آیا بزرگترین جریمه مالی، 5 میلیارد دلار، برای فیسبوک مناسب و جبران پذیر است؟

فیس بوک گزارش داده است که مبلغی معادل 5 میلیارد دلار را بابت مشکلات امنیتی و مشکلات حفظ حریم خصوصی در پلتفرم خود پرداخت خواهد کرد. در اصل گفته می شود که کمیسیون تجارت فدرال آمریکا یک توافق نامه را با فیسبوک تایید و امضا کرده است، که بر اساس آن FTC به دنبال این است که آیا فیسبوک به دنبال توافقنامه حقوقی که با دولت آمریکا داشته تا اطلاعات کاربران آمریکایی را خصوصی و امن نگه دارد، آن را نقض کرده است یا خیر. از جانبی نیز این توافقات با مخالفت از جانب برخی از افراد خاص در ایالت متحده روبرو شده است که می تواند فیسبوک را در شرایط سخت تری نیز قرار بدهد.

بزرگترین جریمه مالی 5 میلیارد دلار فیسبوک جبران پذیر

انتظار میرود کمیسیون تجارت فدرال آمریکا ( FTC) کمپانی بزرگ فیسبوک را با یک رکورد 5 میلیارد دلاری برای وقوع حوادث ناشی از حفظ حریم خصوصی جریمه کند.

حتی روزنامه وال استریت نیز گزارش داد که این کمیسیون این هفته برای تصویب حل و فصل با شبکه اجتماعی یک جلسه رای گیری را برگزار کرده است.

براساس این گزارش، اکثریت حزب جمهوری خواه آمریکا با این توافقنانه موافق بوده اند.

این مجله همچنین گزارش داد که کمیسیون حق رای 3 به 2 را به دست آورده است.

این توافقنامه که هنوز توسط بخش مدنی وزارت دادگستری ایالات متحده نهایی نشده است، بزرگتر از رکورد جریمه 22.5 میلیون دلاری است که FTC در سال 2012 به Google اعمال کرده است.

در صورت علاقه جریمه سنگین کمپانی گوگل توسط اتحادیه اروپا و یا DOJ قوانین ضد تراست و ضد انحصاری را در گوگل، بررسی می کند! را ببینید.

FTC و فیس بوک تا به حال در مورد این گزارش اظهار نظری نکرده اند.

FTC در سال گذشته تحقیقات خود را در مورد فیس بوک آغاز کرد که رسوایی کمبریج Analytica را مشخص کرد، که یک مشاور سیاسی انگلیسی، به داده های بیش از 87 میلیون کاربر فیس بوک بدون اجازه آن ها دسترسی داشت.

این آژانس به دنبال این است که شرکت فیسبوک چگونه یک توافقنامه حقوقی خود با دولت آمریکا را نقض کرده است، توافقنامه ای که قرار بوده است تا این شرکت تا داده های کاربران آمریکایی را خصوصی نگه دارد.

قبل تر نیز گفته می شد که ۳ تا ۵ میلیارد دلار؛ کمپانی فیسبوک و بزرگترین جریمه مالی در دنیای تکنولوژی را متحمل می شود.

از طرفی نیز چندین گروه حمایت کننده و قانونگذاران نیز در روز جمعه از این کار آژانس FTC ابراز نگرانی و نا امیدی کردند.

رابرت وایزمن (Robert Weissman)، رئیس گروه حمایت از حقوق مصرف کننده گروه شهروندان عمومی، گفت که این نشست برگزار شده، فیس بوک را از فشار ها راحت می کند.

وایزمن در بیانیه ای گفت: “یک حل و فصل موثر یک جریمه بزرگ نیست، بلکه محدودیت های واقعی در مورد مسیر پیش رو شرکت، اصلاحات ساختاری و اصطلاحات محرمانه برای محافظت از حریم خصوصی کاربران می تواند یک راه حل اساسی باشد.”

او گفت که FTC باید فیس بوک را برای اجرا کردن برنامه های خود برای ادغام خدمات Messenger، Instagram و WhatsApp به عنوان بخشی از حل و فصل ها، منع کند.

ببینید که فیسبوک از ترکیب و ادغام پیام رسان های واتساپ، Messenger و اینستاگرام گزارش می دهد.

نماینده دیوید سیسیلین (David Cicilline)، دموکراتی از رود ایسلند، در یک سری از توییت ها گفت: ” آیا واقعا یک جریمه 5 میلیارد دلاری برای فیس بوک باعث می شود تا این شرکت بیشتر در مورد مسئولیت خود برای محافظت از اطلاعات کاربران فکر کند؟”

او در تویت گفت: “FTC فقط پنج ماه زود تر به فیس بوک یک پاداش کریسمس داده است. بسیار ناامید کننده است که یک شرکت فوق العاده قدرتمند که در چنین سوء قصدی قرار گرفته است، فقط یک پشت دستی بخورد.”

جریمه گزارش شده، فقط بخشی از میلیارد ها دلار درآمد فیس بوک است از تبلیغات در هر ساله به دست می آید.

فیس بوک در سه ماهه اول همین سال 15.08 میلیارد دلار فروش داشته است ک هاین بسیار قابل توجه است.

الیزابت وارن، کاندیدای ریاست جمهوری دموکراتیک، بعد از ظهر جمعه، این توافقنامه مجلس FTC را یک پیروزی برای فیس بوک خواند، و حتی کمیسیون تجارت را متهم کرد که چرا تصمیمات آسانی را برای شبکه اجتماعی در نظر گرفته است، علیرغم اینکه در رسوایی کمبریج انتخابات قبل آمریکا را به طور نامناسبی تحت تاثیر قرار داده است.

وارن، یک سناتور دموکرات از ماساچوست، در توییتر گفت: “فقط به بازارها نگاه کنید. در 15 دقیقه اول پس از این گزارش، ارزش بازار فیس بوک بیش از 5 میلیارد دلار افزایش یافت.” “فیس بوک تنها سه ماه اول سال گذشته سود 5 میلیارد دلاری را به دست آورده است. این شرکت برای نظارت بیش از حد بزرگ است و این مجازات در این سطح تأیید نمی شود.”

سناتور وارن از این فرصت برای تکرار درخواست هایش برای شکستن و بخش بخش کردن فیس بوک استفاده کرد.

او گفت: “FTC باید فیسبوک را کوچکتر و به چند بخش تقسیم کند، کوچک، ساده و ساده تر.

یکی از برنامه های ریاست جمهوری وارن برای انتخابات سال بعد آمریکا، شامل یک برنامه برای کوچک تر کردن غول های فن آوری مانند فیس بوک، آمازون، گوگل و اپل می باشد، زیرا آن ها قدرت اقتصادی، جامعه و دموکراسی را در اختیار دارند.

برای مطالعه بیشتر ببینید که گوگل و فیسبوک به دلیل داشتن قدرت بازار برای تبلیغات، مورد بازجوئی قرار می گیرند، Yahoo به دلیل مشکل امنیتی ۲۰۱۳-۲۰۱۴ مبلغ ۵۰ میلیون دلار جریمه می شود و یا جریمه ۲۵۰ هزار یورویی برای برنامه موبایل لالیگا به دلیل گرفتن استریم های غیرقانونی فوتبال.

ویدیوها و مطالب مشابه