نسل 5G، تحولی در ارتباطات بیسیم و تکنولوژی های گوناگون

نسل 5G نرم افزارها و تکنولوژی های کاربردی جدیدی را برای بشریت باز می کند، در اینجا امیدوار کننده ترین آنها را آورده ایم، در مورد 5G تعداد زیادی آگهی ها وجود دارد. ما در اینجا، نتران، یک نگاه اجمالی به برخی از مواردی که می تواند با بهره وری از سیستم 5G ارتقاء یابد، می اندازیم و به شما می گوئیم که چرا باید برای آن ها مشتاق و هیجان زده باشید.

5G تحولی ارتباطات بیسیم تکنولوژی گوناگون

مطمئنن ما تا کنون خیلی از نسل جدید بی سیم 5G شنیده ایم، اما آیا آن فقط در مورد داشتن اینترنت سریعتر است؟ آیا واقعا نسب به 4G متفاوت خواهد بود؟ و آیا به زودی در دسترس عموم قرار می گیرد؟

این ها همه سوالات بزرگی هستند، به خصوص به این خاطر که کمیته ارتباطات فدرال آماده تهیه اولین مجموعه ای از مجوزهای ایالات متحده برای رینگ های بی سیم است که خدمات 5G را در آمریکا ارائه دهند.

بله، 5G تا 100 برابر سریعتر از اتصالات سلولی فعلی خواهد بود، در واقع، سریعتر از بسیاری از خدمات پهنای باند خانه های هر فردی در هر مکانی از دنیا، حتی ایالت متحده.

اما این فقط در مورد سرعت نیست.

این شبکه ها همچنین نیز دارای ظرفیت بیشتری خواهند بود و نسبت به نسل های بی سیم قبل بیشتر پاسخگو می باشند.

این بدان معنی است که افراد و یا چیزهایی می توانند در همان شبکه به صورت همزمان کار کنند بدون آن که به کاستی سرعت و یا تاخیر کمتری موجب شود، این تأخیر به هنگامی که دستگاهی به شبکه متصل می شود و واکنش دریافت می کند اشاره دارد.

این تکنولوژی پیشرفته در تجهیزات بی سیم، بحثی است که به برخی از داغ ترین روند های تکنولوژی مانند وسایل خودران و خودمختار و حقیقت مجازی VR کمک می کند.

اما جالب ترین چیز: ما حتی نمی دانیم بعضی از برنامه هایی که از 5G بهره می برند، بعد از ظهور این سرویس چگونه پیش بینی می شوند، مثل Uber یا Facebook Live که در تلفن شما مورد استفاده قرار می گیرند با این نسل جدید ارتباطی بی سیم مطمئنن بسیار بهتر خواهند بود، اما چگونه؟

همینطور خبرها حاکی از این است که کمپانی های بزرگ برای راه اندازی این نسل جدید ارتباطی در دستگاه های خود دست به کار شده اند، مانند: نوکیا که با همکاری کمپانی Tencent چین بر روی شبکه 5G کار خواهد کرد، شرکت LG با همکاری کمپانی Sprint اولین تلفن 5G خود را ارائه می دهد، کمپانی AT & T و گسترش نسل جدید اینترنت 5G و یا شرکت Ericsson نسل خدمات و شبکه های 5G را هدف بعدی خود می داند.

در حال حاضر، در اینجا نگاهی به برخی از جالبترین فن آوری هایی می اندازیم که می دانیم با نسل جدید 5G فعال خواهند شد و می توانند آینده بشریت را تغییر دهند.

جراحی از راه دور

جراحی از راه دور جدید نیست، اما 5G می تواند تفاوت زیادی در ارائه مراقبت های بهداشتی به میلیون ها نفر در نقاط دور افتاده و همچنین آموزش پزشکان در تخصص های جراحی در فواصل دور ایجاد کند.

شرکت Ericsson، سازنده تجهیزات Telecom، در حال حاضر با پزشکان در کالج کینگ در لندن کار می کند تا نمونه های سازگار با 5G برای دستکش های حساس لمسی مرتبط با روبات ها را آزمایش کند. تا با یک ارتباط نقطه به نقطه بتوانند کاری به این حساسی را به انجام برسانند.

در این بخش در مورد ربات های نانو برای تحقیقات پزشکی در خون انسان ها هدایت می شوند، بخوانید.

اتومبیل های خود ران و خود مختار

نسل بعدی ارتباطات بی سیم برای ماشین های خود ران یک ارتباط وسیله به وسیله نقلیه (vehicle-to-vehicle) را به وجود می آورد، جایی که اتومبیل ها، محل، سرعت، شتاب، جهت و فرمان خود را سریعتر از اینکه ما بتوانیم چشمک بزنیم، با یکدیگر به اشتراک و به تبادل می گذاردند، این یک واقعیت برای همه است.

بسیاری از این بحث ها در مورد ارتباط V2V یا همان وسیله به وسیله، می گویند که آن مهمترین فناوری نجات را در نظر دارد که صنعت خودرو ها بیش از 10 سال است که به دنبال یافتن راه حلی برای آن هستند.

با استفاده از آن، اتومبیل ها می توانند قبل از اینکه راننده های خودشان متوجه شوند، هنگامی که یک خودرو در پیچ جاده ای در حال سبقت است، یا یک کامیون به طور ناگهانی ترمز می کند و یا یک ماشین دیگر در نقطه کور شما قرار می گیرد، آن ها را متوجه شوند و نسبت به آن ها به شما هشدار دهند و یا در صورت لزوم عکس العملی از خود بروز دهند.

در این قسمت ببینید که شرکت های خدماتی اتوموبیل رانی به هوشمند سازی رانندگی در جاده ها کمک می کنند و یا Carmera تغییرات جاده ها را در نقشه برای اتوموبیل های خودران به روز رسانی می کند، گسترش AI با همکاری تیم های Continental و دانشگاه Berkeley.

در اینجا نیز ویدئویی از آموزش عمیق یادگیری ماشینی AI در اتوموبیل های خودران و مستقل را ببینید.

هواپیماهای بدون سرنشین یا Drones

همانطور که 5G به ماشین های خود ران و مستقل اجازه می دهد تا با یکدیگر صحبت کنند، و ارتباط داشته باشند، این تکنولوژی برای هواپیماهای بدون سرنشین نیز همین کار را می کند، و این باعث می شود که دستگاهها بدون حادثه ای در بالای سر ما وزوز کنان عبور کنند.

ببینید که محققان MIT راه حل ارتباط از زیر دریا با دیگر تجهیزات بالای سطح آب را کشف کردند، و یا در مورد نجات کوهنورد 65 ساله از رشته کوه های هیمالیا با استفاده از پهپاد یا فیسبوک دیگر برای ساخت پهباد حامل اینترنت تلاش نمی کند، مطالعه کنید.

واقعیت مجازی VR

ایجاد یک تجربه مجازی همه جانبه مستلزم انتقال اطلاعات زیادی از یک شبکه بی سیم است.

بله، این شبکه نیاز به سرعت دارد، اما همچنین باید اطلاعات مورد نیاز را برای ایجاد یک تجربه VR واقعی بکار برد.

بخوانید در مورد یک شگفتی نوین و تازه در کیفیت بازی های حقیقت مجازی VR و یا آیا تکنولوژی حقیقت مجازی VR در حال افت و حتی مرگ است؟

و در نهایت

بسیاری از فن آوری ها و تجربیاتی که ما انتظار داریم می تواند در نهایت با شبکه های بی سیم نسل بعدی تبدیل شود، همانند ارتقا ارتباطات تلفن های همراه و بسیاری از کارایی های بی نظیر این شبکه بی سیم، مثلا گفته می شود که موبایل Motorola Moto Z3 با قابلیت 5G و اتصال به شبکه Verizon ارائه خواهد شد و تراشه جدید Qualcomm، مشکل اصلی تلفنهای 5G را حل می کند.

همچنین خبرها اخیرا حاکی از این بوده است که شرکت Intel پردازنده جدید نسل نهم خود را با سرعت 5GHz معرفی می کند!

آماده باشید تا شگفت زده شوید!

بیشتر بخوانید: اولین گوشی هوشمند 5G در سال آینده عرضه می شود، شاید هوآوی، اولین شبکه آزمایشی نسل 5G در سنگاپور راه اندازی می شود.

بهترین و به روز ترین تکنولوژی های ارائه شده در رویداد IFA 2018 را مشاهده کنید.

ویدیوها و مطالب مشابه