عملکرد و قیمت ماشین الکتریکی جدید مدل Y تسلا، نسبت به دیگر خودرو های برقی برتر دنیا، چگونه است؟

اکنون که اتوموبیل برقی جدید تسلا مدل Y معرفی و رونمائی شده است، بسیاری از اتوموبیل های الکتریکی دیگر مانند آئودی E-Tron، مرسدس بنز EQC، جگوار I-Pace و Polestar 2 ولوو نیز می توانند در سال های پییش رو به عنوانی رقیبانی جدی برای یکدیگر شناخته شوند، اما همه این خودروهای برقی و الکتریکی جدید چگونه می باشند و چه عملکردی را به همراه دارند؟ اتومبیل الکتریکی کراس اوور جدید و کوچک شرکت تسلا رقیبان بسیار زیادی دارد که ما در اینجا همه آن ها را بررسی می کنیم.

ماشین الکتریکی مدل Y تسلا

زمانی که اتومبیل مدل جدید مدل Y شرکت Tesla در پاییز سال 2020 عرضه شود، مطمئنن رقابت سرسخت و بسیار دشواری با دیگر اتومبیل های الکتریکی خواهد داشت. 

ماشین هایی مانند Polestar، Jaguar، مرسدس بنز و آئودی همه مدل های الکتریکی خود را معرفی کرده اند که، حداقل در این مقاله، به عنوان رقیبانی قوی برای خودرو های جدید الکتریکی Tesla شناخته می شوند. 

ایلان ماسک مدیر عامل Tesla مدل جدید اتوموبیل الکتریکی خود را در یک رویداد در روز پنج شنبه در کالیفرنیا نشان داده است، ما نیز به بررسی چندی از اتومبیل های الکتریکی که میتوانند رقیبان سرسخت برای این شرکت شناخته شوند می پردازیم.

متاسفانه، برای اهداف ما، همانطور که معمولا از اتومبیل ها در ابتدا معرفشان انتظار می رود، تسلا نیز بسیاری از مشخصات از جمله ابعاد بیرونی، قدرت اسب بخار، گشتاور یا ظرفیت باتری خودرو الکتریکی (EV) جدید مدل Y خود را اعلام نکرده است.

اما باز هم برخی از ویژگی های خاص رونمائی شده اند که باعث می شوند تا ما بتوانیم مقایسه بسیار زیادی را با دیگر ماشین های الکتریکی هم رنج یکدیگر انجام دهیم. 

با این حال، در اینجا اتوموبیل جدید مدل Y تسلا و برخی از رقیبان الکتریکی آن را بررسی می کنیم.

در زیر می توانید ویدئویی از معرفی اتوموبیل الکتریکی جدید مدل Y تسلا را ببینید:

قیمت اتوموبیل های الکتریکی

بزرگترین مزیت مدل Tesla Y این است که قیمت مقرون به صرفه ای دارد، که بهترین مدل آن که در ماه های آینده معرفی می شود، به قیمت 48200 دلار (از جمله هزینه 1200 دلار برای ارسال)  به فروش میرسد.

این مجموعه اتوموبیل های الکتریکی مدل Y با تریم ها و کلاس های مختلف، زمانی که به عنوان یک مدل استاندارد و متوسط در سال 2021 وارد بازار شوند، هزینه ای بالغ بر 39000 دلار (قبل از ارسال به مقصد)  را به هراه خواهند داشت.

از سوی دیگر، یکی از بهترین مدل های این خودرو با کارایی بالاتر با قیمت 61.200 دلار بعد از هزینه ارسال به مقصد همراه خواهد بود.

از سوی دیگر، یکی از بهترین مدل های این خودرو با کارایی بالاتر با قیمت 61.200 دلار بعد از هزینه ارسال به مقصد همراه خواهد بود.

این رقم در مقایسه با دیگر رقبا مدل Y بسیار عالی و مناسب تر است. 

به عنوان مثال، Polestar 2 شرکت ولوو از قیمت 55،000 دلار برای مدل استاندارد شروع می شود، ماشین آئودی E-Tron به ازای مبلغ 75،795 دلار به مقصد ارسال خواهد شد. 

همچنین ماشین جگوار I-Pace نیز از قیمت 70،525 دلار شروع می شود و هنوز هیچ قیمت برای EQC مرسدس بنز مشخص نشده است، اما انتظار می رود حدود 70،000 دلار هزینه داشته باشد.

یکی از مهمترین بحث های دیگر در قیمت گذاری تسلا مدل Y این است: خریداران باید برای الکتریسیته مصرفی ابتدائی که در یکی از ایستگاه های شارژ با سرعت بالا Supercharger شرکت های مربوطه موجود است، نیز هزینه پرداخت کنند.

اما خریداران ابتدائی Tesla می توانند به صورت رایگان آن شارژ اولیه را دریافت کنند.

کارایی ماشین های الکتریکی

ماشین مدل Y تسلا از یک موتور تک دیفرانسیل برای چرخ های عقب و یک نمونه دیگر با یک موتور دو دیفرانسیل برای رانندگی با تمام چرخ ها استفاده خواهد کرد.

اگر چه ما هیچ عددی از اسب بخار آن در اختیار نداریم، اما تسلا برخی از برآوردهای عملکرد این خودرو مدل Y را به ما نشان می دهد، که به طور قابل توجهی جالب، موثر و متفاوت می باشند.

سریع ترین خودرو مدل Y با عملکرد عالی و دو دیفرانسل تمام چرخ همراه است که تسلا می گوید سرعت پیمایش 0 تا 60 مایل در ساعت ( یا همان 0 تا 100 کیلومتر در ساعت) آن در 3.5 ثانیه صورت می پزیرد و سرعت بالای 150 مایل بر ساعت (241 کیلومتر در ساعت) را به همراه دارد.

این اعداد واقعا برای یک خودرو الکتریکی بی نظیر هستند و مدل های دیگر نیز هم چنین سریع هستند، اما به شدت در شتاب ضعیف می باشند.

یکی از تریم ها با قابلیت رانندگی با تمام چرخ ها به صورت دو دیفرانسیل، می تواند در 4.8 ثانیه آن شتاب را بگیرد و نهایت سرعت 135 مایل در ساعت را در اختیار دارد، در حالی که یک مدل دیگر به نام مدل YS با قابلیت رانندگی با تمام چرخ ها می تواند  0 تا 60 مایل در ساعت را در 5.5 ثانیه طی کند و بالاترین سرعت آن نیز 130 مایل در ساعت است. 

در نهایت، یک مدل استاندارد و معمولی تر، که تنها با چرخ های عقب رانندگی می کند و تک دیفرانسل می باشد، مسافت 0 تا 60 مایل در ساعت را در 5.9 ثانیه طی می کند و سرعت 60 مایل در ساعت را مدیریت می کند.

اما همه رقبا مدل Y به صورت دو دیفرانسل و تمام چرخ می باشند و عملکردی عالی را به همراه دارند.

آئودی E-Tron می تواند 0 تا 60 مایل در ساعت را در 5.5 ثانیه طی کند و با نهایت سرعت 124 مایل در ساعت همراه است.

همچنین ماشین 408 اسب بخاری Polestar 2 ولوو نیز می تواند در کمتر از 5 ثانیه 0 تا 60 مایل در ساعت را طی کند.

خودرو برقی 402 اسب بخاری شرکت مرسدس بنز نیز که به نام EQC شناخته می شود در 4.9 ثانیه این مسیر را طی می کند و با حداکثر سرعت 112 مایل در ساعت همراه است.

و در نهایت، جگوار می گوید ماشین 394 اسب بخاری I-Pace آن می تواند 0 تا 60 مایل در ساعت را در 4.5 ثانیه بپیماید و با نهایت سرعت 124 مایل در ساعت به مسیر خود ادامه دهد.

محدوده باتری این اتوموبیل های برقی

شاید مهمترین بحث برای خریداران ماشین های الکتریکی EV، محدوده باتری باشد.

محدوده یا رنج باتری مدل Tesla Model Y تا کنون توسط EPA تأیید نشده است، و تسلا اعلام نکرده است که باتری ماشین جدید آن چند کیلووات در ساعت شارژ دارد، اما رنج و محدوه پیمایش مسیرهای الکتریکی آن ها به شرح زیر است: 280 مایل برای مدل های AWD یا همان چهار چرخ و دو دیفرانسیل با عملکرد عالی، 300 مایل برای مدل تک دیفرانسیل عقب با عملکرد عالی و 230 مایل برای مدل های استاندارد.

بر اساس آنچه که تا کنون می دانیم، این ارقام به راحتی با رقبای اروپایی شرکت تسلا قابل مقایسه هستند.

مثلا ماشین Jaguar I-Pace دارای یک رنج ارزیابی شده EPA می باشد و با محدوده پیمایش 234 مایل با یک بار شارژ بسته باطری 90 کیلو وات در ساعت همراه است.

ماشین الکتریکی Polestar 2 نیز وعده داده است که در حدود 275 مایل را با باتری 78 کیلو واتی خود حرکت کند. اما آئودی و مرسدس بنز تاکنون برای ارزیابی محدوده و رنج رانندگی الکتریکی ماشین های برقی خود اقدامی نکرده اند.

طراحی داخلی و سایز و اندازه این ماشین های الکتریکی

مانند نمونه بزرگتر مدل X تسلا، مدل Y را می توان با سه ردیف صندلی در دسترس داشت (دو ردیف استاندارد و یک ردیف اضافه شده)، که در حال حاضر یک مزیت نسبت به دیگر رقبا را در اختیار دارد که می تواند دو ردیف مسافر را در نظر بگیرد.

از سوی دیگر، با توجه به طول نسبتا کوتاه مدل Y، ما کنجکاو هستیم تا ببینیم که واقعا چقدر فضای اتاق سقف در ردیف سوم موجود است.

این ماشین تسلا همچنین برای فضای ذخیره سازی در صندوق عقب، یک محیط 66 فوت مکعبی را ارائه می دهد.

با این حال، ما می توانیم به فضای ارائه شده توسط رقبای این شرکت نیز به صورت خلاصه نگاهی بیاندازیم. 

در خودرو I-Pace، جگوار شما می توانید 25.3 فوت مکعب از فضای ذخیره سازی در پشت با دو ردیف صندلی را در اختیار داشته باشید و در صورتی که صندلی ها را خم و تا کنید، می توانید به فضای 51.0 فوت مکعب دسترسی پیدا می کنید. 

در ماشین آئودی E-Tron نیز این عدد 28.5 و 57.0 فوت مکعب است. 

ما فقط ارقام مربوط به ماشین های Polestar و یا مرسدس بنز را در اختیار نداریم.

درست مانند ماشین برقی مدل 3، مدل Tesla Y نیز دارای یک کابین فوق العاده مینیمال است، با تقریبا تمام کنترل های خودرو در یک صفحه نمایش لمسی 15 اینچ غول پیکر در مرکز داشبورد.

همینطور مدل 3 ثابت کرده است که استفاده از سیستم آن بسیار آسان تر از انتظارات است.

همچنین یک سقف شیشه ای نیز با آن همراه است که باید مقدار زیادی نور را در داخل کابین بفرستد.

طبق معمول، مدل Y نیز تمام جدیدترین و بزرگترین تکنولوژی های برقی و الکتریکی خودرو های تسلا را ارائه می دهد: توانایی باز کردن قفل به صورت هوشمند با یک موبایل، به جای یک کلید، و همچنین ویژگی های دیگر Tesla مانند “فراخوانی” عملکرد رانندگی از راه دور و ویژگی های رانندگ خودکار و Autopilot.

در صورت علاقه ببینید که Model Y، ماشین الکتریکی کراس اوور جدید تسلا، رونمائی شده است.

اما مدل 3 تسلا چگونه است؟

البته، خریداران Tesla ممکن است مایل باشند تا مقایسه مدل جدید Y را در مقابل با مدل 3 سدان تسلا مشاهده کنند.

با وجود تفاوت های قابل توجه در ابعاد، این دو به طور کلی شبیه به هم هستند، به ویژه از نظر طراحی داخلی و خارجی.

با این وجود، مقایسه ها از لحاظ عملکرد، محدوده و قیمت کمی پیچیده است.

به عنوان مثال، مدل 3 دارای سطوح تر و تمیز بیشتری نسبت به خودرو های مدل Y است.

اما در مورد حد و اندازه، مقایسه آن ها آسان است.

به عنوان مثال، نمونه پایه و رنج استاندارد مدل 3، با قابلیت رانندگی با چرخ عقب، این خودرو حداکثر سرعت 220 مایل در ساعت را به همراه دارد و در 5.6 ثانیه می تواند حداکثر مسافت 0 تا 60 مایل در ساعت را طی کند.

این خودرو مدل 3 با رانندگی با چرخ عقب می تواند 325 مایل رانندگی EPA را در مقابل با خودرو مدل Y با رنج 300 مایل به ارمغان بیاورد.

مدل 3 در حال حاضر ( و در نهایت!) تنها با قیمت 35000 دلار در دسترس است و این در حالی است که قیمت طراحی اولیه مدل Y Standard Range در حدود 4000 دلار است.

برای مطالعه بیشتر ببینید که ماشین های الکتریکی ارزان قیمت مدل ۳ تسلا در نهایت آماده فروش هستند، یا سوپر خودروهای فانتزی نمایش داده شده در نمایشگاه ژنو موتور ۲۰۱۹ و یا ماشین های X3 M و X4 M شرکت BMW با قدرت ۵۰۳ اسب بخار از راه می رسند.

ویدیوهای مشابه