و یا مجبور به پشت سر گذاشتن شرایط دشوار، مانند اکتشاف فضا یا عملیات جستجو و نجات است، مناسب و کارآمد باشد.

آنها می توانند بدون در نظر گرفتن احتیاط بیشتر به عنوان روبات های متعارف در هر شرایط سخت و دشواری استفاده شوند، و می توانند حتی بسیار مقرون به صرفه تر نیز باشند.

در زیر می توانید ویدئویی از نحوه کارکرد این ربات های پنوماتیکی جالب را مشاهده کنید:برای مطالعه بیشتر ببینید که ربات جدید RoCycle مواد بازیافتی را تشخیص می دهد و تفکیک می کند، یا ربات های SpotMini بوستون داینامیک یک کامیون بزرگ را بکسل می کنند! و یا ربات های وکیوم ارزان قیمت، یک خدمتکار خوب برای نظافت کاری در منزل.

... توضیحات کامل