اسپیس ایکس و ناسا اولین تست ارسال کپسول خدمه دراگون به فضا را با موفقیت انجام می دهند

کمپانی SpaceX و ناسا با موفقیت کپسول خدمه دراگون را به عنوان تاریخچه ای برای دستیابی به پروازهای فضایی، راه اندازی کردند. این ماموریت آزمایشی بدون سرنشین برای ارسال کپسول خدمه دراگون به ایستگاه بین المللی فضایی ISS طراحی شده است، اما هنوز هم باید کار انجام شود تا ما بتوانیم شاهد سفر های فضایی با امکاناتی مطمئن و ایمن باشیم.

SpaceX یک گام کوچک تر را در جهت فرستادن مسافران و فضانوردان به فضا بر می دارد که با موفقیت اولین کپسول خدمه دراگون خود را در صبح روز یک شنبه راه اندازی و لانچ کرده است.

همانطور که گفته می شد که ببینید SpaceX و ناسا چگونه کپسول دراگون را به پایگاه فضایی ISS می فرستند! اکنون این اتفاق رخ داده است.

کپسول مخروطی شکل خدمه Dragon که در بالای موشک تقویت کننده Falcon 9 قرار دارد، در میان انبوهی از آتش و دود از مرکز فضایی کندی در فلوریدا در ساعت 2:49 شب به وقت آمریکا و ساعت 8 صبح به وقت ایران، راه اندازی شد و این اولین مرحله از ماموریت Demo-1 و بدون سرنشین شرکت SpaceX است، طراحی شده برای تست قابلیت های کپسول در آینده، که گفته می شود به مدت زمان یک هفته به ایستگاه فضایی بین المللی ناسا متصل خواهد شد و سپس دوباره به زمین باز خواهد گشت.

اگر چه هیچ خدمه انسانی در این کپسول فضایی وجود ندارد، اما در داخل کپسول یک عروسک شبیه به انسان نیز طراحی شده است، این عروسک به جای انسان ها در موقعیتی می باشد که میتواند به خوبی سیاره زمین را از فضا ببیند، همچنین یک عروسک کوچکتر، تا زمانی که کپسول به گرانش صفر رسید، در فضا معلق شود.

این کپسول همچنین حدود 400 پوند از لوازم خدمه و تجهیزات را برای شبیه سازی مأموریت های آینده حمل می کند.

ایلان ماسک، مدیر عامل SpaceX، در کنفرانس مطبوعاتی پس از راه اندازی قدردانی خود را برای تیم SpaceX و ناسا ابراز داشت، اما به اتفاقات روانی و استرسی که او در طول لانچ تجربه کرده است، اشاره کرد.

ماسک گفت: “به راستی، من کمی عصبی و خسته هستم،” سپس آهی کشید و ادامه داد: “این فوق العاده استرس آور بود، اما به خوبی کار کرده است… حداقل تا کنون.”

این پرتاب تاریخی که با تشویق جمعی از کارکنان در مرکز فضایی کندی به وقوع پیوست، پس از چندین تاخیر و عقب افتادگی، که انتظار می رفت تا در سال 2018 لانچ شود، اکنون به واقعیت پیوسته است.

محل پرتاب این موشک و کپسول نیز، به نام پد 39A شناخته می شود که قبلا توسط راکت های ناسا برای ارسال به ماه استفاده شده بود، مانند فضانوردان به ماه رفته توسط فضاپیمای آپولو و یا راه اندازی های مشهور شاتل فضایی ناسا.

اگرچه این راه اندازی و لانچ نیز موفقیت آمیز بود، اما شرکت SpaceX همچنان قبل از مأموریت اصلی خود نیاز به تست های فراوانی دارد.

کپسول دراگون در حال حاضر به ایستگاه فضایی بین المللی هدایت می شود و باید به آزمایشگاه فضایی ISS در روز یکشنبه و در حدود ساعت 12 ظهر متصل شود.

اگر میخواهید آن لحظه را زنده مشاهده کنید، SpaceX یک Webcast را فراهم می کند که همه عملیات آن قابل مشاهده است.

این کپسول دراگون تا تاریخ 8 سپتامبر در ISS باقی خواهد ماند و سپس به احتمال زیاد مهمترین بخش از عمیالت آن از راه می رسد: بازگشت موفق و سالم به زمین.

این کپسول با چترهای تقویت شده نصب شده است و در پایگاه اقیانوس اطلس ناسا رها سازی می شود و به راحتی بر روی پایگاه هوایی ناسا فورد می آید.

حالا که صحبت از اقیانوس اطلس شد، تقویت کننده و موشک فالکون 9 قابل استفاده مجدد، که کپسول خدمه دراگون را حمل می کرد، بعد از راه اندازی، به طور موفقیت آمیزی در پایگاه “من هنوز دوستت دارم” فرود آمد، حدود 10 دقیقه بعد از لانچ.

به عنوان بخشی از برنامه های بازرگانی و ارسال خدمه، ناسا قراردادهایی را برای SpaceX و Boeing بسته است که توسط آن از سال 2014 موشک هایی را می سازند که می توانند از طریق آن فضانوردان را به فضا ارسال کنند.

همینطور از سال 2011، زمانی که برنامه شاتل فضایی به پایان رسید، ناسا هیچ انسانی را به فضا پرتاب نکرده است.

در عین حال، این آژانس برای عملیات های فضاپیمایی خود از فضاپیما سایوز ساخته روسی بهره می برده است که هزینه آن بیش از 80 میلیون دلار برای هر مجموعه ارسالی می باشد.

این امر نیز باعث می شود که موفقیت ارسال امروز صبح نیز ویژه و بسیار مهم باشد، و کمک می کند تا ناسا یک دوره برای راه اندازی ارسال فضانوردان از خاک آمریکا را تست کند و هزینه های خودش را به شدت کاهش دهد.

Bridenstine قبل از پرواز توضیح داد: “ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که ما با روسیه همکاری خود را حفظ می کنیم، که برای مدت طولانی بسیار قوی نیز بوده است.” “اما ما همچنین می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که ما توانایی خودمان را نیز در اختیار داریم تا به ایستگاه فضایی بین المللی بازگردیم.”

کپسول جدید خدمه دراگون یک نسخه پیشرفته تر از کپسول قدیمی دراگون شرکت SpaceX است که در حد 16 بار حمل و نقل از زمین به پایگاه ISS منتقل شده بود.

این واقعه تکراری می تواند برای کپسول جدید هفت مسافر انسانی را حمل کند که در نهایت به مدار زمین و یا به ISS می رود و بر می گردد.

با ارائه این ماموریت نسخه نمایشی که از قبل برنامه ریزی شده بوده است، خدمه دراگون باید ایمنی خود را در یکی دیگر در “آزمون های تست امنیت پرواز” نیز نشان دهد، و تا اواخر امسال برنامه های زیادی برای نمایش وجود خواهد داشت.

اگر این آزمون با موفقیت کامل تمام شود، SpaceX و ناسا در نهایت آماده خواهند شد تا یک جهش بزرگ دیگر را برای اولین بار از سال 2019به دست آورند.

برای مطالعه بیشتر فضاپیما نیو شپرد شرکت Blue Origin برای تست های بیشتر آماده می شود، ایلان ماسک از موتورهای موشکی جت فضاپیما شرکت SpaceX خود رونمائی می کند و یا اولین تست سفر فضایی شرکت ویرجین گاتالیک موفقیت آمیز بوده است! را ببینید.

نظرات

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.