یک شی بسیار عظیم با سطح گازی سیاره مشتری برخورد کرده است!

خبرهای اخیر حاکی از این است که یک شی بزرگ در فضا با سیاره مشتری برخورد کرده است و این شی به اندازه ای بزرگ بوده است که ما آن را از روی زمین نیز دیده ایم. این رویداد برخورد، روشن و سفید بوده است و خوشبختانه فاصله خیلی دوری تا زمین دارد. این یکی از لحظه های عجیب و غریب است که برای بزرگترین سیاره منظومه شمسی رخ می دهد و می تواند یک برخورد عظیم از یک شهاب سنگ فوق عظیم با سطح سیاره مشتری را نشان دهد.

شی عظیم با گازی سیاره مشتری برخورد

یک ستاره شناس آماتور در روز چهارشنبه گذشته هنگام مشاهده با یک تلسکوپ معمولی در حیاط خلوت خود چیز جالب و جذابی را گرفته است، تصویر یک فلاش و نور درخشان روی سطح سیاره مشتری.

بزرگترین سیاره منظومه شمسی به طور مرتب در حال مشاهده است و تصاویر خیره کننده ای را ارائه می دهد، مانند عکس هایی که توسط فضاپیمای جونو ناسا به دست می آید، اما این بار یک فلاش و نور غیر منتظره در سطح این سیاره، ستاره شناسان را هیجان زده کرده است، در حالی که احتمالا تأثیر یک شهاب سنگ بوده است.

در صورت علاقه فضاپیمای جونو و خلق تصویری بی نظیر از طوفان فضایی در مشتری، یا فضاپیما Juno و خلق تصاویر فضایی، این بار، یک دلفین در سطح سیاره مشتری را مشاهده کنید.

اتان چپل (Ethan Chappel) درست در زمان مناسب با استفاده از تلسکوپ خانگی خود به سیاره غول گازی نگاهی می اندازد، و یک نور سفید و روشن بر روی سطح سیاره مشتری را مشاهده می کند.

تصاویر فوق در تاریخ 7 آگوست (17 مرداد) دیده شده، که یک لکه سفید را بر روی سطح مشتری نشان می دهند.

در حالی که این رخداد هنوز توسط یک ناظر دوم تأیید نشده است، اما به نظر می رسد که سیارکی بزرگ در حال سقوط به سیاره غول پیکر گازی مشتری می بوده است.

این نور و فلاش مختصر بوده و به سرعت از بین می رود، و این ایده را تقویت می کند که احتمالاً در اثر ضربه و استکاکی که ایجاد کردهاست، از بین می رود.

ستاره شناس دکتر هایدی ب. همل (Dr. Heidi B. Hammel) در توییتر خود نوشت: “این یکی دیگر از تأثیرات امروز روی مشتری بوده است! یک بولید (شهاب سنگ) که احتمالاً همانند باقی مانده های تاریک SL9 در 25 سال پیش، اثری از خود برجای نگذارد.”

SL9 یک دنباله دار Shoemaker-Levy 9 است، که در سال 1994 به جو مشتری اضافه شد.

Hammel هدایت تیمی را که از تلسکوپ فضایی هابل استفاده کرده بود، برای بررسی تأثیر و نحوه واکنش جو گازی این سیاره مشتری بر عهده گرفته است.

گیف برخورد شهاب سنگ عظیم با سیاره مشتری

نکته قابل توجه این است که اندازه ظاهری فلاش تقریباً اندازه زمین بوده است که در کنار سیاره غول پیکر گازی بسیار کوچک است.

برای مرجع و مقایسه بهتر، باید بدانید که حدود سه سیاره زمین می توانند در نقطه قرمز بزرگ مشتری واقع شوند، که این نیز در همین توصیر قابل مشاهده است.

البته این بدان معنا نیست که هر شی که به سیاره مشتری برخورد می کند به اندازه یک سیاره بزرگ باشد، فقط به نظر می رسد که این برخورد انرژی انفجاری زیادی را آزاد کرده است.

Sky و تلسکوپ باب کینگ می گویند، در صورت تأیید، این هفتمین اثر برخورد ضبط شده مشتری از زمان برخورد ستاره Shoemaker-Levy بوده است و اولین بار در طی دو سال خواهد بود.

در ماه گذشته نیز ما به اندازه کافی از برخورد سنگ های فضایی به سطح سیاره ماه ترسیدیم و باید امیدوار باشیم که سیارک بزرگی به سمت برخورد با زمین پیش نیایید.

در صورت علاقه ببینید: برخورد 2 شهاب سنگ فضایی به ماه یا ناسا از عبور یک شهاب سنگ بزرگ در نزدیکی زمین گزارش می دهد ویا ناسا، عبور یک شهاب سنگ از نزدیک ترین فاصله به زمین را گزارش می دهد یا برای جلوگیری از نابودی زمین، ناسا به سیارک ها حمله می کند.

ویدیوها و مطالب مشابه