سیاهچاله غول پیکر کهکشان راه شیری

وجود یک سیاهچاله غول پیکر در مرکز کهکشان راه شیری، کهکشان ما!

دانشمندان وجود یک سیاهچاله غول پیکر را در قلب کهکشان ما تایید می کنند. آنها می گویند او "سرسام آور و نگران کننده" است. در زیر یک تصویر طراحی شده از آنچه که ممکن است این سیاهچاله بزرگ محسوب شود را مشاهده می کنید.

با تشکر از ابزار بسیار بزرگ و غول آسا در رصدخانه ی جنوبی اروپا که به صراحت به نام "تلسکوپ بسیار بزرگ یا به انگلیسی Very Large Telescope" شناخته می شود، دانشمندان بعد از مدت ها چیزی که به آن مظنون بوده اند را تایید کرده اند: یک سیاهچاله غول پیکر در هسته و مرکز کهکشان راه شیری، کهکشانی که ما در آن ساکن هستیم.

براساس بیانیه ای از ESO، یک گروه از دانشمندان موسسات مختلف اروپایی، اشعه های تابشی را از صورت فلکی قوس *A مشاهده کردند: یک جسم عظیم در قلب کهکشان ما.

دانشمندان برای مدتها تصور می کردند که قوس *A که اصطلاح مخفف شده "Sagittarius A-star" است، یک سیاهچاله می باشد، و اکنون می توانند آن را تایید کنند.

قوس *A یک منبع رادیویی نجومی روشن و بسیار جمع و جور در مرکز راه شیری است، در نزدیکی مرز مدار ستاره ای صورت فلکی کمان یا قوس و صورت فلکی کژدم یا عقرب (Scorpius)، این بخشی از یک خاصیت نجومی بزرگتر است که به نام Sagittarius A شناخته می شود، گفته می شد که*Sagittarius A محل سیاهچاله غول پیکر است،و اکنون آن به طور کلی پذیرفته شده است.

این شکل و تصویر تجسم از داده های حاصل از شبیه سازی حرکات مداری گاز در حدود 30 درصد سرعت نور، بر روی یک مدار دایره ای، در اطراف سیاه چاله را نشان می دهد.

بنا بر گزارشات نجومی، دانشمندان مجبور شدند که اشیای نزدیک به قوس *A را زیر نظر داشه باشند تا تأیید کنند که این در واقع یک سیاهچاله است.

هنگامی که یک ستاره به نام S2 به داخل عمق جرمی قوس *A حرکت کرد، آنها سه شعله و یا زبانه را که 30 درصد سرعت نور را دارند، را در اطراف سیاهچاله مشاهده کردند.

اولیور پفول (Oliver Pfuhl)، دانشمند مؤسسه فیزیک فرازمینی ماکس پلانک(Max Planck)، گفت: "ما دقیقا بر روی ستاره S2 نظارت داشتیم، و البته ما همیشه نگاهی نیز به *Sagittarius A داریم، در طول مشاهدات ما، ما به اندازه کافی خوش شانس بودیم که سه شعله روشن شده را که در اطراف سیاه چاله می چرخند را متوجه شدیم، این یک تصادف از روی خوش شانسی بود!

Oliver Pfuhl افزود: "این دردناک و نگران کننده است که در واقع شاهد حوادث سیاهچاله عظیم در سرعتی معادل 30 درصد سرعت نور باشیم. حساسیت فوق العاده جاذبه آن به ما اجازه می دهد روند پردازش در زمان واقعی را در جزئیات بی سابقه مشاهده کنیم".

در زیر می توانید ویدئو مربوط به این سیاه چاله عظیم را تماشا کنید و ببینید که این سیاه چاله چگونه در منظومه ما حرکت میکند:Reinhard Genzel، همچنین از موسسه ماکس پلانک برای فیزیک فرازمینی، این مطالعه را هدایت می کرده است. او نتيجه را یک "شگفتی" تأييد شده ناميد.

او گفت: "این همیشه یکی از پروژه های رویایی ما بوده، اما ما جرأت نداشتیم تا امیدوار باشیم که خیلی زود ممکن شود".

در زیر می توانید: 11 عکس نفس گیر از فضانوردان ناسا در فضا را مشاهده کنید:شما می توانید: نمایش مرکز منظومه راه شیری با تلسکوپ فوق حساس رادیویی MeerKAT را ببینید و یا در مورد Kepler، تلسکوپ فضایی ناسا، برای همیشه خاموش می شود، مطالعه داشته باشید.

برای مطالعه بیشتر: هالک شگفت انگیز، نام صورت فلکی جدید شناخته شده NASA را ببینید که همچنین می توانید در آخر پست صورت های فلکی را توسط سایت گرافیکی ناسا مشاهده کنید و یا دو سیاره خورشیدی شبیه به زمین، مناسب برای زندگی در آینده را ببینید.

... توضیحات کامل