Oppy، ربات کاوشگر مریخی ناسا بعد از دستاورد های بی نظیرش خاموش می شود

کاوشگر مریخی Opportunity ناسا که با دست آورد های بی نظیر خود موجب دلگرمی ما زمینیان شده بود اکنون خاموش شده است و عمر باتری آن به پایان رسیده است. جستجوگر مریخی Opportunity این عکس چند تکه و بخش بخش را در سال 2014 پس از آنکه باد گرد و غبار ها را از پانل های خورشیدی آن پاک کرد، ضبط کرده بوده است. خداحافظ، Oppy، تو یکی از بهترین ها بودی.

Oppy ربات کاوشگر مریخی ناسا دستاورد نظیرش خاموش

سازمان ناسا تمام سعی خودش را کرد، این آژانس فضایی ماه ها تلاش کرد تا بتواند با کاوشگر Opportunity در مریخ تماس بگیرد، زیرا در ماه ژوئن 2018، در اثر برخی از حوادث طوفان گرد و غبار خورشیدی در مریخ، و همینطور کمبود انرژی باتری، این کاوشگر ناسا به کل خاموش شد و ارتباط خودش را به صورت کامل با زمین از دست داد و شاید اکنون در زیر مقدار زیادی از گرد غبار های مریخی دفن شده باشد.

حتی در روز چهارشنبه گذشته، قبل از اینکه طرفداران دانشمندان و فضانورد نکته های نهایی را در مورد کاوشگر Oppy از ناسا اعلام کنند، آنها با هم به صورت آنلاین در توئیتر با یکدیگر ملاقات کردند و برای این اتفاق تلخ مراسم یادبود و بزرگداشت برگزار کردند.

یکی از طرفداران این کاوشگر مریخی، StillMe یک ادای احترام شیرین و با زبانی که دستگاه درک می کند را به اشتراک گذاشت، چند صفر و یک که معنی و ترجمه آن “خداحافظ Oppy” می باشد.

مهندس نرم افزار ناسا، کوین گیل (Kevin Gill) یک نگاه نزدیک به یک مسیر و رد پا از Opportunity را در مریخ نمایش داد. و گفت: “او این ردپاها را بر روی مریخ ایجاد کرده است و با وجود اینکه بادها می توانند آنها را پاک کنند، اما او در حافظه و علم برای همیشه زندگی خواهد کرد”.

طراح گرافیک دن ماسون (Dan Mason) شعر دیلن توماس (Dylan Thomas) را “Do not go gentle into that good night که به معنی یک شب بخیر معولی نخواه” را برای Opportunity نوشته است، اما همچنین یادآوری کرد که ماموریت اصلی 90 روزه آن تقریبا 15 سال می شود که تمام شده است.

بازیگر George Takei، که برای بازی Sulu در Star Trek شناخته شده است، یک پیام امیدوار کننده را به تصویر می کشد که در آن ممکن است انسان ها روزی بر روی مریخ فرود بیایند و این ربات کاوشگر را بازیابی کنند.

هنرمند Abby Garrett یک تصویر را برای یادآوری به ما به نمایش کشید که اوپی و خواهران و برادرانش در انتظار ما هستند تا آنها را دوباره ببینیم.

احساساتی که در اطراف این جو خاموش شدن کاوشگر اوپی رخ می دهد برخی از افراد را حتی غافلگیر نیز کرده است.

مثلا Jocelyn Rish نوشت: “من هرگز تصور نمی کردم که در پشت کامپیوترم نشسته باشم و به خاطر یک ربات بر روی مریخ گریه کنم، اما من اینجا نشسته ام و اشک می ریزم”.

در توییتر نیز همچنان در مورد آخرین پیام Opportunity که اساسا شامل “باتری من کم است و در حال خاموش شدن می باشم” صحبت می کنند.

دانشمند سیاره ای و متخصصان مریخ در روز سه شنبه در آزمایشگاه پیشرانش جتJet) Propulsion) ناسا برای ارسال برخی از آخرین دستورات به rover و یا همان کاوشگر مریخی اوپی تلاش و کوشش کردند اما مفوق نشدن تا ارتباطی با این ربات برقرار کنند و می توان گفت این ربات در حال حاضر که از میان ما رفته است.

آن ها گفتند:” در آزمایشگاه، گاه گاهی سکوت وجود داشت، اشک بود، آغوش وجود داشت، خاطرات و خنده های مشترک نیز وجود داشت”.

جدا از همه این ها، این ادعاهای نشان می دهد که چگونه انسان ها می توانند با تجهیزات رباتی خود نیز بسیار مهربان باشند.

سخت است بپذیریم که ما مجبوریم پنجره ای را که روی مریخ مستقر شده بوده است و به ما یک بینش جدید از مریخ را می داده است، را کنار بگذاری، در کل جهان و دنیا ما به لطف کاوشگر مریخی اوپی، بسیار زیباتر و عالیتری بوده است.

برای مطالعه بیشتر عکس سلفی ربات کاوشگر ناسا در مریخ و ماموریتی جدید برای این ربات و یا یک دهانه آتش فشانی پوشیده شده از یخ و برف، دستاورد بعدی فضاپیما اکسپرس از مریخ را ببینید.

ویدیوها و مطالب مشابه