آزمایش نسخه اولیه فضاپیما مسافربری Starhopper شرکت اسپیس ایکس موفق بوده است

نمونه ابتدائی و اولیه موشک فضایی مسافربری Starhopper شرکت SpaceX قدم بزرگی را برای ایلان ماسک بر می دارد. نسخه اولیه فضاپیما ماهگرد و مسافربری ایلان ماسک از شرکت SpaceX به ارتفاعات جدیدی پرتاب می شود. پس از چند بار شروع شکست خورده، نمونه اولیه موشک فضایی Elon Musk بالاخره یک پرواز جالب و دیدنی اما کوتاه را در روز سه شنبه انجام داد. ایلان ماسک مدت هاست که برای پرواز های فضایی و ارسال مسافران به فضا دست به طراحی فضاپیما های عظیم زده است، و در نهایت در روز سه شنبه گذشته از آن رونمائی کرده است.

آزمایش نسخه اولیه فضاپیما مسافربری Starhopper اسپیس ایکس موفق

نسخه تک موتوره فضاپیما Starhopper از کمپانی فضایی SpaceX متعلق به ایلان ماسک، تقریباً 150 متر از ساحل تگزاس بلند شد و پرواز کرد، آن هم پیش از بازگشت دوباره برای یک فرود نرم و اهسته بر روی زمین.

کمپانی SpaceX این رویداد را زنده پخش کرده است، که در آن چیزی شبیه به یک تانکر کوچک آب و در اصل یک فضاپیما R2-D2 غول پیکر که در ساحل خلیج تگزاس برای کمتر از یک دقیقه به هوا فرستاده شد.

شما در زیر می توانید پرواز موفق نسخه اولیه فضاپیما استارهوپر شرکت SpaceX را ببینید:

ماسک در توئیتر گفت: “من به تیم SpaceX تبریک می گویم!!”

Starhopper اولین نمونه آزمایشی برای یک فضاپیمای مسافربری نسل بعدی است که ماسک قصد دارد تا از آن استفاده کند تا در دهه آینده مردم را به دور ماه و حتی سیاره مریخ بفرستد.

پس از پرواز، بینندگان ناظر در توییتر خاطرنشان کردند که به نظر می رسد که این فضاپیما در طول هاپ یا پرواز کوتاه خود، برخی از قسمتهای خود را از دست می دهد.

روز دوشنبه، اولین تلاش Starhopper با یک هاپ یا پرواز بلند در آخرین ثانیه با مشکل روبرو شد.

این آزمایش از اوایل ماه اوت (مرداد) به عقب رانده شده بود.

ماسک دلیل سیم کشی یا اتصال کانکتور با مواد اشتعال زا را دلیل تأخیر دوشنبه عنوان کرد.

پیش از هر دو زمان تست در روز های دوشنبه و سه شنبه، ساكنان نزدیكی شركت، در شهر بوكا چیكا، تگزاس، هشدار داده شده بودند كه یك نقص احتمالی می تواند امواج فشاری به اندازه كافی قوی را تولید کند که برای شكستن پنجره خانه های منطقه کافی باشد.

به افراد محلی توصیه شده است كه برای جلوگیری از خطر شکستن شیشه ها در هنگام پرواز، تمام ساختمانها را خالی كنند و حیوانات خانگی خود را در حین آزمایش بیرون بیاورند.

موشک آزمایشی کوچک، که چیزی شبیه به یک برج آب پرنده (همانطور که توسط خود ماسک گفته شد) بود، پیش از این در تاریخ 25 جولای (3 مرداد)، یک شناور کوتاه را در ارتفاع 20 متری (66 فوت) به هوا فرستاد.

با استفاده از آخرین آزمایش Starhopper، ماسک گفته است که اقدام بعدی وی برگزار کردن ارائه برای به روز کردن جهانی در مورد طراحی Starship و هرگونه تغییر در برنامه های او برای بزرگترین موشک SpaceX است، که تاکنون نمونه های آن انجام نشده است.

نمائی از پرواز فضاپیما استارهوپر ایلان ماسک

ماسک گفت که Starship نهایی شش یا هفت موتور خواهد داشت و با یک موشک جدید SpaceX Super Heavy جفت می شود و یک سیستم پرتاب را برای رقیب موشک Saturn V که فضانوردان ناسا را ​​به ماه منتقل می کند، جفت به همراه دارد.

در سالهای گذشته، ماسک برنامه هایی را برای استفاده از پرتابگر فوق العاده سنگین (که قبلاً با نام BFR یا Big Falcon Rocket نیز شناخته می شد) برای کمک به راه اندازی فضاپیما ها به مریخ، ارسال هنرمندان در سفر به دور ماه و حتی ارائه پروازهای بین قاره ای از طریق چرخ در اطراف زمین از طریق مدار، به اشتراک گذاشته است.

برای مطالعه بیشتر ببینید که SpaceX در تلاش است تا ۱۲ هزار ماهواره اینترنتی را در مدار اطراف زمین راه اندازی و کنترل کند! یا موشک فالکون SpaceX در یکی از سخت ترین تجربه های این شرکت چگونه به فضا پرتاب شد؟ و یا نمائی زیبا از کپسول دراگون SpaceX و اتصال آن به پایگاه بین المللی فضایی ISS.

ویدیوهای مشابه