اسکنر پزشکی ۳ بعدی، تحولی در اسکن بدن انسان برای تشخیص بیماریها

اسکنر جدید 3 بعدی بدن، اولین تصاویر بدن انسان را ارائه می دهد. از این طریق می توانید داخل کل بدن یک فرد را در حالت سه بعدی مشاهده کنید. دانشمندان UC Davis به نام های سیمون چری (Simon Cherry) در (سمت چپ) و رمزی بداوی (Ramsey Badawi) این اسکنر را اکسپلورر (Explorer) می نامند.

“اکسپلورر” یک نام مناسب برای آنچه که دانشگاه کالیفرنیا دیویس نامیده است، می باشد: “اولین اسکنر پزشکی تصویری جهان، که می تواند یک تصویر ۳D از تمام بدن انسان و قسمت های داخلی را در یک زمان کوتاه تولید کند و نمایش دهد”.

این دستگاه جادویی از ترکیب دو نوع و روش آشنا در تصویربرداری پزشکی ساخته شده است: توموگرافی یا پرتو نگاری انتشار پوزیترون (PET) و توموگرافی کامپیوتری اشعه ایکس (CT).

دانشمندان UC Davis در پشت این اسکنر، در هفته جاری تصاویری از اولین نمایش اسکنر اکسپلورر را مشاهده کردند که آن را به نمایش گذاشته اند:

سیمون چری، یکی از سازندگان این دستگاه می گوید: “در حالی که تصور می کردم که این تصاویر برای سال هاست که برای من شبیه به یکدیگر به نظر می رسند، اما هیچ چیز در گذشته، با جزئیات فوق العاده ای که ما می توانستیم در اسکن اول این اسکنر ببینیم، قابل مقایسه نبود”.

اسکنر پزشکی Explorer بسیار سریعتر از اسکن PET معمولی است.

این می تواند اسکن تشخیص کامل بدن را در کمتر از ۳۰ ثانیه به دست آورد.

توسعه دهندگان اکسپلورر می گویند این می تواند برای ردیابی پیشرفت بیماری ها مورد استفاده قرار بگیرد، از جمله سرطان که گسترش یافته است.

این ویدیو دوم توانایی اکسپلورر برای ردیابی تزریق گلوکز از طریق رگ پا را نشان می دهد:

اولین اسکنر Explorer در ساکرامنتو (Sacramento)، کالیفرنیا، برای استفاده در پروژه های پژوهشی و مطالعات انسانی از سال ۲۰۱۹ آغاز به کار خواهد کرد.

برای مطالعه بیشتر: اسکنر های CT شما را در فرودگاه ها برای بازرسی معتل نمی کنند، ربات های نانو برای تحقیقات پزشکی در خون انسان ها هدایت می شوند و یا لنزهای چشمی Verily شرکت Alphabet گوگل، برای سنجش سطح دیابت و درمان کم بینایی.

بیشتر بخوانید: این بانداژ هوشمند به مصدوم دارو تزریق می کند و یا خوردن غلات پروتئین دار و آجیل های کم کلسترول فشار خون را تنظیم می کند.

نظرات

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.