فضاپیما Osiris-Rex ناسا در سیارک Bennu اثراتی از آب پیدا می کند

فضاپیما Osiris-Rex ناسا در اولین هفته بعد از رسیدن به سیارک Bennu آب پیدا می کند. هنوز ماه ها از ماموریت و مانور انتخاب شده برای این فضاپیما زمان مانده است، اما نشانه هایی که آن یافته است بسیار مورد توجه و جالب می باشد. ترکیب 12 تصویر، عکس کاملی از سیارک Bennu توسط فضاپیما اوزیریس رکس را فراهم می کند که در زیر مشاهده می کنید.

تنها یک هفته است که فضاپیمای Osiris-Rex ناسا به سیاره ی بنو، یک سیارک بزرگ در اطراف زمین رسیده است؛ که احتمالا ممکن بوده است تا چندین دهه دیگر زمین با آن برخورد کند.

دانشمندان مربوط به این مأموریت فضایی، در حال حاضر می گویند که آب های فراوانی در این سیاره سنگی غول پیکر وجود داشته است و آثار آن در فضای این سیاره گیر کرده است، همچنین آنها با دیدن چشم انداز ناهموار و سنگ های پخش شده در سطح این سیارک بسیار شگفت زده شده اند.

دستگاه طیف سنجی که در فضاپیما Osiris-Rex نصب شده است حضور کانی ها و مواد معدنی آب در خاک رس این سیاره را شناسایی کرده، و به این معنی است که مواد سنگی سیارک بنو در بعضی مواقع با آب برخورد داشته اند، احتمالا زمانی که بخشی از یک سیارک بزرگتر بوده است و یا زمانی که از جو یک سیاره مثل زمین عبور کرده است.

مواد معدنی هیدراته بر روی سطح سیارک به صورت گسترده پخش شده و شبیه به مواد معدنی موجود در شهاب سنگ هایی هستند که به جو زمین برخورد می کنند.

دانته لورتا (Dante Lauretta) مامور تحقیقاتی اصلی این پروژه گفت: “سیارک Bennu قادر است این نوع ماده ها را در خود جای دهد … و این پاسخ به این پرسش اساسی است که آیا این سیارک کربنی ممکن است این ترکیبات همانند سطح زمین را تحویل دهد و منجر به سکونت و شاید حتی منشا حیات شود. لورتا در روز دوشنبه در واشنگتن دی سی در کنفرانس مطبوعاتی در نشست اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا سخنرانی کرد.

یکی از نظریه های برجسته، این است که آب و دیگر ملاک های اصلی زندگی، توسط برخورد سیارک های مرطوب و ستاره های دنباله دار به جو سیاره هایی مانند زمین، در آن ها ایجاد شود.

Lauretta همچنین اشاره کرد که حضور آب می تواند پیامدهای دیگری برای ماموریت های آینده داشته باشد. “آب جالب ترین و احتمالا سودآور ترین چیزی است که شما می توانید از یک سیارک به دست آورید”.

ماموریت مرکزی فضاپیما Osiris-Rex این است که با استفاده از یک بازوی تخصصی برقی رباتیک نمونه هایی از گرد و غبار و سنگریزه های این سیاره را جمع آوری کند و پس از آن دوباره بعد از پنج سال در ان نقطه فرود آید و مجدادأ نمونه برداری را انجام دهد.

امی سیمون (Amy Simon)، یکی از دانشمندان این مأموریت که در مرکز فضایی گودارد ناسا مستقر شده است، در یک خبر منتشر شده، گفت: “هنگامی که نمونه های اولیه این ماده ها در هنگام اتمام این ماموریت در سال ۲۰۲۳ به زمین فرستاده شود، دانشمندان اطلاعات گوناگونی درباره تاریخ و تکامل سیستم خورشیدی ما را دریافت خواهند کرد.

ببینید که دو سیاره خورشیدی شبیه به زمین، مناسب برای زندگی در آینده می باشند و یا آب و هوا در سیاره شبیه زمین Ross 128 b، خوب به نظر می رسد.

جدا از آن، Osiris-Rex چندین ماه را صرف طی کردن و نقشه برداری سطح سیارک برای آماده سازی یک نمونه نمایشی کرده است که می توانید ویدئو ان را در زیر مشاهده کنید:

همچنین تا کنون، دانشمندان می گویند از دیدن چندین تخته سنگ بزرگ در Bennu، با تعداد صدها عدد با قطر حدود ۱۰ متر (۳۳ فوت)، شگفت زده شده اند.

لورتا به خبرنگاران گفت: “این واقعا شبیه یک توده از سنگ و آجر است”.

این توده سنگی شناور همچنین احتمال کمی را برای برخورد با زمین تا پایان قرن ۲۲ داشته است.

بخشی از ماموریت Osiris-Rex، درک بهتر جنبش های سیارک هایی مانند بنو است و شاید اینکه بدانیم که چگونه با احتمالات بالقوه آینده مقابله کنیم.

پس راحت باشید، زمینیان…

ربات Rex در حال کار است و تلاش می کند تا خانه را امن نگه دارد.

ببینید که ناسا، عبور یک شهاب سنگ از نزدیک ترین فاصله به زمین را گزارش می دهد و یا برای جلوگیری از نابودی زمین، ناسا به سیارک ها حمله می کند.

برای مطالعه بیشتر نیز یک عکس تماشایی از زمین که از فاصله ای طولانی و از یک ایستگاه فضایی گرفته شده را ببینید و یا ۸ ایده علمی و تخیلی که ممکن است خیلی زود به واقعیت تبدیل شوند (+تصاویر) را مشاهده کنید.

نظرات

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.