ببینید که SpaceX و ناسا چگونه کپسول دراگون را به پایگاه فضایی ISS می فرستند!

چگونه می توانیم مشاهده کنیم که شرکت SpaceX و ناسا کپسول حامل خدمه دراگون را در اول هفته آینده به سمت پایگاه فضایی ISS در فضا ارسال می کنند. با مشاهده این مأموریت و اولین دمو شرکت SpaceX برای ارسال کپسول Dragon به ISS، شما می توانید یکی از چندین افرادی باشید که شاهد ساخته شدن یک تاریخ خاص و مقدماتی در عرصه سفرهای فضایی می باشد.

ببینید SpaceX ناسا کپسول دراگون پایگاه فضایی ISS فرستند

کپسول خدمه شرکت اسپیس ایکس در اولین پرواز آزمایشی خود به پایگاه فضایی ISS ناسا خواهد رفت.

پس از مشاهده موانع و مشکلاتی برای ارسال کپسول حامل خدمه دراگون شرکت SpaceX به فضا، همچینن با تاخیرهای متعدد و بررسی های دقیق برای آمادگی پرواز، ما در نهایت به تماشای لانچ و ارسال کپسول خدمه دراگون از این سیاره به کمک یک موشک Falcon 9، نزدیک و نزدیک تر می شویم.

قبلا نیز گفته می شد که محفظه خدمه دراگون SpaceX برای تست و آزمایش به ISS فرستاده می شود.

همانطور که گفته شد این یک تست و آزمایش است و شامل هیچگونه خدمه انسانی نمی شود، اما می تواند برخی از تجهیزات را برای پایگاه فضایی ناسا ارسال کند.

طرفداران فضا در ایالات متحده باید تا دیروقت منتظر بمانند تا بتوانند این مأموریت انحصاری Demo-1 شرکت اسپیس ایکس از مرکز فضایی کندی در فلوریدا را تماشا کنند، اما در ایران ما می توانید در وسط روز شاهد این واقعه جالب و هیجان انگیز باشیم.

ناسا این برنامه را برای ساعت 11:49 شب روز شنبه، 1 مارس، به وقت PT برنامه ریزی کرده است. ( حدود ساعت 8:30 صبح یک شنبه 12 اسفند به وقت ایران)

همچنین در ساعت 2:49 صبح به وقت ET انگلستان، شنبه، 2 مارس، این برنامه ارسال فضاپیما دراگون از طریق تلویزیون ناسا از ساعت حدودأ 9 صبح به وقت ایران پخش خواهد شد.

از روز چهارشنبه، آب و هوای خوبی برای آخر هفته پیش بینی شده است، و هواشناسان پیش بینی کرده اند که به احتمال 80 درصد آب و هوا مناسب است و شرایط برای لانچ و راه اندازی بسیار عالی می باشد.

نسخه نمایشی 1 یا دمو 1 یک گام جدی برای برنامه تجاری سفر به فضا از جانب شرکت ناسا است که به شرکت های SpaceX و Boeing و حتی بلو اورجین اجازه می دهد تا فضانوردان را از خاک ایالات متحده به فضا ارسال کنند.

ببینید که ایلان ماسک از موتورهای موشکی جت فضاپیما شرکت SpaceX خود رونمائی می کند و یا اولین تست سفر فضایی شرکت ویرجین گاتالیک موفقیت آمیز بوده است!

همچنین گفته می شود که ناسا امیدوار است تا اتکای خود را نسبت به فضاپیمای روسی Soyuz متوقف کند، زیرا از زمان پایان برنامه شاتل فضایی در سال 2011، ناسا از کپسول Roscosmos خریداری شده روسی برای تامین پایگاه فضایی خود استفاده می کند.

در حالیکه SpaceX کپسول دراگون خود را برای حمل بار و آذوقه های مورد نیاز به ایستگاه بین المللی فضایی پرواز می دهد، نسخه شامل خدمه و مسافر، بزرگتر و سنگین تر است و طراحی شده است تا چهار فضانورد را با خود حمل کند و این نسخه می تواند برای سفرهای فضایی ارتقاء یابد.

نمائی از مدل نهائی فضاپیما مسافرتی شرکت SpaceX را ببینید.

این تست برای ارسال فضاپیما محفظه خدمه دراگون به ISS، طراحی شده است و ماموریت حمل و نقل تجهیزات و برخی از وسایل معمولی دیگر را به عهده دارد.

کپسول به مدت زمان 5 روز در ISS ساکن خواهد بود و سپس برای بازیابی به زمین باز می گردد و در پایگاه اقیانوس اطلس ناسا فرود خواهد آمد.

ناسا به این پرواز اولیه به عنوان “تمرین برای ماموریت های فضانوردان در روی وسایل نقلیه فضایی دیگر” اشاره می کند.

شما می توانید اولین تست ارسال کپسول خدمه دراگون به فضا را در کانال یوتیوب ناسا نیز، در زمان تعیین شده، مشاهده کنید.

اگر آزمایش Demo-1 به خوبی پیش رود، ناسا و SpaceX به دنبال ارسال فضانوردان از طریق کپسول خدمه دراگون در اواسط سال 2019 خواهند بود و می توانند پایگاه های ارسال مسافران خود را تا سال 2020 راه اندازی کنند.

برای مطالعه بیشتر ببینید که فضاپیما نیو شپرد شرکت Blue Origin برای تست های بیشتر آماده می شود و یا پروژه قطار سریع Hyperloop ایلان ماسک، در حال توسعه و گسترش.

ویدیوها و مطالب مشابه