زمان سنج اتمی ناسا با همکاری SpaceX به زودی به فضا ارسال می شود

زمان سنج اتمی فضایی ناسا در روز 24 ژوئن (3 تیر) زمین را ترک می کند. این دستگاه می تواند به صورت مستقل و خودران در فضایی خارج از منظومه شمسی به کاوش و اکتشافات فضایی خود ادامه دهد. همچنین می تواند با تکنولوژی پیشرفته خود به بسیاری از فناوری های فضایی مانند GPS کمک کند تا سرعت تشخیص مکان را بهبود بخشد.

سنج اتمی ناسا با همکاری SpaceX زودی فضا ارسال

زمان سنج فضایی JPL ناسا، یک فضاپیما زمان سنج برای کاوش در فضا است که می تواند به خود رانندگی و خودمختاری در فضا و فضانوردی منجر شود، و این زمان سنج سرانجام به فضا فرستاده می شود.

این دستگاه که به انگلیسی Deep Space Atomic Clock نامیده می شود، کمی از یک دستگاه تستر بزرگ تر است و بر روی ماهواره Orbital Test Bed سوار می شود که به همراه دو دوجین ماهواره نظامی، دولتی و تحقیقاتی توسط موشک فضایی SpaceX Falcon Heavy شرکت اسپیس ایکس در تاریخ 24 ژوئن 2019 (3 تیر 1398)به مدار اطراف زمین ارسال می شوند.

دو دهه برای دانشمندان JPL زمان لازم بوده است تا این فن آوری را توسعه دهند، و اطمینان حاصل کنند که این زمان سنج 50 برابر دقیق تر از زمان سنج های GPS کار می کند و هر 10 میلیون سال یک بار آن را تنها یک ثانیه خاموش می کنند.

در حال حاضر، این فضاپیمای ما به یک سیستم رله دو طرفه متکی شده است که باید سیگنال هایی را به سمت زمان سنج اتمی دیگری در زمین بفرستد تا محققان دریابند که آن فضاپیما دقیقا کجاست و در کجای فضا قرار دارد.

سپس در نهایت از سیگنال های ارسالی، و از زمان لازم برای ارسال سیگنال و دریافت پاسخ، برای محاسبه مکان، مسیر و سرعت استفاده می شود.

این فرآیند می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت به طول بیانجامد، بسته به اینکه این فضاپیما از سیاره ما چقدر دور شده باشد.

اما یک دلیل دیگر نیز است که ما به این فناوری جدید نیاز داریم، چرا که اجازه می دهد فضانوردان بتوانند بدانند که دقیقا کجا هستند و زمانی که موقعیت مکانی و مختصات خود را تغییر می دهند، آن را به سرعت آپدیت کنند و اگر ما می خواهیم درک بیشتری از جهان اطراف خود داشته باشیم این واقعا موثر است.

زمان سنج اتمی فضایی (Deep Space Atomic Clock) برای زندگی در فضا طراحی شده است و می تواند محل و مسیر خود را با استفاده از تنها سیگنال های دریافتی از زمین، محاسبه کند و نیاز ندارد تا باری دیگر سیگنال ها را برای محاسبه به زمین بفرستد و بازگیرد.

به عبارت دیگر، وسایل نقلیه فضایی مجهز به این دستگاه می توانند جهت و مکان خود را خیلی سریع تر مشخص کنند.

این فناوری همچنین می تواند برای ایجاد یک شبکه GPS مشابه در مکان های دیگر، مانند مریخ، با استفاده از چند فضاپیمای متصل به دستگاه در مدار سیاره استفاده شود.

علاوه بر این، می تواند فناوری GPS ما را در زمین نیز بهبود بخشد.

زمان سنج آزمایشی در فضا برای یک سال باقی خواهد ماند تا به ناسا کمک کند تا مشخص شود که آیا می تواند در مدار ثابت باقی بماند یا خیر.

اگر همه چیز خوب پیش رود، مدل های کامل و اصلی تر می توانند برای مأموریت ها در اواسط دهه 2030 مورد استفاده قرار گیرند.

شما می توانید نخستین زمان سنج Atomic Deep Space را ببینید که توسط راکت فضایی Falcon Heavy در تاریخ 24 ژوئن (3 تیر) از طریق جریان پخش زنده ناسا نمایش داده می شود.

SpaceX قصد دارد تا ساعت 11:30 بعد از ظهر به وقت آمریکا 6 صبح به وقت ایران شروع به راه اندازی این موشک فضایی کند، بنابراین پخش به زودی آغاز خواهد شد و بهتر است تا خودتان را آماده کنید.

برای مطالعه بیشتر ببینید که فضاپیما Insight ناسا از شرایط ابری جو سیاره مریخ گزارش می دهد! و یا هلیکوپتر فضایی ناسا برای رفتن به مریخ آزمایش و آماده می شود یا SpaceX سه ماهواره فضایی را با راکت فالکون 9 خود به فضا می فرستد!

ویدیوها و مطالب مشابه