کاوشگر چینی به سمت تاریک یا سمت دور ماه می رود

کاوشگر قمری و ماهگرد چینی در سمت دیگر ماه می چرخد و رد پای خود را بر روی آن سطح ماه برجای می گذارد. موشک Chang'e 4 چینی، جستجوگر Jade Rabbit 2 را در قسمت ناشناخته سطح ماه، رها می کند. کاوشگر Jade Rabbit 2 چینی در 3 ژانویه بر روی ماه فرود آمد.

کاوشگر چینی سمت تاریک سمت دور ماه رود

در حال حاضر چرخ های یک کاوشگر فضایی در طرف دیگر ماه در حال حرکت است.

ماموریت Chang’e 4 چین در هفته قبل انجام شد و یک کاوشگر به سمت دیگر ماه که از زمین دورتر است و به سمت زمین نمی باشد، فرستاده شد، بخشی از ماه که گاهی اوقات به نام “قسمت تاریک ماه” نیز نامیده می شود، اما دقیق تر به عنوان قسمت دور (far side) شناخته می شود.

در روز پنج شنبه، اداره فضایی ملی چین، جستجوگر یوتو 2 (Jade Rabbit 2) را برای کاوش و تحقیقات بیشتر به آن سمت ماه ارسال کرد.

عکس های ارائه شده توسط CNSA نشان می دهد که این کاوشگر در مدت کوتاهی پس از فرود از محفظه موشک Chang’e 4 خارج شده و حتی در تصویر دوم آن را در فاصله ای دورتر نشان می دهد، و پشت سر مجموعه ای از رد چرخ های این کاوشگر در خاک ماه.

طبق گزارش خبرگزاری چین از Xinhua، این کاوشگر خورشیدی مجهز به یک دوربین پانورامیک و یک اسپکترومتر تصویربرداری مادون قرمز است.

با وجود اینکه مفهوم “سمت تاریک یا dark side”را گروه موسیقی Pink Floyd رسمی و شناخته شده کرد، گفته می شود که قسمت دور از ماه، مقدار زیادی نور خورشید را دریافت می کند.

Jade Rabbit 2 دنباله ی اصلی کاوشگر Jade Rabbit است که در سال 2013 همراه با ماموریت و راکت Chang’e 3 به فضا فرستاده شد.

Chang’e 4 اولین فضاپیما برای فروددر قسمت دور یا همان سمت تاریک ماه است، و به ما نگاه بی سابقه ای از یک قسمت مرموز در ماه را ارائه می دهد.

این مأموریت بر روی ثبت اطلاعات در مورد سمت دور ماه و مطالعه زمین شناسی آن منطقه تمرکز دارد.

Jade Rabbit 2 به زودی به ما برخی از دیدگاه های جذاب جدید از چشم انداز قمری را نشان خواهد داد، پس با ما همراه باشید.

در زیر می توانید مجموعه عکسهای جالب از ماه که توسط ناسا و فراتر از آن گرفته شده است را مشاهده کنید:

برای مطالعه بیشتر: آسانسور فضایی کوچک میان ماهواره ها، کمکی برای نصب آسانسور های مسافربری فضایی، فضاپیماهای وویجر ناسا، در خارج از منظومه شمسی و یا اولین عکس کاوشگر InSight ناسا، بعد از فرود بر روی سیاره مریخ را مشاهده کنید.

ویدیوها و مطالب مشابه