بزرگترین تلسکوپ رادیویی دنیا برای کشف جهان اطراف ما در حال ساخت و طراحی می باشد

بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان برای کشف دورترین نقاط در فضا، در حال آماده سازی و طراحی است. یک بخش و محیط چند کيلومتری و مربعی شکل با انتن های فراوان، جهان خارجی را با سرعتی بیش از يک میلیارد بيت در ثانيه کشف خواهد کرد. تصویر زیر بخشی از منطقه نهایی مربعی شکل در استرالیای غربی را نشان می دهد که شامل 132،000 آنتن فرکانس کم می باشد.

بزرگترین تلسکوپ رادیویی دنیا کشف جهان اطراف ساخت

اکنون بزرگترین تلسکوپ رادیویی در جهان یک گام به ما نزدیکتر است، با قرار دادن بخش های نهایی و تنظیم کارها در ساخت یک میدان عظیم چند کیلومتری در صحرایی دور افتاده در غرب استرالیا توسط دانشمندان استرالیایی.

منطقه چند کیلومتری و مربعی (SKA یا Square Kilometre Array) یک پروژه بین المللی بلندپروازانه است که بزرگترین تلسکوپ رادیویی را که در دو قاره ساخته می شود، را مد نظر دارد، و قادر به تصویربرداری از مناطق بزرگ آسمان و نقاط دور کهکشان ها در یک رزولوشن بالاتر از تلسکوپ هابل است.

SKA شامل بیش از 100،000 آنتن کم فرکانس در استرالیا و صدها دیش ماهواره در آفریقای جنوبی خواهد شد که همگی با یکدیگر کار می کنند تا در کل منطقه جمع آوری شده یک کیلومتر مربعی ایجاد شوند.

SKA در نهایت به دانشمندان کمک خواهد کرد تا ببینند که چگونه کهکشانها پس از انفجار بزرگ شکل گرفته اند، اسرار میدان های مغناطیسی و انرژی تاریک را کشف کرده و حتی به دنبال یافتن نشانه هایی از زندگی بیرونی در فضا باشند.

اما ساخت یک تلسکوپ رادیویی که قدرتمند است، نیاز به غلبه بر مشکلات جدی طراحی و ساخت و ساز دارد.

در حال حاضر دانشمندان در CSIRO، آژانس علمی ملی استرالیا، از جانب خود پروژه را هدایت می کنند، که به دیگران نیز نشان می دهند که برای رسیدن به بزرگترین تلسکوپ رادیویی در جهان، چه اتفاقاتی لازم به رخ دادن است.

Antony Schinckel، مدیر اجرایی زیربنای CSIRO SKA گفت: “مادر تلاش هستیم تا 132،000 آنتن فرکانس دهی با فرکانس پائین را در استرالیا راه اندازی کنیم، این ها مقادیر قابل توجهی از داده ها را دریافت خواهند کرد.”

او همچنین افرود: “جریان انتقال داده ها در مقیاس الگویی است که میلیون ها میلیارد بیت در ثانیه سرعت دارد، و بسیار بیش از سرعت اینترنت جهانی امروزی است که همه در یک واحد تک جریان طراحی شده اند”.

برای مطالعه بیشتر تلسکوپ فضایی Chandra همانند هابل، به حالت ایمن می رود! و یا Kepler، تلسکوپ فضایی ناسا، برای همیشه خاموش می شود! را مشاهده کنید.

همه این اطلاعات به زیرساخت های خود نیاز دارد، از جمله 65،000 کابل فیبر نوری برای انتقال داده ها از آنتن به امکانات ابر سوئیچ های SKA.

SKA برای انتقال داده ها چیزی در حدود 65000 کابل فیبر نوری را در صحرای غربی استرالیا نصب خواهد کرد.

اما مسائل در اینجا به پایان نمی رسد از آنجا که SKA برای یافتن ضعیف ترین سیگنال ها، عمیق ترین و تاریک ترین نقطه ها در فضا را جستجو می کند، تیم باید تداخل در انتشارات رادیویی بر روی زمین را نیز بسیار کاهش دهد تا بتواند فرکانس های ضعیف را بهتر دریافت کند، از جمله برای سیستم های محاسباتی و برق که خود تلسکوپ را اجرا می کنند. (رصدخانه رادیو نجومی Murchison که در آن SKA ساخته خواهد شد، در حال حاضر یک منطقه خاموش رادیویی در منطقه است که به موجب آن دولت مجاز به استفاده هیچ گونه تلفن همراه، یخچال و فریزر، دوربین یا کامپیوتر در آن نیست.)

Shandip Abeywickrema، مهندس ارشد پروژه Aurecon، شریک صنعتی که با CSIRO کار می کند، گفت: “ما تلاش می کنیم میزان انتشار رادیو را با میلیاردها عوامل کاهش دهیم.”

“به عنوان مثال، ساختمان مجهز به سیستم های کامپیوتری و به صورت خاص سفارشی، به طور موثر یک جعبه به طور کامل جوش داده شده درون یک جعبه دیگر است و تجهیزات محاسباتی در داخل سپر داخلی قرار می گیر، در حالی که تجهیزات پشتیبانی در داخل سپر بیرونی قرار می گیرند، تا از نفوذ هرگونه اختلالی جلوگیری شود.”

CSIRO با طراحی زیربنایی در سراسر استرالیا و آفریقای جنوبی شناخته شده است، انتظار می رود که ساخت و ساز در SKA در سال 2020 به پایان برسد.

در صورت علاقه بیشتر اکتشافات جدید فضاپیما Cassini ناسا نشان می دهد که حلقه های اطراف سیاره زحل تازه تشکیل شده اند، وجود یک سیاهچاله غول پیکر در مرکز کهکشان راه شیری، کهکشان ما! و یا ثبت نمایی تازه از قسمت تاریک ماه و سیاره زمین توسط ماهواره چینی را ببیند.

ویدیوها و مطالب مشابه