تلسکوپ فضایی Chandra همانند هابل، به حالت ایمن می رود!

یکی دیگر از تلسکوپ های فضایی ناسا به حالت ایمن و یا safe mode رفت. تلسکوپ فضایی اشعه ایکس چاندرا در حال تغییر حرکت به حالت حفاظتی است که برای مقابله با عوارض سیستم آن می باشد و در این زمینه به تلسکوپ فضایی Hubble می پیوندد.

4 از 5
از 6 رای
تلسکوپ فضایی Chandra همانند هابل، به حالت ایمن می رود!

در حال حاضر در حالی که مرکز تلسکوپ فضایی هابل ناسا پس از یک شکست ژیروسکوپی به حالت ایمن منتقل شده است، رصدخانه پرتو اشعه ایکس Chandra نیز اکنون به وضعیت حفاظتی مشابهی رسیده است.

ناسا روز جمعه آن را اعلام کرد، هر چند که در روز چهارشنبه اتفاق افتاده است.

هنگامی که Chandra وارد حالت امن می شود، آن تلسکوپ به واحدهای پشتیبان سخت افزاری مبدل می شود، و پانل ها و آینه های خورشیدی خود را برای جمع آوری حداکثر نور خورشید به دور خود می پیچید و به سمت خورشید می چرخاند.

ناسا می گوید: “تجزیه و تحلیل داده های موجود نشان می دهد که انتقال به حالت ایمن، رفتار طبیعی برای چنین رویدادی را به همراه داشته است، همه سیستم ها همانگونه که انتظار می رود پیش رفته و ابزار علمی نیز ایمن و سالم هستند”.

ابزارها برای محافظت از خود در حین یک مشکل و یا خرابی سخت افزاری یا نرم افزاری به حالت ایمن می پردازند، زنده ماندن در آن شرایط تنها سیستم ضروری برای آن ها است.

اکنون نیز آژانس فضایی در حال حاضر، در مورد علت به وجود آمدن حالت امن در این تلسکوپ Chandra تحقیق می کند و آن را مورد بررسی قرار می دهد.

تلسکوپ Chandra طراحی شده است تا مشاهدات خود را با استفاده از اشعه ایکس برای ویژگی های فضایی در نقاط دور، از جمله کوازارها یا همان اختروش ها، ابرنواخترها و سیاهچاله ها ثبت و  طراحی کند.

شما می توانید نمایش مرکز منظومه راه شیری با تلسکوپ فوق حساس رادیویی MeerKAT را در این بخش ببینید.

این بخشی از برنامه مشاهدات بزرگ و  دستاورد های عظیم ناسا است که شامل تلسکوپ هابل و تلسکوپ فضایی اسپیتزر نیز می شود.

شما می توانید در زیر چندین عکس از تلسکوپ فضایی Spitzer را مشاهده کنید که ناسا آن ها را به مناسبت ۱۵ سالگی این تلسکوپ رصد خانه ای فضایی منتشر کرده است.

شما همچنین می توانید در مورد جیمز وب، تلسکوپ فضایی جدید ناسا در این قسمت مطالعه کنید و یا ببینید که Nasa تلسکوپ فضایی Kepler را دوباره روشن و راه اندازی می کند.

همانند هابل، چاندرا نیز مأموریت اصلی خود را تمام کرده است.

این تلسکوپ فضایی در حال حاضر ۱۹ سال دارد و در ابتدا برای مدت پنج سال استفاده و کار ساخته شده بود.

ناسا اخیرا قراردادهای خود را برای کار کردن چاندرا تا حداقل سال ۲۰۲۴ تمدید کرده است.

حرکت چاندرا به حالت امن تنها یک نمونه کوچک در لیست طولانی از چالش های جدید برای ناسا است.

علاوه بر هابل، ناسا همچنین از دست دادن ارتباط با کنترلر کاوشگر در مریخ، یک مشکل انتقال داده با ربات کاوشگر را در این هفته گزارش داده است و قبل تر از برخورد ۲ شهاب سنگ فضایی به ماه که می توانید ویدئو آن را نیز مشاهده کنید، و دو سیاره خورشیدی شبیه به زمین، مناسب برای زندگی در آینده خبر داده بود.

برای اطلاعات بیشتر می توانید: “آیا ناسا واقعا در مریخ آثاری از زندگی پیدا کرده است؟” را مطالعه کنید و یا در مورد فضاپیماهای وویجر ناسا، در خارج از منظومه شمسی بخوانید.

بیشتر بخوانید: کاوشگر خورشیدی ناسا توسط موشک دلتا IV به فضا پرتاب شد، برای اولین بار در تاریخ بشر، خورشید را لمس می کنیم و یا آسانسور فضایی کوچک میان ماهواره ها، کمکی برای نصب آسانسور های مسافربری فضایی.

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.