برای ارتقاء و سرعت بخشیدن به سیستم های رایانه ای خود چه کار کنیم؟

بهترین راه و روش های ارتقاء کامپیوتر و لپتاپ های شخصی شما، تا باعث شوید که سیستم های شما سریعتر و بسیار بهتر اجرا شوند. با به روز رسانی اجزای اصلی سیستم های رایانه ای خود، عمر دوباره و دوران تازه ای را در زندگی آن ها به وجود می آورید و می توانید به جای اینکه هزینه سنگینی و بالایی را برای خرید یک سیستم جدید خرج کنید، به سادگی دستگاه های قدیمی خود را ارتقاء دهید تا از سریع ترین ویژگی ها بهره ببرید.

ارتقاء سرعت بخشیدن سیستم رایانه ای کار

اگر شما احساس می کنید که کامپیوترتان آهسته و کمی کند شده است، پس شما احتمالا باید نگران این موضوع باشید که به زودی نیاز به خرید یک سیستم کاملا جدید دارید که می تواند گران قیمت نیز باشد.

اما اگر علاقه به چنین کاری ندارید و نمی خواهید هزینه زیادی را بابت یک سیستم جدید بپردازید، شما خیلی هم مجبور نیستید چنین کاری را انجام دهید و راه های دیگری نیز در پیش رو دارید که می تواند با هزینه ای کمتر تمامی نیاز های کامپیوتری شما را پاسخگو باشد.

بسیاری از رایانه های شخصی به خصوص در سال های اخیر می توانند قطعات جدیدی را در زندگی خودشان کسب کنند، شما می توانید به راحتی برخی از اجزای خاص را ارتقا دهید و برخی از آنها حتی در خانه نیز برای نصب و تعویض بسیار آسان هستند.

برای کمک به سیستم خودتان و برای احساس تازه و سریعتی دوباره به ان ها، در اینجا بهترین راه و روش های ارتقاء دادن سیستم های کامپیوتری شما آمده است.

بهترین روش های ارتقاء برای کامپیوتر دسکتاپ شما

رایانه های دسکتاپ ممکن است همانند عموزاده های لپ تاپ خود قابل حمل نباشند، اما آنها بسیار آسان تر می توانند با تعداد زیاد، و موارد بزرگتری از قطعات مختلف ارتقاء پیدا کنند تا فرایند مبادله یا اضافه کردن سخت افزار در آن ها بسیار ساده تر باشد.

اگر می خواهید بدانید که چه کاری انجام بدهید (یا می خواهید بدانید که چگونه)، در ابتدا بدانید که شما می توانید همه چیز را در کامپیوتر خود، از مادربرد، پردازنده، رم گرفته تا فراتر از آن ها را به طور فنی ارتقا دهید.

اما در این راهنما ما قصد داریم بر روش های ارتقایی که ارائه دهنده پیشرفت های سریع و ساده هستند و هزینه چندانی را نیز اعمال نمی کنند، تمرکز کنیم.

1- به سادگی RAM خود را ارتقا دهید

RAM یا همان حافظه رم که اغلب نامیده می شود، یکی از ساده ترین راه های برای سرعت بخشیدن به سیستم شما می باشد چرا که به عنوان یک قطعه کوچک فلزی می تواند در داخل و خارج از اتصالات مربوطه، فقط با کمی تلاش برداشته و دوباره در جای خود گذاشته شود.

اضافه کردن RAM بیشتر و یا حتی جایگزینی DIMM ها (اصطلاح فنی برای یک چوب حافظه) فقط چند ثانیه طول می کشد و اگر سیستم شما به اندازه کافی برای آنچه که شما در حال تلاش برای انجام آن هستید، مناسب نیست، و در کل آن کند و به خصوص آهسته بوده و شما آن را به چیزی سریع تر ارتقا می دهید، متوجه افزایش قابل توجهی در عملکرد سیستم خودتان خواهید شد.

هنگام خرید RAM، مطمئن شوید که استاندارد های (DDR3، DDR4)، سرعت (معمولا بر حسب مگا هرتز) و تعداد DIMM ها (در هر جایی بین دو تا هشت)، با رایانه های شخصی یا مادربرد سیستم شما مطابقت داشته باشند.

اگر مطمئن نیستید، کتابچه راهنمای سیستم خود را بررسی کنید یا فقط نگاهی به آنچه که در پشت رایانه شما نوشته شده است، بیاندازید تا مشخصات نام برده در سیستم خود را با رم جدید خود مطابقت دهید.

قیمت های RAM نیز در ماه های اخیر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، بنابراین شما نیازی به پرداخت هزینه زیاد برای ارتقاء به 8GB و یا حتی 16GB حافظه ندارید.

2- یک هارد SSD را اضافه کنید

مسلما قابل توجه ترین ارتقاء که هر کسی می تواند برای هر کامپیوتر در نظر بگیرد، استفاده از درایو یا هارد حالت جامد (SSD) به عنوان درایو حافظه اصلی سیستم است.

آنها بطور قابل توجهی سریعتر از هارد دیسک های سنتی هستند و می توانند سیستم شما را سریع و سریع تر کنند و همچنین بوت شدن و بارگذاری بازی ها را نیز سریعتر انجام دهند.

مانند حافظه، قیمت ها در سال های اخیر به طور قابل توجهی کاهش یافته است، بنابراین شما می توانید 500GB درایو سریع SSD را به ازای قیمت کمی بیش از 100 دلار انتخاب کنید.

نصب آن ها نیز بسیار راحت است و با اتصال آن ها به کابل برق مورد نیاز و اتصال سیم داده ها در صورتی که درایو SATA باشد، یا اتصال آن به اسلات مربوطه بر روی مادربرد خود، اگر درایو M.2 یا NVMe باشد، صورت می پذیرد.

اگر شما آن هارد SSD را به عنوان درایو بوت خود جایگزین کنید، باید سیستم عامل خود را به درایو جدید منتقل کنید یا آن را از ابتدا بر روی آن نصب کنید.

ایده عالی تر نیز این است که قبل از شروع فرایند نصب فایل های حیاتی خود را به یک درایو خارجی یا یک سرویس ذخیره سازی ابر مانند Dropbox بفرستید.

اگر نمی خواهید این کار را انجام دهید، می توانید با افزودن یک هارد SSD از آن به عنوان یک درایو ثانویه و نصب بازی های خود استفاده کنید.

به طوری که آنها بارها بسیار سریع تر بارگذاری می شوند، اما شما در عملکرد کلی سیستم به سود زیادی نخواهید رسید.

3- کارت ویدئو خود را اضافه کنید یا ارتقا دهید

اگر شما یک کارت گرافیک خوب ندارید و دوست دارید بازی کنید، اضافه کردن یک گرافیک اختصاصی می تواند دنیای متفاوتی را برای نرخ های فریم و تصاویر گرافیکی سیستم شما ایجاد کند.

با این حال، ما قدرتمند ترین کارت های جهان را در ارجحیت قرار نمی دهیم چراکه بسیار گران قیمت هستند.

شما نیازی به صرف 1000 دلار برای دریافت یک عملکرد عالی ندارید.

در واقع، اکثر کارت های ورودی مناسب زیر 200 دلار هستند، مانند AMD Radeon RX 580، که هزینه خوبی دارد و می توانند عملکرد فوق العاده ای را در هر بازی با کیفیت 1080p ارائه دهند.

اگر کامپیوتر شما یک کارت گرافیکی داشته باشد که مربوط به نسل های قدیمی است یا فقط FPS (فریم بر ثانیه) را که می خواهید ارائه نمی دهد، گزینه های بزرگتر و مختلفی برای بررسی وجود دارد، اما مطمئن شوید که از یک سایت مانند RealHardTechX استفاده کنید، برای بررسی اینکه آیا منبع تغذیه شما می تواند آن کار گرافیک را اداره کند یا خیر.

نصب یک کارت گرافیک نیاز کمی بیشتری به شناخت کامپیوتر دارد، اما هنوز هم این مسئله بیشتر مربوط به اتصال آن به سوکت های درست و اتصال کابل های برق آن است.

بهترین راه های ارتقاء برای لپتاپ های شما

ارتقا لپتاپ ها هم ساده تر و هم سخت تر از دسکتاپ است.

بسیاری از لپ تاپ های مدرن گزینه ای برای ارتقاء ارائه نمی دهند و یا به شدت آنها را محدود می کنند، شما خیلی سخت می توانید یک تراشه گرافیکی جدید را به سیستم های قدیمی اضافه کنید. (هر چند که برخی از مدل های جدید ایم ویژگی را ارائخ می دهند)

اما ارتقاء هایی که می توانید برای برخی از نوت بوک ها انجام دهید، نسبتا سریع و آسان هستند.

همه چیزی که شما نیاز دارید یک پیچ گوشتی و یک جفت دست است.

نکته: اگر لپ تاپ شما یک مسیر ساده را برای ارتقا یک قطعه به همراه ندارد، مثلا یک پوشش قابل جداپذیر راحت نداشته باشد، ما می گوئیم از تلاش برای ارتقاء آن خودداری کنید.

نکته 2: در صورت داشت گارانتی نیز اگر شما سعی می کنید لپ تاپ را باز و از هم جدا کنید، احتمالا گارانتی شما از بین خواهد رفت.

خطر آسیب پذیری نیز بسیار بیشتر از یک کامپیوتر دسکتاپ است پس بسیار احتیاط کنید.

1- به راحتی رم خود را ارتقا دهید

درست مانند یک رایانه رومیزی، اضافه کردن RAM اضافی یا سریعتر می تواند تاثیر قابل توجهی روی یک لپ تاپ داشته باشد.

شما باید اطمینان حاصل کنید که لپ تاپ شما نه تنها می تواند ارتقاء را از طریق یک پنل آسان دسترسی در قسمت پایین آن ارائه دهد، بلکه بتواند ماژول های ظرفیت / سرعت بالاتر را که می خواهید به عنوان یک رم در آن قرار دهید، را پشتیبانی کند.

قبل از خرید هر چیزی اطمینان حاصل کنید که آیا لپتاپ شما با رم موجود در بازار سازگار است و دو بار چک کنید که شما اندازه مناسبی را برای دستگاه خود انتخاب می کنید یا خیر.

برای نصب آن، دستورالعمل مربوط به نحوه دسترسی به حافظه رم (یا وب سایت سازنده لپتاپ را بررسی کنید)، راهنمای لپ تاپ خود را نیز می توانید مشاهده کنید، اگر لپتاپ خود را باز کردید، می توانید رم های قدیی را بردارید و سپس ماژول های جدید خود را به اسلات های خالی اضافه کنید، یا ابتدا قبل از انجام این کار ابتدا محل مورد نظر را پاک کنید.

2- حافظه SSD را اضافه کنید

قبل از شروع به کار برای هر ارتقاء فضا ذخیره سازی، ما همیشه توصیه می کنیم که مهمترین فایل ها و پوشه های خود را به یک پلت فرم دیگر بفرستید.

این می تواند یک درایو خارجی یا خدمات پشتیبان گیری بزرگ ابری مانند Dropbox باشد.

افزودن SSD به یک لپ تاپ کمی سخت تر از یک رایانه رومیزی است، زیرا معمولا هیچ سیمی وجود ندارد، بنابراین قبل از اینکه آن را درون آن قرار دهید، باید سیم آن را درست کنید.

در حالی که لپتاپ ها هنوز هم عملکردی مناسب را بر دیسک سخت سنتی خود ارائه می دهند با این حال، اگر بخواهید این کار را انجام دهید، ارزشمند است.

در کل اگر فضای دیگری برای درایو دوم وجود دارد، SSD را به آن اضافه کنید (یا درایو اصلی را در آن اسلات قرار دهید تا SSD بتواند به عنوان درایو اصلی عمل کند) و سیستم عامل خود را روی دیسک جدید کپی یا نصب کنید تا سرعت شما بسیار افزایش یابد.

برای مطالعه بیشتر ببینید که چه تفاوت‌هایی بین پردازنده های Core i7 و Core i9 اینتل وجود دارد؟ و یا لپتاپ ها و کروم بوک ها چه تفاوت هایی دارند؛ کدام یک مناسب تر و بهتر اند؟ و یا اتصال جدید USB 4 از راه می رسد تا سرعت زندگی ما را افزایش دهد!

ویدیوها و مطالب مشابه