موشک فالکون SpaceX در یکی از سخت ترین تجربه های این شرکت چگونه به فضا پرتاب شد؟

هسته مرکزی موشک فضایی بزرگ Falcon Heavy شرکت SpaceX بعد از یکی از سخت ترین راه اندازی ها، به درون اقیانوس اطلس سقوط کرد. پرتاب یا لانچ شبانه هیجان انگیز و جالب برای قوی ترین موشک جهان به پایان می رسد در حالی که جدا از تقویت کننده های جت که به سلامت بر روی زمین فرود آمده اند، هسته مرکزی این قوی ترین موشک فضایی جهان به درون اقیانوس اطلس سقوط می کند.

4.3333333333333 از 5
از 3 رای
موشک فالکون SpaceX در یکی از سخت ترین تجربه های این شرکت چگونه به فضا پرتاب شد؟

یکی از سخت ترین لانچ ها و پرتاب های موشک شرکت SpaceX به فضا اکنون کاملا ثابت شده است، و به همان اندازه که ایلان ماسک (Elon Musk) پیش بینی می کرد، این بسیار پیچیده و دشوار بوده است.

پس از یک تصویر کامل از پرتاب شبانه، Falcon Heavy در راه بازگشت به خانه می بود.

همانطور که گفته می شد که SpaceX موشک فالکون خود را مجدادأ برای آزمایش و حمل ماهواره ها به فضا می فرستد.

با این حال، تقویت کننده جت مرکزی که برای بازگشت و فرود بر روی سرزمینهای دریایی در آتلانتیک آمادگی داشت، آن عملکرد را از دست داد و در اواخر مأموریت به جای اینکه بر روی پایگاه مربوطه فرود بیاید، به داخل اقیانوس اطلس سقوط کرد.

با این وجود، همه خبرها بد نبود، با این نمای خیره کننده و هیجان انگیز SpaceX اولین استفاده مجدد و فرود دوباره از موشک فالکون Heavy خود را به همه نشان داد.

قدرتمند ترین موشک جهان دیشب به وقت آمریکا و ۱۱ صبح به وقت ایران از ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در خلیج فلوریدا راه اندازی شد و شعله ی آتش خیره کننده خود را در تاریکی به نمایش گذاشت.

ماموریت rideshare، که به نام STP-2 شناخته می شود، ۲۴ ماهواره را به مدار زمین برای وزارت دفاع و همچنین ناسا، دانشگاه ها و انجمن سیاره ها منتقل کرد.

به نقل از کارکنان: “این راه اندازی مستقیم آتش بود”

قبل از راه اندازی Elon Musk، مدیر عامل SpaceX، گفته بود که این یکی از سخت ترین ماموریت های SpaceX خواهد بود که تا به حال انجام شده است.

تعدادی از مانورهای پیچیده پیش بینی شده بود، از جمله چهار سوخت مجدد برای موتورها، در سه مدار جداگانه و مدت زمان ماموریت بیش از شش ساعت، تخمین زده می شد.

یکی از پیروزی های عمده استفاده مجدد و فرود موفق تقویت کننده های جت دو طرفه این موشک Falcon Heavy بود.

موتور های جتی شبیه به لوله های فلزی که مطمئنا نشانه هایی از ساعتها تجربه در جهان را قبل از راه اندازی نشان می دادند، اما زمانی که آنها را راه اندازی کردند، به نظر می رسید که آن ها یک کار معمولی برای موشک فوق عظیم فالکون Heavy باشند.

تقویت کننده ها با خیال راحت در ناحیه فرود منطقه کیپ کاناورال در ساعت ۲:۳۸ ( به وقت آمریکا) بعد از ظهر فرود آمدند.

فرود آن ها مانند انفجار شعله ای بود که در شب دوربین های مادون قرمز پایگاه SpaceX را روشن کرد.

اما فرود دو تقویت کننده جانبی فقط یک بخش از این عملیات هیجان انگیز ویا به اصطلاحی دیگر پیش غذا این ماموریت بود.

غذای اصلی فرود آمدن هسته اصلی این موشک در پایگاه هوایی من هنوز دوست دارم (Of Course I Still Love You) مستقر در اقیانوس اطلس می بود.

در طول پرواز های قبل Falcon Heavy، شرکت SpaceX نخستین فرود هسته اصلی خود را در مرکز پایگاه خود انجام داده بود، اما در این ازمایش تقویت کننده در نهایت به دریا افتاد زیرا موجهای لازم را از گیرنده برای نشستن دقیق دریافت نکرده بود.

این بار مرکز تقویت کننده جت هسته ای موفق نشد بر روی پایگاهه droneship فرود آید.

دوربین های SpaceX آن را به صورت ناپایدار به طور ناگهانی ضبط کرده اند.

تقویت کننده هسته مرکزی نتوانست به خوبی فرود بیاید

ناامیدی SpaceX اما بسیار کوتاه می بود، زیرا که تقریبا یک ساعت بعد از آن، عملیات STP-2 با موفقیت به پایان رسید.

۲۴ محموله مختلفی که در طی ماموریت STP-2 مستقر شده بودند شامل ماهواره Lightsail 2، مأموریت آزمایشی خورشیدی که توسط ستاره علمی بیل نای و انجمن سیاره ها انجام می شود، زمان سنج اتمی فضایی ناسا، با موفقیت بر روی مدارهای اطراف زمین قرار گرفتند.

این بار بعد از ۳٫۵ ساعت پرواز، راکت Falcon Heavy در سه مدار مختلف مستقر خواهد شد و بعد از رها سازی ماهواره ها به سفر خود ادامه خواهد داد و SpaceX نیز همچنان این مأموریت را پخش خواهد کرد.

همانطور که قبل تر نیز گفته این به مدت شش ساعت طول خواهد کشید.

در زیر نیز فرود آمدن یکی از تقویت کننده های جانبی را مشاهده می کنید:

برای مطالعه بیشتر ببینید که SpaceX و ناسا اولین تست ارسال کپسول خدمه دراگون به فضا را با موفقیت انجام می دهند و یا ایلان ماسک از موتورهای موشکی جت فضاپیما شرکت SpaceX خود رونمائی می کند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.